KONTAKT     Promocja Mubi – zwrot 100 zł!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP Węgier

jpeg-optimizer_logo-powrot-roberta

MENU:

Patroni (dołącz tutaj!):
Mariusz Kupczyński, Tomasz Bartoszek, Maciej Wiśniak, RkamilC, Piotr Bijakowski, Przemyslaw Lowkiewicz, Maciej Dziubiński, Lukas Hewner, Stalowy Jaro, Grzejnik, Mateusz Pabiańczyk, Tomasz Jakubiec, Marcin Starczewski, Pawel Licznerski, Jędrzej Otręba, Piotr czyli Czopas Dziewulski, Robert Piórkowski, Sławek Kret, Rafal Lesny, Maciek Kowalczyk, Maciej Stankiewicz, Grzegorz Pliś, Szczepan Jędrusik, Marcin Bogutyn, Marcin Rentflejsz, szymon034, Maks Szmytkowski, Izabela Ch, Marcin Parzych, Mateusz Wanat, Tomasz Ignaczak, Michał Delmanowicz, Wojciech Zalewski, Paweł Kozłowski
Wsparli w ostatnich 7 dniach: Wesprzyj tutaj!
UniRacers, Łukasz w., Tancesz, Marcin, Szalony Burżuj, Paweł Koziarski

Harmonogram

Formula 1 2022: Bahrain GP

Haas osiągnie limit budżetowy



Haas w 2023 roku będzie miał sponsora tytularnego w Formule 1. Powinno pozwolić to amerykańskiemu zespołowi zrównać się z rywalami pod względem finansowym.

W obecnym sezonie stajnia zza Oceanu ściga się bez dużego partnera, na skutek rozstania z rosyjskim kierowcą Nikitą Mazepinem i wspierającym go koncernem nawozowym Uralkali. Powodem była oczywiście zbrojna inwazja Rosji na Ukrainę. W przyszłym roku lukę po tej firmie wypełni MoneyGram, amerykańska spółka zajmująca się przekazami pieniężnymi.

Nie wiadomo, jakimi kwotami nowy sponsor tytularny będzie wspomagał Haasa, ale według szefa teamu, Gunthera Steinera, jego ekipa prawdopodobnie w końcu wykorzysta w pełni funkcjonujący w F1 drugi rok limit budżetowy. W tym sezonie wynosi on 140 milionów USD, w następnym ma to być 135 milionów. Innymi słowy, zespół wyda tyle pieniędzy, na ile tylko pozwala regulamin.

Zobacz także: FIA ogłosiła certyfikaty budżetowe za 2021 rok. Będą kary

„Powinniśmy dobić do limitu budżetowego, albo znaleźć się bardzo blisko niego”. – deklaruje Steiner. „Szczerze mówiąc, w tym roku też nie byliśmy daleko tej granicy. Więc w przyszłym miejmy nadzieję osiągniemy ją”.



„Można wydawać pieniądze również poza nałożonym ograniczeniem, mieć prywatne samoloty i tego typu rzeczy. Na to jeszcze nie możemy sobie pozwolić, ale pewnego dnia będzie nas stać”.

Haas marzy o podiach

Haas dziś zajmuje 8. miejsce w klasyfikacji generalnej konstruktorów. Na co będzie go stać, gdy zacznie wydawać tyle, co konkurenci? Steiner mierzy wysoko, bo zapowiada nawet walkę o podia. Chociaż dodaje, że zespół potrzebuje czasu na zbudowanie takiej konkurencyjności.

„Zawsze powtarzam, że po wejściu limitu budżetowego, w perspektywie średnio i długoterminowej, już nie powinno być takiego problemu, że nie jesteś w stanie rywalizować o podia”. – mówi. „Chcemy dojść do pozycji, aby o nie walczyć. Myślę, że z nowym sponsorem wykonamy ten krok w ciągu paru lat”.

„Nie obiecuję tego na sezon 2023, bo dopiero zostawiliśmy za sobą dwa bardzo ciężkie lata. Odbudowaliśmy się całkiem sprawnie i będziemy dalej iść naprzód”.

Jeszcze nigdy nie zdarzyło się, aby zawodnik Haasa stał na podium, aczkolwiek zespół ma wciąż stosunkowo mały staż w F1. Wszak ściga się od 2016 roku. Poza tym już niejednokrotnie niewiele brakowało, aby bolid teamu finiszował w TOP 3. Najlepszym wynikiem ekipy jest 4. pozycja Romaina Grosjeana w GP Austrii w 2018 roku. Najlepszy rezultat w bieżącym sezonie to 5. lokata Kevina Magnussena na torze Imola.

Autor: Grzegorz Filiks

Źródła: Racefans.net, Pitpass.com



Podziel się wpisem:

Najnowsze wpisy na blogu:

baner-RK2020

Najnowsze wpisy

Archiwum

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Najbliższe Grand Prix F1

GP Singapuru

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Piątek, 20 września
godz. 11:30 – 1. trening
godz. 15:00 – 2. trening

Sobota, 21 września
godz. 11:30 – 3. trening
godz. 15:00 –  Kwalifikacje

Niedziela, 22 września
godz. 14:00 – Wyścig

Najbliższy start Kubicy

4h Mugello ELMS

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Popularne tagi