KONTAKT     Promocja Mubi – zwrot 100 zł!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP Węgier

jpeg-optimizer_logo-powrot-roberta

MENU:

Patroni (dołącz tutaj!):
Mariusz Kupczyński, Tomasz Bartoszek, Maciej Wiśniak, RkamilC, Przemyslaw Lowkiewicz, Maciej Dziubiński, Piotr Bijakowski, Lukas Hewner, Grzejnik, Stalowy Jaro, Mateusz Pabiańczyk, Marcin Starczewski, Pawel Licznerski, Tomasz Jakubiec, Jędrzej Otręba, Piotr czyli Czopas Dziewulski, Robert Piórkowski, Sławek Kret, Rafal Lesny, Maciej Stankiewicz, Maciek Kowalczyk, Grzegorz Pliś, Szczepan Jędrusik, szymon034, Marcin Rentflejsz, Kamil G, Izabela Ch, Maks Szmytkowski, Mateusz Wanat, Marcin Parzych, Tomasz Ignaczak, Grzegorz Wojtaszewski, Michał Delmanowicz, Wojciech Zalewski, Paweł Kozłowski
Wsparli w ostatnich 7 dniach: Wesprzyj tutaj!
Archetype, Esox33, Szymon034, Gnusma, Xandi, Bartek, Dymek, Wojtek, Mateusz G.

Harmonogram

Czy Robert Kubica miał szansę na mistrzostwo świata?



Robert Kubica jest prawdziwą ikoną Formuły 1 w Polsce. Sporo miejsca naszemu jedynemu kierowcy F1 w historii poświęcił Mikołaj Sokół, który w książce „Szybko, szybciej, najszybciej” zebrał wiele opinii ekspertów o tym, czy Robert miał szansę na mistrzostwo świata.

Mikołaj Sokół, był obecny na niemal 200 wyścigach Formuły 1. W liczącej 608 stron książce dzieli się wspomnieniami z tych wyjazdów, włącznie ze „smaczkami” zza kulis, przedstawia najciekawsze, najbardziej emocjonujące, decydujące, nietypowe i najważniejsze wyścigi w historii Formuły 1..

Więcej informacji o książce tutaj.

FRAGMENT KSIĄŻKI „Szybko, szybciej, najszybciej”:

W ostatecznym pojedynku o mistrzostwo świata w sezonie 2008 zmierzyli się Lewis Hamilton i Felipe Massa, ale jednym z bohaterów zmagań był także Robert Kubica. W drugim pełnym sezonie startów w Formule 1 polski kierowca zdobył pole position, wygrał wyścig i siedem razy stawał na podium, a po zwycięstwie w Kanadzie – gdzie rok wcześniej uległ koszmarnie wyglądającemu wypadkowi, w którym nie odniósł jednak prawie żadnych obrażeń – prowadził w klasyfikacji mistrzostw świata.

Sukces w Montrealu oznaczał jednak, że ekipa BMW Sauber wykonała nakreślone przez korporację założenia na sezon 2008. Plany niemieckiego producenta zakładały walkę o tytuł dopiero w 2009 roku, więc wszystkie siły i środki przerzucono na przygotowania do kolejnej kampanii. Czas pokazał, że w wyścigach trzeba wykorzystywać nadarzające się okazje, bo następny sezon przyniósł klęskę BMW i zakończenie projektu w Formule 1. „Tak to się skończyło, że w 2009 roku mieliśmy bardzo słaby początek i większą część sezonu, więc tak naprawdę już nikt nie ukrywał, że trochę daliśmy ciała” – wspominał Kubica decyzję zespołu o odpuszczeniu sezonu 2008.



Po triumfie w Kanadzie Polak miał cztery punkty przewagi nad Hamiltonem i Massą oraz siedem nad Räikkönenem. Samochody McLarena i Ferrari były szybsze, ale ich przewaga nad BMW Sauber nie była duża. Po kolejnej rundzie, we Francji, prowadzenie w mistrzostwach z zapasem dwóch punktów nad Kubicą objął Massa. Na półmetku sezonu, po deszczowym wyścigu na Silverstone – gdzie McLaren zaryzykował i przygotował dla Hamiltona ustawienia na mokry tor – Hamilton, Massa i Räikkönen mieli po 48 punktów, a Kubica 46.

