KONTAKT     Promocja Mubi – zwrot 150 zł!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP Węgier

logo-powrot-roberta

MENU:

Patroni (dołącz tutaj!):
Mariusz Kupczyński, Tomasz Bartoszek, Adam Gach, Izabela Ch, Maciej Wiśniak, Przemyslaw Lowkiewicz, Maciej Dziubiński, Piotr Bijakowski, Lukas Hewner, Stalowy Jaro, RkamilC, Grzejnik, Mateusz Pabiańczyk, Tomasz Jakubiec, Tomasz Ignaczak, Marcin Starczewski, Jędrzej Otręba, Piotr czyli Czopas Dziewulski, Wojtek Zwolak, Robert Piórkowski, Sławek Kret, Rafal Lesny, Pawel Licznerski, Maciek Kowalczyk, Ilona Bykowska, Ba Ru, Tomasz Waszkiewicz, Maciej Stankiewicz, Grzegorz Pliś, szymon034, Marcin Rentflejsz, Marcin Bogutyn, Norbert Sz, Szczepan Jędrusik, Adrian Karwan, Maks Szmytkowski
Wsparli w ostatnich 7 dniach: Wesprzyj tutaj!
piobob, tomek_z_lasu, Tomek81, krzysiek, ThrudCK, DeaconFrost, Kardynał, Dastan, Piotrek

Harmonogramy

blank
large-2020 Hungarian Grand Prix - Thursday (6)

Na Hungaroring może być burzowo. Również w pogodzie



Pierwszy wyścig po kolizji Verstappena i Hamiltona oraz ostatni przed przerwą wakacyjną. Przed nami Grand Prix Węgier, które zapowiada się bardzo ciekawie – nie tylko ze względu na walkę na torze. Przeczytajcie jego zapowiedź.

Harmonogram

 

Czwartek, 29 lipca
godz. 12:30 – 16:00 – Konferencja prasowa

konferencje praowe gp węgier

Piątek, 30 lipca
godz. 10:05 – 10:50 – Trening F3
godz. 11:30 – 12:30 – Pierwszy trening F1
godz. 12:55 – 13:25 – Trening W Series
godz. 13:00 – 14:00 – Konferencja prasowa
godz. 13:50 – 14:20 – Kwalifikacje F3
godz. 15:00 – 16:00 – Drugi trening F1
godz. 16:30 – 17:00 – Kwalifikacje W Series
godz. 17:25 – 18:10 – Trening Porsche Mobil 1 Supercup

Sobota, 31 lipca
godz. 10:35 – 11:20 – Pierwszy wyścig F3
godz. 12:00 – 13:00 – Trzeci trening F1
godz. 13:55 – 14:25 – Kwalifikacje Porsche Mobil 1 Supercup
godz. 15:00 – 16:00 – Kwalifikacje F1
godz. 16:00 – 17:00 – Konferencja prasowa
godz. 16:30 – 17:10 – Wyścig W Series
godz. 17:55 – 18:40 – Drugi wyścig F3



Niedziela, 1 sierpnia
godz. 10:45 – 11:30 – Trzeci wyścig F3
godz. 12:10 – 12:45 – Wyścig Porsche Mobil 1 Supercup
godz. 13:20 – 13:50 – Parada kierowców
godz. 15:00 – 17:00 – WYŚCIG F1

Program TV

 

Wyścig będzie oczywiście transmitowało Eleven Sports, ale tym razem także Polsat. Tym, którzy jeszcze nie mają tych programów, przypominam, że nadal dostępna jest promocja Player.pl, dzięki której do końca roku wszystkie kanały Eleven Sports obejrzycie za 90 zł. Zakupicie go tutaj. Pełny harmonogram transmisji znajdziecie tutaj.

Wyścig będzie można też oglądać w F1 TV Pro, które ma już w pełni zaktualizowaną aplikację z lepszą jakością i możliwością oglądania przez Airplay i Google Chromecast. Innymi nowościami są prędkość 50 klatek na sekundę, wyższa jakość, możliwość przewijania transmisji na żywo czy nowa wyszukiwarka materiałów dostępnych w aplikacji. Zakupicie ją tutaj.

