KONTAKT     Promocja Mubi – zwrot 150 zł!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP Węgier

logo-powrot-roberta

MENU:

1 (29)

Sonda lambda — za co odpowiada?

Sonda lambda to podręczny silnikowy asystent twojego pojazdu

Jej obecność w pojeździe jest niezastąpiona, a prawidłowe funkcjonowanie — kluczowe dla poprawnej pracy silnika. Jeśli nie wiesz, czym jest sonda lambda, koniecznie przeczytaj ten artykuł! Pomoże ci on lepiej zrozumieć funkcjonowanie twojego pojazdu oraz wskaże, na jakie rzeczy powinniście zwracać największą uwagę.

Sonda lambda — czym jest?

Sonda lambda to urządzenie, które znaleźć możemy w pojazdach wyposażonych w silniki spalinowe. Jest to detektor, który znaleźć możemy w układzie wydechowym, pomiędzy silnikiem a katalizatorem.

Jej głównym zadaniem jest utrzymanie odpowiedniej mieszanki paliwa i powietrza, która spalana jest w cylindrach silnika. Dzięki obecności sondy lambdy w pojeździe użytkownik pojazdu zostanie zawczasu poinformowany o nieprawidłowych proporcjach benzyny i powietrza.

Wykrycie przez sondę nieprawidłowości w mieszance prowadzi do wysłania informacji za pomocą przewodu do modułu sterującego pracą silnika. Dzięki tej funkcji sonda lambda pomaga korygować skład mieszaniny w silniku — tym samym minimalizuje zużycie paliwa i zmniejsza wydzielanie szkodliwych substancji z układu wydechowego.

Poprawny parametr, stosunku powietrza i paliwa, jest bardzo konkretny. Aby zachować prawidłową pracę silnika, w pojeździe powinno być 14,7 razy więcej powietrza niż paliwa.

Uszkodzona sonda lambda — objawy

Sonda lambda jest bardzo istotnym elementem składowym samochodu, a jej uszkodzenie może prowadzić do wielu nieprzyjemności. W trakcie użytkowania pojazdu każdy kierowca powinien być wyczulony na problemy związane z sondą lambda.

Zwykle nietrudno jest zorientować się, że sonda nie działa prawidłowo. Jeśli uległa ona uszkodzeniu w samochodzie wystąpią następujące objawy:

  • paliwo w waszym baku ulegnie znacznie szybszemu zużyciu (w niektórych przypadkach, może to być nawet połowa paliwa obecnego w silniku);
  • mimo większego zużycia paliwa, wasz silnik zacznie działać na zmniejszonej mocy;
  • zmiany prędkości obrotowej silnika będą następowały samoistnie;
  • zapali się kontrolka “sprawdź silnik”;
  • z waszej rury wydechowej zacznie wydobywać się czarny dym;

Warto pamiętać, że kontrolka informująca o potrzebie sprawdzenia silnika, samodzielnie nie wskazuje na problemy z sondą lambda. Dopiero kiedy wystąpią dodatkowe problemy, będziecie mieć pewność, że uszkodzona została właśnie sonda.

Jeżeli znajdziecie się w sytuacji, w której wasz pojazd będzie wykazywał którekolwiek z powyższych problemów, powinniście jak najszybciej udać się do mechanika. Poruszanie się pojazdem z uszkodzoną sondą lambda jest nie tylko trudne i niewydajne (współczuję tym, którzy muszą tankować auto z zepsutą sondą lambda), ale może również prowadzić do poważnego uszkodzenia silnika!

Jazda z błędem sondy lambda — czym grozi?

Elementy pojazdu, w którym funkcjonuje zepsuta sonda lambda, mogą szybko ulec dalszemu zepsuciu. Prawidłowe działanie sondy zapewnia utrzymanie pracy silnika na odpowiednim poziomie. Nieodpowiedni skład mieszanki paliwa i powietrza nieuchronnie prowadzić będzie do uszkodzenia katalizatora i układu wydechowego. A to tylko początkowe problemy, które można spowodować przez użytkowanie samochodu z zepsutą sondą.

Dalsze uszkodzenia mogą rozejść się na układ spalania, pompę wody, zerwanie paska rozrządu, a nawet pęknięcie głowicy silnika. Z tego powodu najlepszym i najtańszym rozwiązaniem jest udanie się do mechanika w celu usunięcia usterki.

Więcej przeczytasz na: https://motoryzacjaonline.pl/

Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Archiwum

Najbliższe Grand Prix F1

GP Japonii

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Najbliższy start Kubicy

4h Barcelony - ELMS

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Piątek, 5 kwietnia
godz. 04:30 FP1
godz. 08:00 FP2

Sobota, 6 kwietnia
godz. 04:30 FP3
godz. 08:00 –  Kwalifikacje

Niedziela, 7 kwietnia
godz. 07:00 – Wyścig

Popularne tagi