KONTAKT     Promocja Mubi – zwrot 150 zł!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP Węgier

logo-powrot-roberta

MENU:

Patroni (dołącz tutaj!):
Mariusz Kupczyński, Tomasz Bartoszek, Adam Gach, Izabela Ch, Maciej Wiśniak, Przemyslaw Lowkiewicz, Maciej Dziubiński, Piotr Bijakowski, Lukas Hewner, Stalowy Jaro, RkamilC, Grzejnik, Mateusz Pabiańczyk, Tomasz Jakubiec, Tomasz Ignaczak, Marcin Starczewski, Jędrzej Otręba, Piotr czyli Czopas Dziewulski, Wojtek Zwolak, Robert Piórkowski, Sławek Kret, Rafal Lesny, Pawel Licznerski, Maciek Kowalczyk, Ilona Bykowska, Ba Ru, Tomasz Waszkiewicz, Maciej Stankiewicz, Grzegorz Pliś, szymon034, Marcin Rentflejsz, Marcin Bogutyn, Norbert Sz, Szczepan Jędrusik, Adrian Karwan, Maks Szmytkowski
Wsparli w ostatnich 7 dniach: Wesprzyj tutaj!
piobob, RK 88, Paweł Rosochacki, Esox33, nietuzin, Tomek, Wilkor, swój stary, Assetto corsa, Kryss, TUTUDUDU, Djdario8309, Kamil Tomczyk, Przemek M., Golden, jacek79100, zanet, BaRu, Rafał Przybylski, MarcinBB, Tomek81, Gnusma, MarcinBB, jacek79100, PUMA, haksik, Marcin, Kardynał, wr1004, gotrek, Galloper Tatodor

Harmonogram GP Australii

Program TV

blank

Wyniki GP Australii

Kubica Vettel walka

„Dorwij go”. Obrona, wyprzedzania, spryt i tempo – tak przebiegał wyścig Roberta Kubicy



Taki „stenogram” przygotowywało się niezwykle przyjemnie. Robert Kubica zaliczył intensywny wyścig, a jego komunikacji z inżynierem słuchało się niezwykle przyjemnie. A dziwne, że to ten sam, na którego tak często krzyczy Kimi Raikkonen. Przeczytajcie i zobaczcie najważniejsze fragmenty tego wyścigu!

Pierwszym komunikatem do Roberta jest informacja, że zostały 4 minuty do startu. Robert dostaje też informację na temat opon startowych innych kierowców. Po ostatnim rozliczaniu Robert rusza na okrążenie rozgrzewkowe i nie otrzymuje już żadnych komunikatów poza tym, że ostatni samochód podjechał na pola startowe.

Start ze świateł nie jest idealny. Po wyścigu Kubica przyznał, że to był dopiero jego trzeci start w tym aucie.



Robert w pierwszym zakręcie utrzymuje się przed atakującym Haasem, a potem podejmuje dobre decyzje w kolejnych zakrętach. Musi też uniknąć chmury piachu po zbyt szerokim wyjeździe jednego z rywali. Nie udaje się zyskać żadnego miejsca i trzeba przyznać, że nie było ku temu okazji.

Na 3. okrążeniu Robert dostaje informację, że możliwe jest użycie systemu DRS, inżynier prosi go również o wciśnięcie „oil press button”. Tuż za Robertem jest Mazepin, o czym Julien Simon-Chautemps informuje Polaka. Na kolejnym okrążeniu Kubica dostanie informację, że Rosjanin może użyć systemu DRS.

„Bardzo dobry czas Robert. Tuż za Mazepinem jest Perez i jest bardzo szybki” – powie inżynier kółko później.

Niedługo potem Kubica usłyszy komunikat: „Naciskaj, wszystko jest w porządku, masz dobre czasy”.

Kilka okrążeń później – następny komunikat: „Wszystko jest dobrze, Mazepin traci bardzo dużo czasu z Perezem, ciśnij”.

Kiedy na 8. okrążeniu Perez zjedzie do boksów, Robert dostanie o tym informację.

Na okrążeniu numer 10. Julien Simon-Chautemps mówi: „Temperatury opon się stabilizują, wszystko jest w porządku, ciśnij”.

Dwa okrążenia później pojawi się pierwsza prośba o odpuszczanie. Robert dostanie sugestię odpuszczania w zakrętach 7. i 8.

Kilka okrążeń później inżynier poda Robertowi informację dotyczącą strategii: „Cały czas jedziemy Plan A + 9”, co oznacza, że zużycie opon jest mniejsze niż zespół zakładał i wydłużają stint o 9 okrążeń. Kubica potwierdza krótkim „OK”.



