KONTAKT     Promocja Mubi – zwrot 150 zł!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP Węgier

logo-powrot-roberta

MENU:

Paweł Szkopek wraca do gry w MŚ! Pościga się w słynnej “katedrze motorsportu”



Po kontuzji stopy odniesionej w Misano Paweł Szkopek wraca od startów World Superbike. W najbliższy weekend wystąpi w piątej rundzie mistrzostw świata rozgrywanej na holenderskim torze TT Circuit Assen, nazywanym często “katedrą motorsportu” lub “katedrą prędkości”. Transmisje z sobotniego i niedzielnego wyścigu na Eurosport Player.

Najlepsi kierowcy superbike’ów wracają do rywalizacji po ponad miesięcznej przerwie. Paweł Szkopek wykorzystał ten czas, by wyleczyć kontuzję stopy, jakiej doznał po upadku w Misano, spowodowanego awarią układu hamulcowego w motocyklu. Zawodnik Yamaha MS Racing jest gotowy do startu i walki o kolejne punkty w klasyfikacji MŚ.

– Czuję się w pełni sprawny, nie odczuwam negatywnych skutków ostatniej kontuzji. Fizycznie jestem w pełni sił do walki o jak najlepsze pozycje. Przerwa nie wpłynęła w żaden sposób na moje nastawienie. Każdy z zawodników miał taką samą, o ile nie jechał w rundzie wyścigów długodystansowych. Cel jest zawsze ten sam – jechać dokładnie, w stuprocentowym skupieniu i robić swoje. No i stanąć na podium (uśmiech) – zapowiada Paweł Szkopek.



Tor w Assen to miejsce kultowe dla fanów wyścigów motocyklowych. To jedyny obiekt, na którym rundy MotoGP odbywają się niemal nieprzerwanie od momentu powstania toru w 1949 r. Jedynym wyjątkiem był ubiegły rok, gdy na przeszkodzie stanęła pandemia koronawirusa. Zawodników ścigających się w mistrzostwach World SBK tor gości od 1992 roku. Dla wielu kierowców to jeden z ulubionych obiektów, także ze względu na atmosferę, którą w Holandii zapewnia pokaźna grupa fanów wyścigów. Charakterystyka TT Assen Circuit pasuje też Pawłowi Szkopkowi.

– To bardzo szybki obiekt, gdzie w dużych prędkościach bardzo często zmieniamy kierunek jazdy, więc kluczowe będą na pewno moc i geometria motocykla. Właśnie te elementy wpływają na to, że lubię ten tor – tłumaczy jedyny Polak w mistrzostwach świata.

Zmaganiom World SBK towarzyszy seria Yamaha bLU cRU, w której rywalizują najbardziej utalentowani młodzi zawodnicy. Po raz kolejny zobaczymy w tej stawce Dawida Nowaka, podopiecznego Pawła Szkopka. W poprzedniej rundzie na Darlington Park 12-latek pojechał imponująco i zdobył punkty jako najmłodszy zawodnik w historii tych mistrzostw. Teraz czego go kolejne duże wyzwanie.



– Z rundy na rundę Dawid powinien być coraz bardziej oswojony z gabarytami i mocą motocykla, a ogromny sukces, jakim było punktowane miejsce powinien dodatkowo go zmotywować i ponieść jak na skrzydłach. Ten tor będzie dla niego trudnym wyzwaniem, bo jest tam bardzo dużo przekładek w bardzo wysokich prędkościach, a do tego potrzeba trochę siły. Tymczasem Dawid jest najmniejszy i najlżejszy w całej stawce – waży niecałe 40 kg. Jestem jednak pewny, że świetnie sobie poradzi, bo dobrze się prezentował na torze w czeskim Moście, na którym zaliczyliśmy udane testy, a Dawid już w drugim wyjeździe zrobił lepszy czas niż mistrz Polski z 2019 r. w sesji kwalifikacyjnej – zapowiada Paweł Szkopek.

Rozkład jazdy:

Sobota, 24 lipca
10:25 – sesja Superpole
15:15 – pierwszy wyścig (transmisja na Eurosport Player)

Niedziela, 25 lipca
9:25 – sesja rozgrzewkowa
12:30 – drugi wyścig (transmisja na Eurosport Player)



Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Archiwum

Najbliższe Grand Prix F1

GP Chin

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Najbliższy start Kubicy

6h Imoli WEC

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Piątek, 19 kwietnia
godz. 05:30 FP1
godz. 09:30 Kwalifikacje do Sprintu

Sobota, 20 kwietnia
godz. 05:00 – Sprint
godz. 09:00 –  Kwalifikacje

Niedziela, 21 kwietnia
godz. 09:00 – Wyścig

Popularne tagi