Formuła 1 w Eleven       REKLAMA        KONTAKT        150 zł na OC/AC!      F1 MOŻESZ OBSTAWIAĆ NA EFORTUNA.PL     F1 TV PRO    SIMRACE

logo-powrot-roberta

MENU:

blank

Obawy o Maxa, zespoły do FIA, przerywanie silnika i roszczeniowy Kimi – najlepsze komunikaty z SilverstoneCzas na podsumowanie najlepszych komunikatów radiowych kierowców z Grand Prix Wielkiej Brytanii. A tych nie brakowało i to nie tylko na liniach kierowca – zespół.

Perez

 

Przed startem w kokpicie Pereza – startującego z boksów – jest bardzo cicho. Kierowca dopiero tuż przed startem dostaje podstawowe instrukcje i zaczyna pogoń za stawką.

„Co się stało?” – pyta Perez tuż po zderzeniu Hamiltona z Verstappenem. „To Max w ścianie w zakręcie 9. Przekażę ci szczegóły, czerwona flaga”. Meksykanin nie dopytuje o kolejne kwestie, a sam otrzymuje instrukcje jak ma się zatrzymać w alei serwisowej.Gdy wróci do bolidu otrzyma informacje, że start będzie zatrzymany i na którym polu ma się ustawić. Zaczyna się mozolne odrabianie strat. Sergio otrzymuje kolejne polecenia ustawień, a po wyprzedzeniu rywala jest chwalony i informowany, kto jedzie teraz przed nim.

Perez jest chwalony za zarządzanie oponami i regularnie dostaje polecenia zmiany ustawień. Gdy jest pytany o stan opon mówi, że tylne zaczynają się przegrzewać.

Na dobre Perez utknie za Gaslym, którego nie może wyprzedzić bo Francuz cały czas ma dostępny DRS. „Coś musimy zrobić” – mówi Perez. Inżynier poprosi go o „mocne zarządzanie”, a niedługo potem zostanie zapytany o zmiany ustawień przedniego skrzydła w boksach. „Chcecie mnie ściągnąć, żebym miał czyste powietrze?” – pyta kierowca, ale jest proszony o próby wyprzedzenia. „Duży ruch z tyłu, musimy zrobić przerwę” – mówi inżynier. Gdy to się nie udaje, zjeżdża do boksów.

„Auto przed tobą to Ocon, będzie ciasno z Gaslym po jego pit-stopie” – słyszy Sergio. Kilka okrążeń później pyta on o pit-stopy liderów.

Perez jedzie dalej, niestety po pit-stopie utknie za kolejnymi kierowcami, m.in. Kimim Raikkonenem. Gdy dojdzie między nimi do kontaktu, Perez powie: „Co za idiota, ale to było głupie”.

Sergio pyta o tempo lidera, a niedługo potem dostanie informację, że zjedzie do boksów po opony i będzie próbował wykręcić najlepszy czas wyścigu. Zapyta jeszcze, jaki to obecnie wynik.

„Dobra robota, to najlepszy czas wyścigu” – powie inżynier po minięciu linii mety. „Więc, na którym ukończyliśmy?” – pyta kierowca i otrzyma odpowiedź, że 16. miejscu.

„Ten najlepszy czas był potrzebny, dziękujemy” – powie Christian Horner Perezowi. „Co za dzień chłopaki, fucking hell, do zapomnienia z mojej strony. Nie było możliwe wyprzedzać” – odpowie Perez.Leclerc

 

Charles przed startem otrzymuje informację o oponach rywali oraz tym, że Sergio Perez startuje z alei serwisowej. Przedstawiana jest mu również standardowa procedura rozgrzewania opon przed startem.

Leclerc startuje dobrze i udaje mu się wyprzedzić Bottasa. Gdy dochodzi do kontaktu Hamiltona i Verstappena, przytomnie wyprzedza Anglika, a potem dostaje informacje o żółtej fladze, samochodzie bezpieczeństwa i trzymaniu delty.

Leclerc jest proszony o dogrzewanie opon, a po wprowadzeniu czerwonej flagi zapyta, czy z Maxem Verstappenem wszystko w porządku. „Wygląda na to, że tak”. Leclerc zjeżdża do boksów.

SC, delta, zostań na torze, charge button

prośba o dogrzewanie opon, a po info o czerwonej fladze pyta, czy z Maxem wszystko w porządku – wygląda na to, że tak. Powiedzą 10 minut przed startem? tak

Podczas wyłączonego ekranu w F1 TV Pro słychać, jak Leclerc się wsiada do auta i mówi po imieniu po włosku do jednego z mechaników, pytając o coś.

„Startujemy z 1. miejsca?” – pyta. Inżynier odpowiada, że tak, ale nie wiadomo jeszcze, czy będzie to start lotny czy zatrzymany. Poleca kierowcy spoglądanie na wyświetlacz.

Leclerc pyta, na jakich oponach startują kierowcy z tyłu. „Nie wiemy” – odpowiada inżynier, a po chwili mówi tylko o oponach Hamiltona i Bottasa. Potwierdza również, że start będzie zatrzymany.

Leclercowi nie podoba się tempo samochodu bezpieczeństwa. „Co on robi, czemu nie jedzie szybciej?” – pyta.