Na 15. okrążeniu Robert jest proszony o większe oszczędzanie w zakręcie 7, a niedługo potem otrzymuje ostrzeżenie, że zbliża się Latifi, który kręci szybsze czasy.

Polak dostanie informację, że w porównaniu do Antonio Giovinazziego, traci czas w zakręcie numer 3. Zespół zasugeruje przejeżdżanie tego zakrętu szerszą linią.

Na 18. okrążeniu Kubica dostanie ostrzeżenie, że tuż za sobą ma Pereza na świeżych pośrednich oponach.

W obronie przed Perezem Kubica dostaje polecenie zmiany ustawień na „Special 1” w zakręcie 13, dzięki czemu na prostej ma mieć wyższą prędkość. Okrążenie później pada informacja, że Perez ma DRS. Kierowca Red Bulla szybko mija Alfę Romeo Kubicy, ale inżynier mówi: „That`s OK”, wiedząc, że nie było większego sensu się bronić.

Tuż za Perezem jechał Latifi. „Latifi jest blisko DRS-u za tobą. Jak będzie bliżej, użyj SOC7” – poleca inżynier. Standardowym ustawieniem Alfy jest SOC8. Można zatem domniemywać, że im niżej, tym mocniejsza mapa silnika.

„Robert, Latifiemu polecono zaprzestanie oszczędzania i zaatakowanie cię” – mówi inżynier Polakowi okrążenie później. Po dwóch nieskutecznych próbach ataku, Latifi zjeżdża do boksów.

baner-mubi-blog-do-wpisu (1)

Za Kubicą był Vettel i próbował atakować, ale skończyło się to obrotem:

„Masz trochę spokoju, Latifi miał słaby pit-stop, wrócił na twardych oponach” – mówi Julien Simon-Chautemps.

„Wszystko jest stabilnie, opony wyglądają dobrze, robisz te same okrążenia co Antonio” – słyszy po kilku okrążeniach Kubica.

Gdy kierowcy, z którymi walczy będą ściągani do boksów, Robert będzie otrzymywał o tym informację oraz polecenia „keep pushing”.

„Robert robisz dobrą robotę, liderzy 2,5 sekundy za tobą” – mówi kilka okrążeń później inżynier. Niestety, tuż za liderami jedzie Russell. Kubica dostaje niebieskie flagi, a Simon-Chautemps prosi go by spróbował zachować pozycję przed Russellem – to się nie udaje.

„SOC9 kiedy będziesz mógł” – mówi inżynier.

Na 38. okrążeniu Robert wydaje pierwszy dłuższy komunikat. „Zmagam się mocno z tylnymi oponami”. Alfa przedłuża stint Roberta, licząc na to, że pojawi się np. samochód bezpieczeństwa, który sprawi, że pit-stop Kubicy odbędzie się prawie za darmo. Niestety, tempo na tak zużytych oponach mocno spada, a do tego Kubica wpada pod kolejne niebieskie flagi.



„Z tyłu Tsunoda na świeżych oponach” – informuje inżynier. Gdy Kubicę wyprzedzi Japończyk, dostanie informację o zbliżającym się Latifim. Robert po raz kolejny poskarży się na zbyt mocne zużycie opon.

Okrążenie później zespół poleca Robertowi zjazd do boksów. Pytany o ustawienia przedniego skrzydła, Kubica nie chce zmian. Postój przebiega w miarę sprawnie, ale na tle rywali jest wolny – potrwa 3 sekundy.

Kubica zaliczył tym samym drugi najdłuższy stint całego wyścigu, przejeżdżając 40 okrążeń. A przecież nie rozumie opon…

Po wyjeździe z boksu, inżynier mówi: „Robert dla porównania Antonio na twardych robi niskie 1:16”. Na 3. okrążeniu po wyjeździe z boksów Kubica wykręca swój najlepszy czas wyścigu – 1:15.442.

„Bardzo dobre tempo Robert, bardzo dobre. Jesteś teraz szybszy niż Antonio więc naciskaj” – chwali go inżynier.

patronite

Robert ma dublować Schumachera, ale skarży się, że nie może się do niego zbliżyć. Strata docisku jest tak duża. Inżynier odpowie żeby spróbować dostać się w DRS za Niemcem, wówczas ten go przepuści. Tak się dzieje.

