KONTAKT     Promocja Mubi – zwrot 150 zł!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP Węgier

logo-powrot-roberta

MENU:

Patroni (dołącz tutaj!):
Mariusz Kupczyński, Tomasz Bartoszek, Adam Gach, Izabela Ch, Maciej Wiśniak, Przemyslaw Lowkiewicz, Maciej Dziubiński, Piotr Bijakowski, Lukas Hewner, Stalowy Jaro, RkamilC, Grzejnik, Mateusz Pabiańczyk, Tomasz Jakubiec, Tomasz Ignaczak, Marcin Starczewski, Jędrzej Otręba, Piotr czyli Czopas Dziewulski, Wojtek Zwolak, Robert Piórkowski, Sławek Kret, Rafal Lesny, Pawel Licznerski, Maciek Kowalczyk, Ilona Bykowska, Ba Ru, Tomasz Waszkiewicz, Maciej Stankiewicz, Grzegorz Pliś, szymon034, Marcin Rentflejsz, Marcin Bogutyn, Norbert Sz, Szczepan Jędrusik, Adrian Karwan, Maks Szmytkowski
Wsparli w ostatnich 7 dniach: Wesprzyj tutaj!
piobob, RK 88, Paweł Rosochacki, Esox33, nietuzin, Tomek, Wilkor, swój stary, Assetto corsa, Kryss, TUTUDUDU, Djdario8309, Kamil Tomczyk, Przemek M., Golden, jacek79100, zanet, BaRu, Rafał Przybylski, MarcinBB, Tomek81, Gnusma, MarcinBB, jacek79100, PUMA, haksik, Marcin, Kardynał, wr1004, gotrek, Galloper Tatodor

Harmonogram GP Australii

Program TV

blank

Wyniki GP Australii

Motor Racing - Formula One World Championship - Portuguese Grand Prix - Race Day - Portimao, Portugal

Wrażenia po sezonie 2021: Williams



Odbicie od dna – to zobaczyliśmy w sezonie 2021 w wykonaniu ekipy Williamsa. Chyba nawet najwięksi optymiści w Grove nie spodziewali się przed sezonem 23 punktów i podium. Jak można podsumować występy George Russella i Nicholasa Latifiego?

Oczekiwania

 

Przed sezonem wiedzieli, że będą z tyłu, ale w ich przypadku chodziło o coś innego – o restart, o ponowne wejście na prawidłowe tory funkcjonowania w Formule 1. Tak, by pisząc „zespół” nie trzeba było brać tego słowa w cudzysłów.

Testy wypadły nieźle, a fatalna postawa Haasa dawała nadzieję, ze Williams opuści ostatnie miejsce w klasyfikacji konstruktorów. Celem były punkty – jakiekolwiek.

Statystyki

 

Zacznijmy od podstawowych danych, dotyczących zespołu:



Miejsce w generalce: 8.
Punkty: 23
Najwyższa pozycja na starcie: 2. (Russell)
Najwyższa pozycja w wyścigu: 2. (Russell)
Obecność w Q2: 23
Obecność w Q3: 4
Zniszczenia bolidów: $5 605 000 (3. miejsce)
DHL Fastest Pit-Stop: 4. miejsce (215 pkt przy 569 pkt Red Bulla)

Poniżej garść statystyk kierowców Williamsa z tego sezonu:

 RussellLatifi
Pozycja1517
Punkty16 (4 razy w punktach)7 (2 razy w punktach)
% zdobytych punktów zespołu70%30%
Pole position00
Zwycięstwa00
Podia10
Najwyższa pozycja w wyścigu27
Najwyższa pozycja na starcie210
Wyżej w wyścigu166
Wyżej w kwalifikacjach202
Sektory kwalifikacji5610
Lepszy czas wyścigu139
Średnia strata do partnera w kwalach-0,262+0,262
Wizyty w Q340
Wizyty w Q2194
Średnia pozycja w kwalifikacjach12,6416,23
Średnia pozycja na mecie13,8113.45
Wyżej na mecie niż na starcieW 6 wyścigachW 9 wyścigach
Przejechane kilometry5609 (15.)5882 (9.)
Koszty dla zespołu$2 082 000 (10.)$3 648 000 (4.)
Zarobki$1 mln$1 mln

Zespół

 

Williams po sezonie 2020 był w takiej pozycji, że w minionym sezonie nie miał wiele do stracenia. Po dwóch sezonach bez jakichkolwiek punktów, mogli jedynie zyskać. Bolid mieli zdecydowanie lepszy niż w poprzednich latach, zwłaszcza w pierwszej połowie sezonu. Widać, że w fabryce wykonano dobrą robotę, a cała ekipa funkcjonuje lepiej.



W kwalifikacjach byli w stanie regularnie być w Q2 – choć głównie autem George Russella, a zdarzały się też wizyty w Q3, co jeszcze półtora roku temu było abstrakcją.

W wyścigach wystarczyło nie popełniać błędów i wykorzystywać okazje czyli to, co przez cały sezon mówił Fred Vasseur na temat Alfy. I właśnie to robił Williams, choć potrzebował trochę czasu na odblokowanie się. Punktowali łącznie w 4 wyścigach – pomiędzy sierpniem a wrześniem.

I choć nie jest to taki powrót, jak McLarena kilka lat temu, to trzeba przyznać, że biorąc pod uwagę skład i możliwości finansowe, Williams spisał się świetnie, awansując z 10. na 8. miejsce w generalce.

