KONTAKT     Promocja Mubi – zwrot 150 zł!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP Węgier

logo-powrot-roberta

MENU:

Patroni (dołącz tutaj!):
Mariusz Kupczyński, Tomasz Bartoszek, Adam Gach, Izabela Ch, Maciej Wiśniak, Przemyslaw Lowkiewicz, Maciej Dziubiński, Piotr Bijakowski, Lukas Hewner, Stalowy Jaro, RkamilC, Grzejnik, Mateusz Pabiańczyk, Tomasz Jakubiec, Tomasz Ignaczak, Marcin Starczewski, Jędrzej Otręba, Piotr czyli Czopas Dziewulski, Wojtek Zwolak, Robert Piórkowski, Sławek Kret, Rafal Lesny, Pawel Licznerski, Maciek Kowalczyk, Ilona Bykowska, Ba Ru, Tomasz Waszkiewicz, Maciej Stankiewicz, Grzegorz Pliś, szymon034, Marcin Rentflejsz, Marcin Bogutyn, Norbert Sz, Szczepan Jędrusik, Adrian Karwan, Maks Szmytkowski
Wsparli w ostatnich 7 dniach: Wesprzyj tutaj!
piobob, RK 88, Paweł Rosochacki, Esox33, nietuzin, Tomek, Wilkor, swój stary, Assetto corsa, Kryss, TUTUDUDU, Djdario8309, Kamil Tomczyk, Przemek M., Golden, jacek79100, zanet, BaRu, Rafał Przybylski, MarcinBB, Tomek81, Gnusma, MarcinBB, jacek79100, PUMA, haksik, Marcin, Kardynał, wr1004, gotrek, Galloper Tatodor

Harmonogram GP Australii

Program TV

blank

Wyniki GP Australii

2021 French Grand Prix, Friday - Steve Etherington

Bottas o zaburzeniach odżywiania i byciu „robotem” bez uczuć



Formuła 1 odcisnęła mocne piętno na wielu kierowcach, zwłaszcza tych, którym nie udało się osiągnąć zamierzonych celów. Jednym z nich jest Valtteri Bottas.

Fin zaliczył świetne pierwsze sezony w F1, na równi rywalizując z Felipe Massą w Williamsie. W sezonach 2013 i 2014 bardzo ostro trenował, dzięki czemu pokonał faworyzowanego Brazylijczyka w pojedynku zespołowym.

„Trenowałem do bólu. Fizycznego i psychicznego. Wymknęło się to spod kontroli, stało uzależnieniem. Nie zostały stwierdzone oficjalnie żadne zaburzenia odżywiania, ale zdecydowanie je miałem. Nie byłem zbyt zdrowy. Chciałem być najlepszy, myślałem, że muszę tak robić. Jeżeli zespół mówi, że powinienem ważyć 68 kilogramów, a moja naturalna waga to 73 kg, to musiałem zrobić wszystko by schudnąć” – mówił Bottas w rozmowie z fińską dziennikarką, Marią Veitolą.

Ten nadludzki wysiłek w sezonie 2014, połączony z fatalnymi przeżyciami po wypadku Julesa Bianchi na Suzuce sprawiły, że Bottas potrzebował pomocy specjalisty. 25-latek wówczas, szukał pomocy poza Formułą 1.



„Bym mógł się odbudować, potrzebowałem psychologa. Jego pierwszym spostrzeżeniem było, że jestem prawie jak robot, który jest skupiony jedynie na wykonaniu swojego zadania i pozbawiony jakichkolwiek uczuć” – wspomina Bottas.

„To mnie zaniepokoiło. To prawda, że w tamtym czasie nie miałem innych zajęć poza F1” – dodaje Fin.

Ostatecznie Valtteri wrócił mentalnie na właściwy tor, ale w 2021 roku, po ostatnim sezonie z Mercedesem, ponownie potrzebował wsparcia.

„To znów był trudniejszy rok, ważyły się losy mojej przyszłości, nie wiedziałem, w którym zespole będę jeździł. To był duży krok, który wymagał zewnętrznego wsparcia. W takich momentach myślisz sobie, że jesteś twardym gościem, że poradzisz sobie samym spojrzeniem w lustro” – mówi Bottas.



„Ale profesjonalista wie, kiedy zadać najlepsze pytanie, które otworzy wiele zamków. Nie jestem jedynym, który czasem miewa gorszy okres” – dodaje kierowca Alfy Romeo.

Valtteri mówi, że jednym z czynników, które wpłynęły na pogorszenie jego kondycji psychicznej była nieustanna dominacja Lewisa Hamiltona nad nim.

„Dla tak konkurencyjnej osoby jak ja, było to trudne do zaakceptowania. Tylko w ostatnim sezonie byłem w stanie zaakceptować, że Lewis jest lepszym kierowcą. Wcześniej zawsze zastanawiałem się, co mogę zrobić żeby go pokonać i zdobyć mistrzostwo. To było wycieńczające 5 lat” – mówi dziś Fin.

Dodaje on, że powinien być on bardziej wyrozumiały dla siebie.

„Chciałem od razu wszystko wygrywać, a gdy to się nie działo, było mi trudno to zaakceptować” – dodaje.

Źródło: f1i.com
fot. Marcedes F1 Team



Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

baner-RK2020

Najnowsze wpisy

Archiwum

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Najbliższe Grand Prix F1

GP Japonii

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Piątek, 5 kwietnia
godz. 04:30 FP1
godz. 08:00 FP2

Sobota, 6 kwietnia
godz. 04:30 FP3
godz. 08:00 –  Kwalifikacje

Niedziela, 7 kwietnia
godz. 07:00 – Wyścig

Najbliższy start Kubicy

4h Barcelony - ELMS

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Popularne tagi