Kilka okrążeń później zaczyna się rewelacyjna walka Kubicy z Vettelem, podczas której inżynier nie mówi do Polaka. Przez 2 okrążenia Vettel jest mniej niż pół sekundy za Robertem, kilkukrotnie przejeżdżają zakręty bok w bok, ale to Robert utrzymuje się wyżej.

„Vettel za tobą, ma DRS, użyj przycisku overtake by się bronić” – mówił tuż przed tą walką inżynier Robertowi.

Vettelowi ostatecznie udaje się wyprzedzić Roberta, ale robi to na granicy przepisów. Tuż po tym manewrze Robert zgłasza inżynierowi: „Eeejjj, wypchnął mnie”. Simon-Chautemps odpowie, że zespół zgłosi to do dyrekcji wyścigu, ale żadnej reakcji się nie doczekaliśmy.

Robert nie wspominał w wywiadach po wyścigu o tym manewrze, ale cieszył się, że mógł powalczyć z Sebem. Vettel w swoich rozmowach z dziennikarzami sam wspomniał o walce z Kubicą.



Robert potem dostaje polecenie zmiany ustawień oraz informację o aktualnym położeniu. Polak jedzie dobrym tempem, a po kilku okrążeniach dostaje informację, że zbliża się do Latifiego, który jest wolny. „Złap go i wyprzedź” – mówi inżynier.

Zacznie się pogoń za Latifim, która będzie jednak bardzo trudna bowiem Robert będzie musiał przepuścić aż 10 kierowców w ciągu 8 okrążeń, tracąc sporo. Podczas jednego z przepuszczań Hamiltona, Robert bardziej zwalnia, a Anglik mija go tuż przed strefą pomiaru DRS. Dzięki temu Kubica będzie mógł użyć systemu DRS na prostej, mając też strugę za kierowcą Mercedesa.

Komunikaty inżyniera są jasne, konkretne i motywujące dzięki czemu dublowania przebiegają bez problemu. Robert był proszony, by tracił jak najmniej czasu podczas przepuszczania innych.

Momentami po dublowaniach strata Kubicy do Latifiego rosła z 1 sekundy do aż 5,5, ale na przedostatnim okrążeniu Robertowi udało się zbliżyć do kierowcy Williamsa. Co ciekawe, inżynier wcześniej pomylił się i powiedział Kubicy okrążenie za wcześniej, że do końca pozostały już tylko 2 kółka. Poprawił się później, dodając: „Dawaj, wyprzedź go”.

Rozpoczynając ostatnie kółko, Kubica wyprzedza Kanadyjczyka.



„Końcówka była fajna i nie ukrywam, że podobało mi się, że mogłem powalczyć właśnie z Williamsem” – powiedział Robert po wyścigu w rozmowie z Eleven Sports.

Tuż po tym manewrze Robert dostanie polecenie przejścia na łagodniejszy tryb silnika – SOC8.

Robert przejeżdża linię mety na 15. miejscu.

„To wszystko Robert, flaga w szachownicę. P15. Brawo Robert, świetna jazd, czysty wyścig dobre wyprzedzanie, mam nadzieję, że się tym cieszyłeś. Mode charge. Pamiętaj o zbieraniu fragmentów opon i o piciu” – mówi inżynier Robertowi. Następnie Polakowi pogratuluje też inny członek zespołu: „Grande Robert!”.

„Przyjąłem, dziękuję bardzo. Nie było łatwo, ale przynajmniej pierwszy raz od 2010 roku miałem samochód, którym mogłem coś zrobić. Po tak długiej przerwie… Dziękuję bardzo” – powiedział Kubica.

Hej! Miło że trafiłeś na bloga – dzięki za przeczytanie tekstu!

By być na bieżąco nie zapomnij obserwować blog w mediach społecznościowych:

Facebook, Twitter, Instagram, YouTube i Twitch!

 

Jeżeli ten tekst Ci się podobał, możesz podziękować mi, stawiając wirtualną kawę na buycoffe.to – jednorazowo, bez rejestracji i z szybkim przelewem 🙂 Dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

baner-RK2020

Najnowsze wpisy

Archiwum

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Najbliższe Grand Prix F1

GP Japonii

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Piątek, 5 kwietnia
godz. 04:30 FP1
godz. 08:00 FP2

Sobota, 6 kwietnia
godz. 04:30 FP3
godz. 08:00 –  Kwalifikacje

Niedziela, 7 kwietnia
godz. 07:00 – Wyścig

Najbliższy start Kubicy

4h Barcelony - ELMS

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Popularne tagi