KONTAKT     Zgarnij 150 zł na OC/AC!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Promo 20% na Viaplay (12M)

logo-powrot-roberta

MENU:

Testy F1 w Bahrajnie

Harmonogram, transmisje, składy

blank
Motor Racing - Formula One World Championship - Australian Grand Prix - Qualifying Day - Melbourne, Australia

F1 będzie rozpoczynała sezony naprzemiennie w trzech krajach?Wygląda na to, że Formuła 1 będzie miała w kolejnych latach co najmniej trzech różnych gospodarzy Grand Prix inaugurującego sezon.

Przez ostatnie dwa lata rywalizację najlepszych kierowców wyścigowych świata otwierały nocne zawody w Bahrajnie. Tak będzie również w 2023 roku. W roku 2024 sezon wystartuje także na Bliskim Wschodzie, również przy sztucznym oświetleniu, jednak w innym kraju – Arabii Saudyjskiej. Powód? Ramadan.

Zobacz także: Kalendarz F1 na sezon 2023 z godzinami wszystkich sesji

Ze względu na muzułmańskie święto, organizatorzy GP Arabii Saudyjskiej poprosili o możliwość wcześniejszego rozegrania wyścigu. W 2024 roku Ramadan rozpocznie się 10 marca, więc zawody na torze Jeddah odbędą się najprawdopodobniej 3 marca. A to oznacza, że będą pierwsze w kalendarzu. I że sezon rozpocznie się najwcześniej od 22 lat. W 2002 roku też ruszył trzeciego dnia marca.Jak będzie w latach następnych, dokładnie nie wiadomo. Ale wiadomo, że do gry wróci Australia. Czyli kraj, który otwierał sezon F1 regularnie, dopóki w 2020 roku nie odwołano tam Grand Prix przez pandemię koronawirusa. Organizatorzy wyścigu na Albert Park właśnie ogłosili przedłużenie kontraktu z F1 do 2037 roku i – co także istotne – zapewnienie sobie do końca tej długiej umowy inaugurowania sezonu cztery razy. Zatem co najmniej czterokrotnie przyjdzie nam znowu wstać w niedzielę wcześnie rano, by móc obejrzeć pierwsze zawody.

Gospodarze pierwszego GP sezonu w F1:
2023 – Bahrajn (5 marca)
2024 – Arabia Saudyjska (prawdopodobnie 3 marca)
2025-2037 – czterokrotnie Australia (pozostali gospodarze jeszcze nieznani)

A który wyścig powinien otwierać sezon Waszym zdaniem?

Jeśli chodzi o finałowe zawody, to od 2014 roku zaszczyt ten nieprzerwanie przypada GP Abu Zabi. I póki co nie zanosi się na zmianę.

Autor: Grzegorz Filiks

Źródła: F1i.com, The RacePodziel się wpisem:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

baner-RK2020

Najnowsze wpisy

Archiwum

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Najbliższe Grand Prix F1

GP Australii

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Piątek, 3 marca
godz. 08:55 – Trening F3
godz. 12:30 – FP1 F1
godz. 14:00 – Kwalifikacje F3
godz. 16:00 FP2 F1

Sobota, 4 marca
godz. 10:15 – 1. wyścig F3
godz. 12:30 – FP3 F1
godz. 16:00 – Kwalifikacje F1

Niedziela, 5 marca
godz. 09:50 – 2. wyścig F3
godz. 16:00 – Wyścig F1

Najbliższy start Kubicy

6h Portimao

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Popularne tagi