KONTAKT     Promocja Mubi – zwrot 150 zł!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP Węgier

logo-powrot-roberta

MENU:

Patroni (dołącz tutaj!):
Mariusz Kupczyński, Tomasz Bartoszek, Adam Gach, Izabela Ch, Maciej Wiśniak, Przemyslaw Lowkiewicz, Maciej Dziubiński, Piotr Bijakowski, Lukas Hewner, Stalowy Jaro, RkamilC, Grzejnik, Mateusz Pabiańczyk, Tomasz Jakubiec, Tomasz Ignaczak, Marcin Starczewski, Jędrzej Otręba, Piotr czyli Czopas Dziewulski, Wojtek Zwolak, Robert Piórkowski, Sławek Kret, Rafal Lesny, Pawel Licznerski, Maciek Kowalczyk, Ilona Bykowska, Ba Ru, Tomasz Waszkiewicz, Maciej Stankiewicz, Grzegorz Pliś, szymon034, Marcin Rentflejsz, Marcin Bogutyn, Norbert Sz, Szczepan Jędrusik, Adrian Karwan, Maks Szmytkowski
Wsparli w ostatnich 7 dniach: Wesprzyj tutaj!
piobob, RK 88, Paweł Rosochacki, Esox33, nietuzin, Tomek, Wilkor, swój stary, Assetto corsa, Kryss, TUTUDUDU, Djdario8309, Kamil Tomczyk, Przemek M., Golden, jacek79100, zanet, BaRu, Rafał Przybylski, MarcinBB, Tomek81, Gnusma, MarcinBB, jacek79100, PUMA, haksik, Marcin, Kardynał, wr1004, gotrek, Galloper Tatodor

Harmonogramy

blank

Wyniki GP Australii

large-2021 Italian Grand Prix - Saturday-25

F1: Alfa, Aston, a może nic?



No dobra, załóżmy pesymistyczny – choć najbardziej prawdopodobny – scenariusz: Robert Kubica nie dostaje miejsca jako kierowca podstawowy w sezonie 2022 w Formule 1. Czy Polak pozostanie w Formule 1 w jakiejkolwiek formie?

Czy?

 

To pytanie nadal otwarte. Rozmowy cały czas trwają i tu decydujące będą plany PKN Orlen. Jeżeli Orlen wycofałby się z F1 – na co raczej NIE wskazują wypowiedzi prezesa Daniela Obajtka – to wówczas Kubica mógłby po jakimś czasie otrzymać propozycje od innych ekip. Póki co jednak czeka na ustalenia Orlenu.

Razem

 

Prawdą jest, że zarówno PKN Orlen, jak i Robert Kubica poradziliby sobie bez siebie w F1. Orlen może sponsorować kilka ekip i uzyskać dobrą ekspozycję. Kubica może być kierowcą rozwojowym jednej z ekip i kontynuować swoją przygodę z F1.

Ale… według mnie osobna działalność w F1 nie będzie miała tak dobrego efektu jak wspólna. Kubica będzie miał mniejszą rolę i mniej pojeździ, Orlen uzyska gorszy ekwiwalent, zarówno w Polsce jak i zagranicą. Uważam scenariusz osobnej działalności za bardzo mało prawdopodobny.



Alfa?

 

Zdążyłem zauważyć, że moje podejście do tematu jest odmienne od podejścia wielu z Was i być może podejścia tych, którzy decyzje będą podejmować. Dla mnie priorytetem jest jazda i to jej liczba powinna być mocno rozważanym czynnikiem.

Niektórzy kibice czują się obrażeni na Alfę Romeo, że po dwóch latach rezerwy, nie dała Kubicy miejsca po Raikkonenie. Ja do tego tak nie podchodzę. Nikt Kubicy tego nie obiecywał, a F1 to taki biznes, gdzie sentymenty i zasługi nie odgrywają wielkiej roli. Muszę się jednak zgodzić, że jeżeli wierzyć w miejsce wyścigowe dla Kubicy w jednym z kolejnych sezonów, to trzeba z Alfy uciekać, gdyż nie wydaje się ona dawać większych perspektyw na jazdę.

Dużą zaletą zespołu z Hinwil była liczba jazd, na jakie mógł liczyć Kubica. Kolejną bardzo duża ekspozycja Orlenu na bolidzie za niewielką kwotę. Być może jednak rzeczywiście czas na zmianę, choć trzeba też wziąć pod uwagę nie tylko F1, ale też młodych polskich kierowców, będących członkami Akademii Saubera. To duży plus współpracy z zespołem z Hinwil, podobnie jak ewentualne szanse w ekipach ART jeżących w seriach juniorskich.

Aston?

 

Mój ogląd współpracy z tym zespołem jest zaburzony przez to, co napisałem powyżej. W Astonie Kubica dostanie raczej mało jazdy, a jego rola może być mocniej ograniczona. Ale to tylko moje domniemanie.

Z pewnością u Lawrence Strolla Robert Kubica ma większe poważanie niż u Freda Vasseura. Znają się dobrze z Williamsa, z Racing Point Orlen już rozmawiał, a ekipa potrzebuje doświadczonego kierowcy rezerwowego. Stąd też wziął się temat Astona i wydaje się, że może być w nim coś na rzeczy.



Pominę tu kwestie ewentualnej emerytury Sebastiana Vettela po sezonie 2022 i potrzeby doświadczonego partnera u boku Lance Strolla. To już w tym roku przerabialiśmy.

A zatem…

 

Według mnie (respektując założenia z leadu), wyjścia są trzy:
– Orlen znika z F1, Kubica może rozmawiać z innymi ekipami, choć zapewne poczeka na ich inicjatywę, zajmując się głównie swoim programem wyścigowym
– Orlen i Kubica zostają w Alfie na podobnych zasadach jak w 2021 roku
– Orlen i Kubica przenoszą się do Astona Martina i… tu jest zagadka, jaką rolę dostanie Kubica i ile w jej ramach pojeździ bolidem oraz jaką ekspozycję dostanie Orlen

Kubica swój program wyścigowy ma już zaplanowany i będzie to program ciekawy, choć będący wyzwaniem. Zrealizuje go jeżeli nie będzie kierowcą podstawowym w F1. I chyba na rozstrzygnięcia będziemy musieli poczekać do absolutnego początku 2022 roku.

Ale… to Robert Kubica. Z nim nigdy nic nie wiadomo.



Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

baner-RK2020

Najnowsze wpisy

Archiwum

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Najbliższe Grand Prix F1

GP Chin

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Piątek, 19 kwietnia
godz. 05:30 FP1
godz. 09:30 Kwalifikacje do Sprintu

Sobota, 20 kwietnia
godz. 05:00 – Sprint
godz. 09:00 –  Kwalifikacje

Niedziela, 21 kwietnia
godz. 09:00 – Wyścig

Najbliższy start Kubicy

6h Imoli WEC

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Popularne tagi