Charles dobrze startuje i utrzymuje się przed Hamiltonem. Pyta o przewagę nad Anglikiem i odtąd będzie mu ona cały czas podawana, podobnie jak tempo rywala. Inżynier informuje również kierowcę Ferrari o karze dla Hamiltona. „Masz dobrą pozycję jeżeli chodzi o opony” – dodaje.

Leclerc co jakiś czas ma podawane polecenia lub sugestie zmiany ustawień. Inżynier prosi go o informację o oponach, ale Charles nie odpowiada. Mimo to kierowca jest chwalony za zarządzanie nimi. Niedługo potem jednak pojawi się prośba o oszczędzanie ich w zakrętach 9 i 11.

mubi baner blog

Po kilku kolejnych okrążeniach inżynier informuje Leclerca, że przechodzą na realizację planu C. Niebawem ponownie zostanie poproszony o oszczędzanie opon. Proszony o ocenę ustawienia przedniego skrzydła, kierowca nie odpowiada, a po chwili zaczyna się robić gorąco w jego kokpicie.

„O nie. Silnik przerywa. Zatrzymał się. Jedzie znowu. Co to było, powiedzcie mi!” – denerwuje się Charles. Dostaje skomplikowane polecenie zmiany ustawień i komunikat, że wszystko powinno być teraz w porządku. Po chwili następują kolejne zmiany ustawień.

„Znowu, znowu! Jest je*ane przerywanie silnika” – zgłasza Leclerc po dwóch okrążeniach. „Hamilton za tobą z DRSem” – odpowiada inżynier. „Wygląda na to, że to problem z softem, jedź normalnie, Hamilton zaczyna mieć problemy z blisteringiem” – dodaje.

„Hamilton ma DRS, a opony powinny być dobre na plan B” – mówi inżynier w jednym z kolejnych komunikatów. W następnych okrążeniach będzie informował Leclerca o zjazdach kolejnych kierowców do boksów.

Po kilku następnych okrążeniach Leclerc znów zgłasza przerywanie silnika. Inżynier odpowiada jednak, że mogą kontynuować i podaje kolejne nowe ustawienia.

Tuż przed pit-stopem Leclerc znów jest proszony o informację na temat ustawień przedniego skrzydła i informuje, że są one w porządku. „Nie wbijaj biegu wyżej jeżeli silnik przerywa” – radzi inżynier kierowcy.„Jak dużo okrążeń możesz zrobić tym tempem?” – pyta po chwili, a Leclerc odpowiada, że póki co nie zauważa spadku tempa.

Po kilku okrążeniach Leclerc zgłosi jednak, że przednie opony zaczynają się poddawać. Otrzyma wówczas polecenie zmiany ustawień.

Kierowca Ferrari zjeżdża do boksów, pit-stop przebiega bezproblemowo. Po kilku okrążeniach pyta, czy Valtteri Bottas już sie zatrzymywał. Prosi też o podawanie czasów Fina oraz najlepszy obecnie czas wyścigu.

Po kilku okrążeniach inżynier prosi kierowcę o lift and coast by zmniejszyć temperaturę opon. Leclerc otrzyma też informację, gdy Bottas przepuści Hamiltona.

„Jesteśmy bezpieczni jeżeli chodzi o opony, ale potrzebujemy lift and coast” – mówi inżynier. Gdy Hamilton zacznie się bardzo zbliżać, padnie jednak komenda: „Mode race, full push”.

Tuż przed Charlesem dochodzi do incydentu między Perezem i Raikkonenem. Dostanie on o tym informację, a gdy już minie Fina, inżynier zgłosi, że Kimi ma niebieską flagę. Na kolejnym okrążeniu, gdy Hamilton był już bardzo blisko niego, Charles denerwował się na Nicholasa Latifiego, że ten go nie puszcza. Niedługo potem Hamilton wyprzedził Leclerca.

Po minięciu linii mety Charles dziękował za dobry samochód na obu mieszankach, ale przyznał, że jest rozczarowany. Co ciekawe, nie było tym razem łączenia z nim jako najlepszym kierowcą wyścigu. Zespół bardzo go chwalił.Inni

 

Tak brzmiały komunikaty po zakończeniu wyścigu wszystkich kierowców.

Zapewne już to słyszeliście, jednak warto jeszcze raz wysłuchać „komunikatu” Maxa Verstappena po uderzeniu w bandę.

Zaniepokojony stanem Verstappena był Gasly.Tak na swój obrót zareagował Vettel.

Łatwego wyścigu nie miał Bottas, który musiał przepuścić Hamiltona.

Warto jeszcze raz wysłuchać komunikatów między Mercedesem i Red Bullem a FIA.

Takie komunikaty wybrała do swojego podsumowania Formuła 1. Szczególnie polecam komunikat Raikkonena, którego rozzłościł komentarz inżyniera.Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

baner-RK2020

Najnowsze wpisy

Archiwum

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Najbliższe Grand Prix F1

Grand Prix USA

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Najbliższy start Kubicy

ELMS - 4h Portimao

Dni
Godzin
Minut
Sekund

22 – 24 października

12:50 – FP1 ELMS
18:30 – FP1 F1
22:00 – FP2 F1

09:30 – FP2 ELMS
15:00 – Kwalifikacje ELMS
20:00 – FP3 F1
23:00 – Kwalifikacje F1

14:00 – Wyścig ELMS
21:00 – Wyścig F1

Bądź na bieżąco

Popularne tagi