KONTAKT     Promocja Mubi – zwrot 150 zł!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP Węgier

logo-powrot-roberta

MENU:

Marczyk i Gospodarczyk 4

Kolejne podium Marczyka i Gospodarczyka. Polacy wicemistrzem i II-wicemistrzem EuropyRajd Wysp Kanaryjskich zakończył sezon Rajdowych Mistrzostw Europy ERC – najstarszego rajdowego cyklu świata. Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk zajęli w tej imprezie znakomite 3. miejsce. Dzięki imponującej jeździe na przestrzeni całego sezonu Marczyk został II-wicemistrzem Europy w klasyfikacji kierowców, zaś Gospodarczyk wicemistrzem Europy w klasyfikacji pilotów.

45. Rajd Wysp Kanaryjskich stanowił ósmą i zarazem ostatnią rundę tegorocznego sezonu Rajdowych Mistrzostw Europy ERC. Impreza została przełożona na weekend 18-20 listopada z pierwotnego terminu, z początku maja. Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk przylecieli do Las Palmas de Gran Canaria z nadzieją na walkę o jak najwyższe cele i zakończenie sezonu mistrzostw Europy z kolejnymi cennymi tytułami.

Załogi po raz pierwszy zmierzyły się na odcinku testowym Telde Cazadores. Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk wygrali pierwszy przejazd tej próby… ale to jeszcze nic. Po chwili wygrali też drugi przejazd oraz trzeci. Kapitalną formę załoga ORLEN Team potwierdziła wygrywając odcinek kwalifikacyjny. To był absolutnie imponujący pokaz siły Polaków.

Podczas pierwszego dnia na żadnym z odcinków Mikołaj i Szymon nie wypadli z pierwszej piątki. Załoga kapitalnie pojechała m.in. na odcinku numer dwa, gdzie stracili do zwycięskiej załogi ledwie 0,1 s! Podczas dziewiątej próby załoga ORLEN Team postawiła już na swoim i wygrała superoes w Las Palmas, awansując na 4. miejsce w klasyfikacji generalnej. Drugiego dnia duet ORLEN Team kontynuował znakomitą jazdę. Ostatecznie Marczyk i Gospodarczyk zakończyli imprezę na kapitalnym 3. miejscu.Kapitalny finisz sezonu sprawił, że załoga dopisała do swojego dorobku kolejne cenne punkty i zarazem kolejne tytuły. Mikołaj Marczyk został II-wicemistrzem Europy w klasyfikacji kierowców, zaś Szymon Gospodarczyk został wicemistrzem Europy w klasyfikacji pilotów. To zdecydowanie największy sukces w karierze polskiej załogi. Dodajmy, że już wcześniej Polacy zostali mistrzami Europy juniorów w kategorii Michelin Talent Factory.

– Jesteśmy na mecie Rajdu Wysp Kanaryjskich. Jesteśmy w znakomitych nastrojach, bo kończymy imprezę na 3. miejscu w klasyfikacji generalnej. Tym samym przypieczętowaliśmy kolejne tytuły – wicemistrza Europy wśród pilotów dla Szymona i II-wicemistrza Europy dla mnie w klasyfikacji kierowców. To naprawdę wielkie wyróżnienie i ogromny sukces – mówił na mecie Mikołaj Marczyk. – To dla nas wyjątkowy sezon. Wywalczyliśmy tytuł mistrzów Polski, mistrzów Europy juniorów, teraz trzecie miejsce w mistrzostwach Europy. Cieszę się, bo nasz postęp jest widoczny w wynikach. Dojechaliśmy do mety każdego rajdu, każdego odcinka specjalnego tego sezonu. Jesteśmy szczęśliwi – to dało nam ogrom doświadczenia. Idziemy w dobrym kierunku i wierzymy, że najlepsze jest przed nami. Jestem dumny z całego naszego zespołu – zakończył Marczyk, kierowca ORLEN Team.

– Za nami ósma, ostatnia runda ERC. To niesamowite uczucie – zostać wicemistrzem Europy w klasyfikacji pilotów. Nawet w najśmielszych snach nie marzyłem o tym, że taki scenariusz może się kiedyś wydarzyć. Jestem naprawdę bardzo szczęśliwy – powiedział po zakończeniu rajdu Szymon Gospodarczyk. – Cieszę się, bo przejechaliśmy ten rajd czysto i bardzo równo. Od samego początku notowaliśmy świetne czasy i zajęliśmy 3. miejsce. Myślę, że nie dało się zakończyć tego sezonu w lepszy sposób – podsumował wicemistrz Europy w klasyfikacji pilotów.

Sezon Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski oraz Rajdowych Mistrzostw Europy jest już zakończony. To jednak nie oznacza, że końca dobiegł sezon startów dla Mikołaja Marczyka i Szymona Gospodarczyka. Załoga ORLEN Team weźmie udział w imprezach kończących rajdowy rok w naszym kraju – Tor Modlin Rally Show, który odbędzie się w dniach 26-27 listopada oraz prestiżowym Rajdzie Barbórka z legendarnym Kryterium Asów na ulicy Karowej w Warszawie w dniach 3-4 grudnia.Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Archiwum

Najbliższe Grand Prix F1

GP Hiszpanii

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Najbliższy start Kubicy

6h Sao Paulo

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Piątek, 21 czerwca
godz. 13:30 – FP1
godz. 17:00 – FP2

Sobota, 22 czerwca
godz. 12:30 – FP3
godz. 16:00 –  Kwalifikacje

Niedziela, 23 czerwca
godz. 15:00 – Wyścig

Popularne tagi