W drugiej połowie sezonu zaprzestali rozwoju samochodu bo czuli, że 8. miejsce mają już gwarantowane.

Moja ocena: 5/10

Kierowcy

 

George Russell

Mam wrażenie, że w tym sezonie oglądaliśmy trzech George Russellów. Pierwszy był tym z dwóch poprzednich sezonów – mega szybkim w kwalifikacjach i pechowym/popełniającym błędy w wyścigach. I ten Russell był również na Węgrzech, gdzie Williams pierwszy raz od 2 lat (od 10. miejsca Roberta Kubicy w GP Niemiec) punktował. I to podwójnie, co zdarzyło się pierwszy raz od 3 lat. Russell dojechał na 8. miejscu, ale wyżej od niego był Nicholas Latifi i znów zanosiło się na to, że George przegra z partnerem z zespołu na przestrzeni sezonu, tak jak 2019 i 2020.



Potem jednak pojawił się drugi George – który wreszcie po zdobyciu pierwszych punktów w Williamsie, zaczął być mega pewnym i skutecznym kierowcą. Drugie miejsce na Spa było oczywiście wielkim łutem szczęścia i gdyby wyścig się odbył, tak dobrego miejsca by nie było, ale potem Russell punktował jeszcze na Monzy i w Rosji. Wreszcie zatem wykorzystywał błędy innych i korzystał ze swojej świetnej formy kwalifikacyjnej.

Trzeci George to ten po ogłoszeniu przejścia do Mercedesa. W końcówce sezonu Anglik patrzył już chyba w przyszłość, broniąc m.in. Lewisa Hamiltona i dbając o reputację przyszłego pracodawcy. Russell przegrał nawet dwukrotnie z Latifim w kwalifikacjach, co wcześniej było nie do pomyślenia.

Nadal jednak to był świetny kierowca, który za kilka miesięcy przejdzie prawdziwą weryfikację. Przede wszystkim charakteru.

Moja ocena: 7/10

Nicholas Latifi

Wszyscy wiemy, dlaczego Nicholas jest w F1 i jak dużo „czasu” kosztowało go dojście tu. Wiemy, że nie ma wielkiego talentu i przez to nie można oczekiwać od niego zbyt dużo. Mimo wszystko, trzeba jednak wymagać od kierowcy poprawy i zbliżania się do swojego partnera zespołowego.



I muszę przyznać, że w jego drugim sezonie w F1, Latifiemu się to udało. Zwłaszcza w drugiej części sezonu. I to nie tak, że stałem się jego kibicem – nadal uważam, że nie powinien jeździć w F1. Ale skoro już tu jest, to powinien robić postępy. I za to brawa dla niego.

Moja ocena: 4/10

Waszym zdaniem

 

Zapraszam Was do ocenienia poczynań Williamsa i jego kierowców.



Jak oceniasz postawę Williamsa w tym sezonie?

Pod uwagę bierzcie ogólną sytuację zespołu, ubiegły rok i możliwości ekipy - finansowe, organizacyjne i personalne 1 - Fatalna, gorzej być nie mogło 10 - Rewelacyjna, gorzej być nie mogło

Czy według Ciebie pozycja w tabeli odzwierciedla potencjał bolidu Williamsa w sezonie 2021?

Jak oceniasz postawę George Russella w sezonie 2021?

Jak oceniasz postawę Nicholasa Latifiego w sezonie 2021?

Jak oceniasz postawę Williamsa w tym sezonie?
Dziękuję za głosowanie!

Share your Results:

Oceniliście Alfę

 

Średnia Wasza ocena Alfy to 3.15 a zatem jest ona bardzo niska, ale i tak dwukrotnie wyższa od Haasa. 56% z Was uważa, że pozycja Alfy nie odzwierciedla potencjału ich bolidu. 29% osó zaznaczyło odpowiedź „mniej więcej”, a 15% osób uważa, że ten potencjał został odzwierciedlony pozycją w klasyfikacji generalnej.

ZespółOcena
McLaren7,60
Ferrari7,48
Alpine7,14
AlphaTauri6,99
Williams5.07
Aston Martin3.96
Alfa Romeo3.15
Haas1.84

Kimi Raikkonen otrzymał średnią Waszych głosów 3,33 w 10-stopniowej skali, a Antonio Giovinazzi 3,14. Roberta Kubicę oceniliście na 6.53.

 KierowcaOcena
1Pierre Gasly8,56
16Carlos Sainz8,24
2Lando Norris8,2
3Fernando Alonso7,90
4Esteban Ocon7,15
17Charles Leclerc7,05
5Robert Kubica6,53
6George Russell6,08
7Daniel Ricciardo5,84
8Nicholas Latifi5,21
9Sebastian Vettel4,42
10Lance Stroll4,1
11Yuki Tsunoda3,40
12Kimi Raikkonen3,33
13Mick Schumacher3,16
14Antonio Giovinazzi3,14
15Nikita Mazepin2,17



Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

baner-RK2020

Najnowsze wpisy

Archiwum

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Najbliższe Grand Prix F1

GP Japonii

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Piątek, 5 kwietnia
godz. 04:30 FP1
godz. 08:00 FP2

Sobota, 6 kwietnia
godz. 04:30 FP3
godz. 08:00 –  Kwalifikacje

Niedziela, 7 kwietnia
godz. 07:00 – Wyścig

Najbliższy start Kubicy

4h Barcelony - ELMS

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Popularne tagi