Oglądaj F1 online       KONTAKT     Zgarnij 150 zł na OC/AC!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie

logo-powrot-roberta

Oglądaj F1 w Eleven           KONTAKT    Kup F1 TV PRO       Wsparcie               Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL        Zgarnij 150 zł na OC/AC!      

MENU:

Vettel BBC

Vettel o cierpieniu Ukraińców i środowisku. „Codziennie pytam się, czy powinienem być w F1”Tak ciekawych i głębokich wypowiedzi Sebastiana Vettela słucha się z przyjemnością mimo że dotyczą rzeczy bardzo trudnych. Niemiecki kierowca F1 wziął wczoraj udział w programie BBC „Question Time”, mówiąc o ochronie środowiska, Formule 1 i wojnie na Ukrainie.

O wojnie

 

Vettel po GP Miami przyleciał do Wielkiej Brytanii, a na wczorajsze nagranie udał się pociągiem.

Podczas programu jednym z tematów była wojna na Ukrainie i starania Finlandii o wstąpienie do NATO.„Finlandia ma długą granicę z Rosją, w przeszłości prowadziła z nią wojnę więc mogę absolutnie zrozumieć, dlaczego chce większej ochrony” – mówił Vettel.

„Myślę, że największym problemem jest to, że nie wiesz z kim się zadajesz. Oczywiście, z jednej strony wiesz i były ku temu przesłanki, ale teraz możemy sobie zadawać pytania, czemu teraz znajdujemy się w tym zamieszaniu, kto jest odpowiedzialny i jak trzeba było zareagować na sygnały” – kontynuował kierowca Astona Martina.

Trudno nie zgodzić się z jego kolejną wypowiedzią na temat napaści Rosji na Ukrainę.

„Jedną rzeczą, o której nie możemy zapominać jest to, że Ukraińcy cierpią dziś, jutro i prawdopodobnie będą przez długi czas. Słuchając relacji z pierwszej ręki – rodzin, które uciekły, szukając schronienia, nie mogę sobie wyobrazić ich cierpienia. Nie jest to nic, z czym mogę to powiązać w moim życiu. Dorastałem w czasach, gdy nigdy nie było wojny tak blisko. Oczywiście, podróżuję po świecie, widzę różne rzeczy i wiem, że to duży przywilej że w Europie możemy żyć w taki sposób jak żyjemy” – powiedział czterokrotny mistrz świata.

„Przede wszystkim musimy zadbać o Ukrainę. W Niemczech mieliśmy długą debatę, czy powinniśmy wysyłać zaopatrzenie wojskowe czy nie, okazało się że tak i robimy to. Zagrożenie jest takie, że nie wiemy kiedy to może eskalować – może dziś, może jutro. Nie wiemy co Putin i Rosja, a właściwie Putin zrobi. To niepewność, ale patrząc szerzej, musimy zrobić wszystko by go zatrzymać i pomóc ludziom, którzy czują się zagrożeni czy cierpią jak Ukraińcy” – zakończył Vettel.Pytania do siebie

 

Ukraina nie była jedynym tematem rozmowy. Mowa była również o ochronie środowiska, używaniu ropy naftowej, a Vettel został zapytany, czy nie czuje się hipokrytą, mówiąc tak wiele o środowisku, a jednocześnie uczestnicząc w takim sporcie jak F1.„Oczywiście że jestem i macie rację, że się śmiejecie. Każdego dnia zadaję sobie pytania – czy powinienem jeździć w F1, czy podróżować tyle po świecie. Niektórych rzeczy nie mogę kontrolować, inne mogę. Nie jestem święty. Jazda samochodami to moja pasja, kocham to. Gdy wsiadam do auta, uwielbiam to. Ale gdy wysiadam z niego, zadaję sobie pytania czy to jest coś, co powinniśmy robić – latać po całym świecie, marnować zasoby” – powiedział Vettel.

„Z drugiej strony dajemy ludziom rozrywkę, F1 była pierwszym sportem, który wrócił w trakcie pandemii. Nie mówię, że tylko F1 ma taką pozycję, by dawać rozrywkę ludziom. Jest kultura, inne sporty, rozrywka, komedia i gdyby nam tego zabrakło, zapewne byśmy oszaleli” – stwierdził.Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

baner-RK2020

Najnowsze wpisy

Archiwum

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Najbliższe Grand Prix F1

Grand Prix Monako

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Najbliższy start Kubicy

24h Le Mans

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Piątek, 27 maja
godz. 14:00 – Pierwszy trening F1
godz. 17:00 – Drugi trening F1

Sobota, 28 maja
godz. 13:00 – Trzeci trening F1
godz. 16:00 – Kwalifikacje F1

Niedziela, 29 maja
godz. 15:00 – WYŚCIG F1

Bądź na bieżąco

Popularne tagi