KONTAKT     Promocja Mubi – zwrot 150 zł!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP Węgier

logo-powrot-roberta

MENU:

Patroni (dołącz tutaj!):
Mariusz Kupczyński, Tomasz Bartoszek, Adam Gach, Izabela Ch, Maciej Wiśniak, Przemyslaw Lowkiewicz, Maciej Dziubiński, Piotr Bijakowski, Lukas Hewner, Stalowy Jaro, RkamilC, Grzejnik, Mateusz Pabiańczyk, Tomasz Jakubiec, Tomasz Ignaczak, Marcin Starczewski, Jędrzej Otręba, Piotr czyli Czopas Dziewulski, Wojtek Zwolak, Robert Piórkowski, Sławek Kret, Rafal Lesny, Pawel Licznerski, Maciek Kowalczyk, Ilona Bykowska, Ba Ru, Tomasz Waszkiewicz, Maciej Stankiewicz, Grzegorz Pliś, szymon034, Marcin Rentflejsz, Marcin Bogutyn, Norbert Sz, Szczepan Jędrusik, Adrian Karwan, Maks Szmytkowski
Wsparli w ostatnich 7 dniach: Wesprzyj tutaj!
piobob, RK 88, Paweł Rosochacki, Esox33, nietuzin, Tomek, Wilkor, swój stary, Assetto corsa, Kryss, TUTUDUDU, Djdario8309, Kamil Tomczyk, Przemek M., Golden, jacek79100, zanet, BaRu, Rafał Przybylski, MarcinBB, Tomek81, Gnusma, MarcinBB, jacek79100, PUMA, haksik, Marcin, Kardynał, wr1004, gotrek, Galloper Tatodor

Harmonogramy

blank

Wyniki GP Australii

Formula 1 2022: Bahrain GP

McLaren i Alpine chcą sprawdzenia powiązań Ferrari i Haasa



Szefowie McLarena i Alpine chcą, aby FIA wyjaśniła powiązania między zespołami Formuły 1, zwłaszcza jeśli chodzi o udostępnianie technologii. Podłożem tej prośby jest skok formy Haasa wraz z początkiem nowej ery w Formule 1.

W ostatnich latach zespoły satelickie stały głośnym tematem. Chociaż budżety są ograniczone i w teorii słabsze ekipy powinny dorównywać najlepszym, to w praktyce okazuje się, że najlepsze i najbogatsze zespoły więcej inwestują w zespoły klienckie, tak jak w przypadku Ferrari i Haas, które część pracowników “przerzuciła” do Haasa, żeby ich nie zwalniać przez cięcia kosztów.

W padoku Formuły 1 bolid Haasa już zaczęto nazywać białym Ferrari. Na dodatek oba zespoły mają swoje siedziby w Maranello obok siebie, przez co temat ten powoduje dużo kontrowersji. Chociaż Andreas Seidl nie chciał rozmawiać o tym konkretnym przypadku, Niemiec chce, żeby FIA wyjaśniła tę sytuację.



“Po pierwsze, wszyscy w zespole są w tym tygodniu bardziej zajęci własnym samochodem, więc nie mogę mówić konkretnie o Haasie i Ferrari. Ale nie jest tajemnicą, że na ogół dotyczą nas te relacje, które istnieją w ramach przepisów, gdy są one ustalane” – mówi Seidl.

Warto zaznaczyć, że McLarena z Mercedesem poza silnikami nic nie łączy. Trochę w innej sytuacji jest Alpine, które ma swój własny silnik, ale jako jedyni mają silniki Renault, czyli własne i nie są powiązani z żadnym innym zespołem.

McLarenowi nie chodzi o to, że Haas złamał jakieś przepisy, współpracując tak blisko z Ferrari. Zespół z Woking ma inną filozofię dotyczącą Formuły 1, o czym mówił Andreas Seidl:

“Nasz punkt widzenia jest taki, że w przyszłości musimy upewnić się, że Formuła 1 będzie mistrzostwami pomiędzy 10, 11 lub 12 prawdziwymi producentami. Z naszego punktu widzenia F1 powinna być mistrzostwami z wieloma zespołami, w których jedyną rzeczą, którą wolno się dzielić to jednostka napędowa i skrzynia biegów. Resztę trzeba zrobić samemu. Wiemy, że w momencie, gdy idziesz dalej, wyraźnie następuje zmiana lub przeniesienie własności intelektualnej, która bezpośrednio modyfikuje osiągi samochodu. A nie taka powinna być F1” – mówi Seidl.

McLaren chciałby, żeby jasno określić w przepisach, limity rzeczy, które można udostępniać.



“Dlatego nieustannie podnosimy tę kwestię z innymi zespołami, które mają te same obawy. Prowadzimy dialog z FIA i mam nadzieję, że w pewnym momencie zrobimy krok do przodu, ponieważ zrozumienie tego monitorowania lub raczej ustalanie jego limitu jest również zadaniem. Najłatwiejszym i najskuteczniejszym sposobem zrobienia postępu w tej sprawie jest posiadanie jasnego limitu tego, co można udostępniać” – dodaje szef ekipy z Woking.

Nowy szef Alpine, Otmar Szafnauer również ma obawy co do wspólnego użytkowania tuneli aerodynamicznych przez niektóre zespoły, a tym samym ewentualnego transferu danych.

“Obawa polega na tym, że ci, którzy dzielą tunele aerodynamiczne, mogą razem napić się kawy” – powiedział Amerykanin w telewizji F1. “A zwłaszcza, jeśli są kolegami i mówią przy kawie: 'Jak ci poszło z ostatnio z podłogą?’ ‘Nie idź w tym kierunku, to nie jest zbyt dobre’” – mówi Szafnauer.

Chociaż jego były zespół, Aston Martin, korzystał z tego samego tunelu aerodynamicznego co Mercedes, Szafnauer upierał się, że w tym kontekście nie miało miejsca żadne przesyłanie danych.

Jednak przypomnę, że Racing Point w 2020 roku, którym ówczesnym szefem był właśnie Szafnauer, dostał wtedy karę za identyczne wzloty hamulca jak w Mercedesie, które również w środku były takie same.

Źródło: motorsport.com

Autor: Patryk Kucharski



Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

baner-RK2020

Najnowsze wpisy

Archiwum

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Najbliższe Grand Prix F1

GP Chin

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Piątek, 19 kwietnia
godz. 05:30 FP1
godz. 09:30 Kwalifikacje do Sprintu

Sobota, 20 kwietnia
godz. 05:00 – Sprint
godz. 09:00 –  Kwalifikacje

Niedziela, 21 kwietnia
godz. 09:00 – Wyścig

Najbliższy start Kubicy

6h Imoli WEC

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Popularne tagi