Alfa zapowiada

 

„Przystępujemy do finałowego wyścigu przed przerwą letnią z takimi samymi celami – oboma samochodami w Q2 i punktami w niedzielę. Nie ustanę w powtarzaniu, że pukamy do drzwi pierwszej dziesiątki i potrzebujemy jedynie ułożenia się rzeczy by wykonać finałowy krok. Spędziliśmy większość poprzedniego wyścigu w punktach i byliśmy na 10. miejscu aż do ostatnich okrążeń na Silverstone, a to tor, który zazwyczaj nie pasuje naszemu autu więc mamy nadzieję, że będziemy w stanie wydobyć coś więcej z naszego potencjału na torze znacząco różniącym się do tego brytyjskiego. To byłby idealny scenariusz przed przerwą letnią by podtrzymać passę w drugiej części sezonu” – powiedział Frederic Vasseur, szef Alfa Romeo Racing ORLEN.

Kimi Raikkonen wystartuje na Hungaroring po raz 19. czym wyrówna należący do Rubensa Barrichello rekord tartów na tym obiekcie. Fin raz wygrał Grand Prix Węgier i raz startował z Pole Position. Do Kimiego należą rekordy:
– liczby podiów na Hungaroring (9)
– liczby najszybszych okrążeń w wyścigach na Hungaroring (4)

Łącznie w wyścigach na Hungaroring Kimi zdobył 134 punkty, co jest 3. wynikiem w historii. Będzie to jego 200. wyścig z silnikiem Ferrari za plecami.



„W ostatnim wyścigu na Silverstone byliśmy bardzo blisko punktów. Byłem 10. gdy mierzyłem się z Perezem i czułem, że mogę walczyć o ten punkt aż do końca wyścigu. Wróciliśmy z niczym, ale mamy nadzieję, że będziemy w stanie utrzymać formę na Węgrzech, na torze, który powinien nam pasować. Jak zawsze oczekujemy być blisko w sobotę i niedzielę, ale jeżeli zrobimy dobrze swoją robotę, powinniśmy wywieźć dobry rezultat” – powiedział Kimi Raikkonen.

Antonio Giovinazzi pojawia się w sesjach weekendu wyścigowego przed GP Węgier od 2017 roku. Nigdy nie zdobył punktów w F1 na tym torze, ale w 2016 roku w GP2 był drugi w wyścigu głównym.

„Ukończenie pierwszej połowy sezonu na dobrych pozycjach byłoby świetne przed udaniem się na przerwę letnią i dodałoby wszystkim pewności siebie. Węgry to zupełnie inny tor niż Silverstone i mamy nadzieję, że spiszemy się tam dobrze. Wiemy, że nasze tempo jest wystarczająco dobre by utrzymać za sobą wielu rywali, ale potrzebujemy spisywać się dobrze, gdy będzie miało to znaczenie. Jeżeli to zrobimy, możemy mieć dobry weekend” – dodał Antonio Giovinazzi.

Występy Kubicy

 

Robert Kubica startował na Hungaroring wielokrotnie, ale bez wielkich sukcesów. Często miewał sporo pecha. Jego występy przypominam tutaj.

O torze

 

Historia

Hungaroring gości zawody F1 nieprzerwanie od 1986 roku. Wszystko zaczęło się od pomysłu Bernie’go Ecclestone’a, który pod koniec lat 70-tych XX wieku zamarzył sobie, żeby zosganizować wyścig za „Żelazną kurtyną”. Początkowo, ówczesny rzewodniczący FOCA i promotor F1 myślał o zawodach ulicznych w Moskwie, ale władze Związku Radzieckiego nie podjęły konkretnych kroków i „niepodlewany” działaniami pomysł umarł. Pojawiały się pomysły Chin czy Jugosławii (mocno forsowany przez ówczesną żonę Berniego, pochodzącą z Jugosławii Slavicę). Testowano także m.in. tor w Poznaniu. Ostatecznie jednak, na wybór miejsca wpływ miał węgierski specjalista od reklamy Tamas Rohonyi, który wraz z rodakiem Tamasem Fransem, którzy korzystając ze współpracy z Ecclestone’m zwócili jego uwagę właśnie na kraj ich pochodzenia.

Na początku Bernie chciał zorganizować wyścig w Związku Radzieckim, ale ten wydał mu się depresyjny i szary. Jego żona, Slavica zaproponowała rodzinną Jugosławię, jednak udało mi się przekonać, że to mój kraj – Węgry – są najlepszym miejscem na Grand Prix – powiedział Rohonyi.

Początkowo narodziły się dwie koncepcje. Zorganizowanie wyścigu ulicznego, lub wybudowanie jakiegoś „stałego” toru pod Budapesztem. Ze względów ekonomicznych zwyciężyła ta druga opcja, a jako lokalizację dla nowej areny wybrano leżącą w niecce pagórkowatego terenu, wioskę Mogyorod. Tereny odkupiono od państwowego kombinatu rolniczego i nakładem ok 18 mln dolarów, na przełomie lat 1985-86 wybudowano tor Hungaroring.

