KONTAKT     Promocja Mubi – zwrot 150 zł!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP Węgier

logo-powrot-roberta

MENU:

Patroni (dołącz tutaj!):
Mariusz Kupczyński, Tomasz Bartoszek, Adam Gach, Izabela Ch, Maciej Wiśniak, Przemyslaw Lowkiewicz, Maciej Dziubiński, Piotr Bijakowski, Lukas Hewner, Stalowy Jaro, RkamilC, Grzejnik, Mateusz Pabiańczyk, Tomasz Jakubiec, Tomasz Ignaczak, Marcin Starczewski, Jędrzej Otręba, Piotr czyli Czopas Dziewulski, Wojtek Zwolak, Robert Piórkowski, Sławek Kret, Rafal Lesny, Pawel Licznerski, Maciek Kowalczyk, Ilona Bykowska, Ba Ru, Tomasz Waszkiewicz, Maciej Stankiewicz, Grzegorz Pliś, szymon034, Marcin Rentflejsz, Marcin Bogutyn, Norbert Sz, Szczepan Jędrusik, Adrian Karwan, Maks Szmytkowski
Wsparli w ostatnich 7 dniach: Wesprzyj tutaj!
piobob, tomek_z_lasu, Tomek81, krzysiek, ThrudCK, DeaconFrost, Kardynał, Dastan, Piotrek

Harmonogramy

blank

Bolid Red Bulla na sezon 2022 najbardziej zwycięską konstrukcją Neweya



Adrian Newey to techniczny guru Formuły 1. Słynny konstruktor zbudował w swojej karierze wiele wspaniałych bolidów. Jednak żaden poprzedni nie zwyciężył tyle Grand Prix, co tegoroczna maszyna Red Bulla.

Model RB18 na początku sezonu ustępował samochodowi Ferrari, lecz z czasem został dominatorem sezonu 2022. Może nie jest szybszy od reszty stawki o lata świetlne, a raczej o dziesiąte lub nawet setne sekundy, ale jego wyniki są rekordowe.

14 zwycięstw w 18 wyścigach

 

Max Verstappen ostatniej niedzieli w Japonii zapewnił sobie drugie z rzędu mistrzostwo świata. Los chciał, że wygrywając szalony wyścig na torze Suzuka, jednocześnie zrobił ze swojego tegorocznego auta statystycznie najlepszy bolid Neweya. Samochód zwyciężył 14. zawody, co jest rekordem wśród pojazdów brytyjskiego geniusza. Poprzedni należał do bolidu Red Bulla z sezonu 2013, którym Sebastian Vettel zapisał na swoje konto trzynaście Grand Prix.

To nie lada osiągnięcie, bo Newey ma w dorobku 13. maszyn, którymi zdobyto tytuł wśród kierowców lub konstruktorów. Biorąc pod uwagę triumfy w GP, RB18 jest w tej elitarnej „kolekcji” numerem jeden.



Ktoś mógłby powiedzieć, że w sezonie 2022 rozgrywana jest rekordowa liczba wyścigów, stąd rekordowa liczba zwycięstw, jednak RB18 posiada także najlepszy współczynnik triumfów. Wygrał 14 z 18 dotychczas przeprowadzonych GP. To 77,77%. Żaden bolid Neweya nie ma takiego wyniku.

Współczynnik zwycięstw może się jeszcze zmienić, ponieważ pozostały do końca sezonu cztery wyścigi – to oznacza również, że Verstappen i jego zespołowy partner Sergio Perez mogą wyśrubować rekord wygranych nawet do 18. Dotychczas Holender triumfował w dwunastu Grand Prix, a Meksykanin w dwóch.

Co na pobicie własnego rekordu zwycięstw sam Newey?

„Nie jestem zbyt dobry w liczby, ale to bardzo satysfakcjonujące!” – komentował 63-latek. „Oczywiście mieliśmy dobrą passę”.



„Myślę, że początkowo Ferrari miało bardzo szybki bolid, w wielu wyścigach byli szczerze mówiąc prawdopodobnie nieco szybsi. Ale wydaje mi się, iż zdołaliśmy jakby wyrównać osiągi naszego samochodu, aby spisywał się na każdym torze”.

Ale rekordu 14. zwycięstw nie byłoby też bez znakomitej jazdy Verstappena.

„Max był absolutnie fenomenalny w tym roku”. – przyznał Newey. „Oczywiście popełnił mały błąd znajdując się w sznurze bolidów w Singapurze, lecz poza tym nie mylił się zupełnie wcale. Jest bardzo dojrzały i zawsze miał szybkość, więc uważam, że w pełni zasługuje na całe swoje tegoroczne sukcesy”.

Autor: Grzegorz Filiks

Źródło: F1.com



Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

baner-RK2020

Najnowsze wpisy

Archiwum

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Najbliższe Grand Prix F1

GP Miami

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Piątek, 3 maja
godz. 18:30 FP1
godz. 22:30 Kwalifikacje do Sprintu

Sobota, 4 maja
godz. 18:00 – Sprint
godz. 22:00 –  Kwalifikacje

Niedziela, 5 maja
godz. 22:00 – Wyścig

Najbliższy start Kubicy

4h Le Castellet (ELMS)

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Popularne tagi