Ustawiał auto pod Andersena, sam wykręcił najlepszy wynik w sezonie. Robert Kubica zajął 5. miejsce w kwalifikacjach do 8h Bahrajnu – ostatniej rundy sezonu WEC. I to w aucie High Class Racing. Mniej udana była to sesja dla Inter Europol Competition.
Wyniki
Wyniki kwalifikacji do drugiego wyścigu w Bahrajnie mocno różnią się od tych sprzed tygodnia, choć wspólne jest m.in. słabsze miejsce WRT, które wygrało przed tygodniem. Znacznie lepiej spisał się Robert Kubica (a raczej tym razem nie przekroczył limitów toru), a słabiej poszło ekipie Inter Europol Competition.
Co ciekawe, mimo że Robert Kubica wywalczył 5. miejsce na starcie, to jest to “tylko” 3. miejsce w kategorii Pro-Am.
Kubica zaliczył dwa pełne przejazdy podczas tej sesji i widać po jego czasach, że wyciągał ze sprzętu, którym dysponował maksimum w danych warunkach. Najpierw przejechał świetne kółko, dające mu 5. miejsce, a potem w każdym z sektorów minimalnie się poprawiał, urywając jeszcze 0,2 sekundy ze swojego pierwszego czasu.

Zupełnie nie poszły te kwalifikacje Regnerowi van der Zande z Inter Europol Competition. A szkoda, bo przed tygodniem polski zespół pokazał, że ma tempo wyścigowe na Sakhri. Teraz będą musieli przebijać się z końca i zadbać o to, by ktoś ich dłużej nie przytrzymał.

Robert “skleił” swoje idealne sektory na jednym okrążeniu, a najlepiej było w drugim sektorze.

Prędkości maksymalne w tej fazie weekendu nie powalają.

Ode mnie
To kolejna mocna sesja Roberta Kubicy. W stawce jednych z najlepszych kierowców prototypów zdołał wywalczyć 5. miejsce w High Class Racing, ścinając o połowę ich dotychczasowy rekord pozycji w kwalifikacjach. Duńska ekipa nie dysponuje najlepszym sprzętem i ustawieniami, a mimo to Robertowi udało się wbić do czołówki.
Co ważne, Kubica “złożył” dobre okrążenie i wyegzekwował plan na czasówkę idealnie. A przecież jeździ tymi prototypami niecały rok, co oznacza jakieś 30 godzin za ich kierownicą. Do tego jazda na nowych oponach z niskim obciążeniem paliwem była mu raczej obca.
Oczywiście ten wynik Kubicy nie może zaburzyć spojrzenia na szanse na wysokie miejsce High Class Racing. Tydzień temu Anders Fjordbach miał 24. czas wyścigu, a Dennis Andersen 33 – ostatni. Nie są to optymistyczne dane, ale jednocześnie Kubica mówił, że przygotowując się do drugiego wyścigu w Bahrajnie pracowali przede wszystkim nad poprawą tempa Andersena. Jeżeli da to efekt, to może będziemy mieli więcej emocji niż przed tygodniem.
Początek wyścigu o godz. 12:00 polskiego czasu.
Vlog
O kwalifikacjach Kubicy, ale również F1 i opcjach Roberta mówiłem w piątkowym vlogu, który obejrzycie poniżej:
fot. Chris Vermeulen – High Class Racing


