KONTAKT     Promocja Mubi – zwrot 150 zł!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP Węgier

logo-powrot-roberta

MENU:

Patroni (dołącz tutaj!):
Mariusz Kupczyński, Tomasz Bartoszek, Adam Gach, Izabela Ch, Maciej Wiśniak, Przemyslaw Lowkiewicz, Maciej Dziubiński, Piotr Bijakowski, Lukas Hewner, Stalowy Jaro, RkamilC, Grzejnik, Mateusz Pabiańczyk, Tomasz Jakubiec, Tomasz Ignaczak, Marcin Starczewski, Jędrzej Otręba, Piotr czyli Czopas Dziewulski, Wojtek Zwolak, Robert Piórkowski, Sławek Kret, Rafal Lesny, Pawel Licznerski, Maciek Kowalczyk, Ilona Bykowska, Ba Ru, Tomasz Waszkiewicz, Maciej Stankiewicz, Grzegorz Pliś, szymon034, Marcin Rentflejsz, Marcin Bogutyn, Norbert Sz, Szczepan Jędrusik, Adrian Karwan, Maks Szmytkowski
Wsparli w ostatnich 7 dniach: Wesprzyj tutaj!
piobob, RK 88, Paweł Rosochacki, Esox33, nietuzin, Tomek, Wilkor, swój stary, Assetto corsa, Kryss, TUTUDUDU, Djdario8309, Kamil Tomczyk, Przemek M., Golden, jacek79100, zanet, BaRu, Rafał Przybylski, MarcinBB, Tomek81, Gnusma, MarcinBB, jacek79100, PUMA, haksik, Marcin, Kardynał, wr1004, gotrek, Galloper Tatodor
blank

Wyniki GP Australii

porsche red bull

Red Bull przestraszył się dealu z Porsche?Okazuje się, że opóźnienie ogłoszenia umowy Porsche i Red Bulla na współpracę silnikową od 2026 roku, może mieć związek nie tylko z przerwą wakacyjną w F1.

Pierwotnie potwierdzenia współpracy Porsche i Red Bulla spodziewano się 4 sierpnia. Miano jednak czekać na zatwierdzenie przepisów silnikowych na sezon 2026 przez FIA. Za kulisami toczyły się jednak rozmowy i pierwsze działania. Wystąpiono nawet o zatwierdzenie przejęcia 50% udziałów w Red Bull Technologies. Porsche natomiast złożyło wniosek o rejestrację znaku „F1nally”, sugerującego powrót do F1.

Teraz, gdy przerwa wakacyjna minęła, nadal nie ma żadnych ogłoszeń w sprawie współpracy Red Bulla i Porsche. Pytani o to przedstawiciele Red Bulla, nie wypowiadają się optymistycznie. Helmut Marko powiedział, że to „skomplikowana sytuacja”.„Nadal jest wiele detali, które trzeba wyjaśnić. Porsche jest mile widziane, ale jednak nie jest to prosta sprawa. Mam nadzieję, że negocjacje dobrze się skończą” – dodaje Christian Horner.

Według dziennikarzy, w negocjacjach musiało się wydarzyć coś nieprzewidzianego, mimo „błogosławieństwa” szefa Red Bulla, Dietricha Mateschitza. Jak pisze Auto Motor und Sport, Red Bull ma obawiać się zyskania przez Porsche zbyt dużej kontroli w zespole, wynikającej z przejęcia 50% udziałów. Horner, Marko oraz dyrektor techniczny Adrian Newey mają jednak bardzo naciskach na niezależność ekipy jeżeli chodzi o rozwój techniczny. Również dlatego ekipa zdecydowała się na budowę własnego silnika po oficjalnym odejściu Hondy z F1.

Porsche chce współpracować jedynie z Red Bullem, wykorzystując doświadczenie i mocną pozycję zespołu oraz to, że dysponują oni dwoma zespołami. To z pewnością bardzo mocna karta przetargowa w rękach ekipy z Milton Keynes.

Jednocześnie Red Bull ma alternatywy – mówi się, że Honda może wrócić do F1 od 2026 roku i oczywiście logicznym byłoby zrobienie tego z Red Bullem.„Możemy tworzyć własne silniki samodzielnie i być jedynym zespołem obok Ferrari, który pod jednym dachem tworzy nadwozie i silniki w F1” – mówią w Red Bullu. Oczywiście, tworzenie własnej jednostki, konkurującej z Audi, Renault, Ferrari czy Mercedesem to spore wyzwanie.

Dodatkowo, Red Bull „ma czas” i może czekać z ustaleniem konkretów i ogłoszeniami. Nie mają go w Porsche, które chce ogłosić swój program w F1 jeszcze w tym roku – najpóźniej w połowie grudnia, kiedy to mija termin wpłacenia wpisowego do FIA dla producentów silników na 2026 rok.

Wygląda zatem na to, że sprawa jest rozwojowa i jeszcze kilka scenariuszy jest możliwych w niej.

Źródło: Auto Motor und SportPodziel się wpisem:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

baner-RK2020

Najnowsze wpisy

Archiwum

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Najbliższe Grand Prix F1

GP Chin

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Piątek, 19 kwietnia
godz. 05:30 FP1
godz. 09:30 Kwalifikacje do Sprintu

Sobota, 20 kwietnia
godz. 05:00 – Sprint
godz. 09:00 –  Kwalifikacje

Niedziela, 21 kwietnia
godz. 09:00 – Wyścig

Najbliższy start Kubicy

4h Barcelony - ELMS

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Popularne tagi