KONTAKT     Promocja Mubi – zwrot 100 zł!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP Węgier

jpeg-optimizer_logo-powrot-roberta

MENU:

Fotografowanie smartfonem: porady i wskazówki dotyczące lepszych zdjęć telefonem komórkowym

Zdjęcia smartfonem i telefonem komórkowym to codzienność. Dzięki najnowszym telefonom z aparatem możesz robić naprawdę dobre zdjęcia, a nawet drukować je w imponujących rozmiarach. Ale: jak prawidłowo robić zdjęcia telefonem komórkowym? Pokażemy Ci, jak robić optymalne zdjęcia smartfonem – niezależnie od tego, czy jest to krajobraz, czy ty, a także otrzymasz wskazówki dotyczące kolejnego zakupu telefonu komórkowego.

Rozdzielczość i jakość obrazu większości telefonów z aparatem / smartfonów są wystarczające do wydruków w formacie plakatu.

Kamery do telefonów komórkowych są szczególnie odpowiednie dla tych tematów:

  • Krajobraz i miasto w dobrym świetle

  • Autoportret

  • zbliżeń

Ostrzeżenie: kamery w telefonach komórkowych nie są tutaj idealne

Jednak zdjęcia z telefonu komórkowego są mniej przekonujące w sytuacjach innych niż powyższe. Na przykład fotografia smartfonowa nie jest idealna do tych zadań:

  • wszystko przy niewielkim oświetleniu (wieczorem, wnętrze)

  • Podejdź daleko z bliska (sport, dzikie zwierzęta).

Wszystko zależy od obiektywu

Obiektyw główny z dowolnego telefonu komórkowego jest szeroki kąt. Dlatego na zdjęciach krajobrazowych lub wnętrzach można zobaczyć wiele tematów na zdjęciu. Ale wszystko wydaje się też dość małe. Na zdjęciach z telefonów komórkowych osoby stojące w odległości większej niż metr wydają się małe. Przy drogich, dobrze wyposażonych telefonach komórkowych można jednak przełączyć się na inne wbudowane obiektywy – superszerokokątny obiektyw pokazuje dużo krajobrazu czy przestrzeni wewnętrznej, wbudowany teleobiektyw wnosi na przykład bardziej odległe rzeczy portrety, zwierzęta czy góry. Jednak najlepszą jakość zawsze zapewnia standardowy obiektyw szerokokątny, ponieważ zazwyczaj wyposażony jest w lepszy sensor niż pozostałe obiektywy.

Powiększanie za pomocą aparatu w telefonie komórkowym?

Możesz, ale nie musisz. Możesz powiększać fotografię smartfonem, umieszczając dwa palce na ekranie i rozsuwając je – wtedy nie potrzebujesz własnego teleobiektywu. Jednak to powiększanie nie zapewnia dobrej jakości obrazu. Istniejący obraz jest po prostu nadmuchiwany elektronicznie – zobaczysz wtedy główny obiekt większy, ale także bardziej rozmyty niż obrazy, które zostały utworzone bez funkcji powiększenia. Rozwiązanie awaryjne: przypinane obiektywy, szczególnie do telefonów komórkowych iPhone, rozszerzają zakres zoomu w kierunku teleobiektywu – ale nie mieszczą się już zbyt dobrze w kieszeni spodni. Sprawdź premiera Nova 8i; ma dobry aparat.

Zdjęcia z telefonu komórkowego z ostrym lub rozmytym tłem?

Chcesz pokazać zdjęcia z telefonu komórkowego z nastrojowym rozmyciem w tle? Pierwotnie telefony z aparatami fotograficznymi prawie nie powodowały rozmycia tła z powodów czysto fizycznych i optycznych. Tylko topowe modele ze szczególnie jasnym obiektywem i stosunkowo dużym sensorem jednocześnie miękko rysują tło, przynajmniej przy robieniu zbliżeń – wypróbuj to z kwiatkiem lub filiżanką. Ważne: Przed zrobieniem zdjęcia dotknij głównego obiektu na ekranie, aby telefon ustawić ostrość we właściwym miejscu.

Nowsze telefony z wyższej półki oferują też funkcję, która w zależności od producenta nazywa się fokusem na żywo lub przysłoną: najpierw robisz zdjęcie, a potem za pomocą regulatora sterujesz rozmyciem tła. Aby to zrobić, wyświetl obraz w galerii i dotknij symbolu, aby później dostosować rozmycie tła. W tym celu w telefonie komórkowym musi być wbudowana tak zwana kamera czasu przelotu (również kamera ToF).

Możesz także dostosować rozmycie tła podczas nagrywania; ale o wiele wygodniej jest zająć się tym później. Nadaje się to również do wykonywania nastrojowych portretów z pachnącym, rozmytym tłem. Jeśli używasz programu motywów, takiego jak portret lub zbliżenie, Twój telefon komórkowy automatycznie oferuje regulowane rozmycie w zależności od urządzenia. Uważaj jednak: rozmycie tła nie zawsze wygląda realistycznie; czasami wydaje się to nieodpowiednie dla głównego obiektu lub tło pokazuje pojedyncze ostre obszary.

Rób zdjęcia telefonem komórkowym w słabym świetle

Fotografowanie smartfonem nie jest tak dobre w słabym oświetleniu, na przykład wieczorem lub w pomieszczeniach.

Jak w pełni wykorzystać zdjęcia telefonów komórkowych przy słabym oświetleniu:

  • Wypróbuj specjalny tryb aparatu, taki jak „Słabe oświetlenie”, i sprawdź, czy daje lepsze zdjęcia.

  • Czasami aktywowany stabilizator obrazu zapewnia lepsze zdjęcia z telefonu komórkowego (patrz poniżej).

  • Jeśli możesz umieścić telefon komórkowy na statywie lub oprzeć go na ścianie, włącz niskie wartości ISO, takie jak ISO 100 lub 200 (tzn. nie 1600, 3200 lub nawet wyższe). Aby to zrobić, przejdź do trybu Pro aplikacji aparatu, w którym masz więcej opcji ustawień.

Podziel się wpisem:

Najnowsze wpisy na blogu:

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Archiwum

Najbliższe Grand Prix F1

GP Belgii

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Najbliższy start Kubicy

4h Spa

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Piątek, 26 lipca
godz. 13:30 – 1. trening
godz. 17:00 – 2. trening

Sobota, 27 lipca
godz. 12:30 – 3. trening
godz. 16:00 –  Kwalifikacje

Niedziela, 28 lipca
godz. 15:00 – Wyścig

Popularne tagi