Ale decyzja BMW Sauber o zaprzestaniu prac nad autem i odłożenie przygotowanych już nowych, poprawiających osiągi części na kolejny rok przyniosły spore straty. W drugiej części sezonu szwajcarsko-niemiecka ekipa spadła w rankingu osiągów za Renault i Toyotę, chociaż Kubica wywalczył jeszcze podia we Włoszech i Japonii. Po wyścigu na Fuji był trzeci w klasyfikacji, z zapasem dziewięciu punktów nad Räikkönenem. W dwóch ostatnich rundach nie utrzymał jednak przewagi. Pod Szanghajem finiszował na szóstej pozycji, jedno miejsce za Nickiem Heidfeldem. Ekipa BMW Sauber nie zastosowała poleceń zespołowych, a jeden punkt różnicy zaważył na trzeciej lokacie w klasyfikacji sezonu. Na Interlagos zespół popełnił błąd i w deszczowych warunkach Kubica jako jedyny dostał na start opony do jazdy po suchym torze. Finiszował na 11. pozycji, a trzeci na mecie Räikkönen zrównał się z nim punktami i to on zajął trzecią lokatę w mistrzostwach, dzięki dwóm zwycięstwom z początkowej fazy sezonu.

„Utrata trzeciej lokaty w klasyfikacji kierowców po ostatnim wyścigu zdecydowanie nie jest najlepszą sytuacją – mówił Kubica po Grand Prix Brazylii. – Popełniliśmy podczas tego weekendu zbyt wiele błędów i taki jest wynik”.

Przebieg drugiej połowy sezonu – błędy, kary i tracone przez faworytów punkty – pokazał, że odpuszczenie sezonu 2008 przez BMW było ze sportowego punktu widzenia pomyłką. Eksperci nie mieli jednak wątpliwości, na co stać Kubicę.



„Jeździ na poziomie Lewisa Hamiltona czy Nico Rosberga” – twierdził były kierowca Gerhard Berger, porównując Polaka do rywali, z którymi Kubica wygrywał w kartingu i którzy zdobywali mistrzowskie tytuły w Formule 1. „Poza Hamiltonem i Massą z pozostałych kierowców najbardziej podoba mi się Kubica” – mówił w 2008 roku właściciel Red Bulla Dietrich Mateschitz. Willi Weber, były menedżer Michaela Schumachera, wymieniał Polaka jednym tchem z wielokrotnymi mistrzami świata – Alonso, Hamiltonem czy Vettelem.

Po nieudanym sezonie 2009 firma BMW wycofała się z Formuły 1, co najmniej rok przed wygaśnięciem kontraktu z Kubicą. Polski kierowca trafił do ekipy Renault, która właśnie zmieniała właściciela. Już z nowymi władzami – biznesmenem Gérardem Lopezem i szefem zespołu Érikiem Boullierem – ale wciąż pod szyldem Renault zespół w sezonie 2010 ustępował pod względem tempa Red Bullowi, Ferrari, McLarenowi czy Mercedesowi, ale Kubica trzykrotnie kończył wyścigi w pierwszej trójce.”

Więcej ciekawych historii o Robercie Kubicy oraz całej Formule 1 znajdziecie w książce Mikołaja Sokoła, która ma dziś oficjalną premierę. Egzemplarze książki będą do wygrania w blogowych konkursach!



Podziel się wpisem:

Najnowsze wpisy na blogu:

baner-RK2020

Najnowsze wpisy

Archiwum

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Najbliższe Grand Prix F1

GP Australii

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Piątek, 6 grudnia
godz. 10:30 – 1. Trening
godz. 14:00 – 2. Trening

Sobota, 7 grudnia
godz. 11:30 – 3. trening
godz. 15:00 – Kwalifikacje

Niedziela, 8 grudnia
godz. 14:00 – Wyścig

Najbliższy start Kubicy

8h Kataru

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Popularne tagi