10 sierpnia odbyła się pierwsza, historyczna Grand Prix Węgier. Na wyścigu zjawiło się przeszło 200 000 osób, które mogły podziwiać batalię o zwycięstwo, jaką stoczyli, startujący z pole position Ayrton Senna z Lotusa i kierowca Williamsa Nelson Piquet. Zwyciężył ten drugi. Pecha miał Alain Prost. Francuski kierowca McLarena, który na Węgrzech zaliczał swoją 100 Grand Prix, rozbił swój bolid i nie zjawił się na mecie wyścigu.



Od tego czasu na Hungaroringu odbyło się wiele pamiętnych wyścigów, jak choćby w 1989, gdy Nigel Mansell zwyciężył po starcie z 12 pola. W 1997 roku niespodziewanie prowadził Damon Hill w kiepskim bolidzie Arrows-Yamaha, ale jego pech sprawił, że zwycięstwo przypadło późniejszemu mistrzowi świata, Jacquesowi Villeneuvowi z Willliamsa, którego ekipę… przed sezonem opuścił Hill.

Dwukrotnie dotychczas na Węgrzech kierowcy zapewniali sobie mistrzostwo świata. Miało to miejsce w 1992 roku, gdy jedyny tytuł zdobywał Nigel Mansell oraz w 2001 roku, gdy mistrzostwo fetował tam Michael Schumacher.

Kilku kierowców odniosło tam też swoje debiutanckie zwycięstwa. W 1993 roku zwyciężył Damon Hill, w 2006 Jenson Button, a w 2008 roku swoje jedyne zwycięstwo w F1 wywalczył Heikki Kovalainen. Pamiętnym wydarzeniem było zwycięstwo na Hungaroringu Fernando Alonso z 2003 roku. Hiszpan wygrał tu swój pierwszy wyścig w wieku niespełna 23 lat i aż do czasu Sebastiana Vettela i pamiętnego wyścigu na Monzie w 2008, był najmłodszym zwycięzcą wyścigu w F1.

Szczególnie jeden wyścig na Węgrzech zapadł w pamięć polskich kibiców. W 2006 roku, na torze Hungaroring w F1, w barwach zespołu BMW Sauber, zadebiutował Robert Kubica. Zastąpił wtedy Jacquesa Villeneuve’a, którego zwycięstwo w 1997 roku… obserwował z trybun.

Pętla

Hungaroring liczy sobie 4381 metrów i składa się z 14 zakrętów. To jeden z krótszych torów w kalendarzu F1. Kierowcy w wyścigu przejeżdżają 70 okrążeń (306,630 km). Najdłuższa prosta toru to 908 metrów. Kierowcy przez 53% okrążenia jadą z pełnym gazem i dokonują blisko 50 zmian biegów na jednym okrążeniu. Prędkości maksymalne dochodzą do 310 km/h. Startujący z pole position mają około 44% szans na wygranie wyścigu na Hungaroring.

W tym roku ponownie będziemy mieli 2 strefy DRS jedna po drugiej z tylko jednym punktem detekcji.



mapa toru hungaoring 2021

Tak przedstawiają się wyniki ubiegłorocznej rywalizacji:

wyniki wyścigu GP Węgier 2020

Opony

 

Na Hungaroring Pirelli przywiezie pośredni zestaw swoich mieszanek.

Opony Hungaroring 2021

Pogoda

 



Jak to zwykle bywa – albo będzie padało albo nie. Niektóre prognozy pokazują sporo deszczu na sobotę, inne na niedzielę. Nad Węgrami będą przechodziły burze i one mogą namieszać w rywalizacji.

blank blank

Klasyfikacje

Kierowców:

PozKierowcaKrajZespółPunkty
1Max VerstappenblankRed Bull Racing Honda395,5
2Lewis Hamilton blankMercedes387,5
3Valtteri BottasblankMercedes226
4Sergio PerezblankRed Bull Racing190
5Carlos SainzblankFerrari165,5
6Lando NorrisblankMclaren Mercedes160
7Charles LeclercblankFerrari159
8Daniel RicciardoblankMcLaren Mercedes115
9Pierre GaslyblankScuderia AlphaTauri Honda110
10Fernando AlonsoblankAlpine81
11Esteban OconblankAlpine74
12Sebastian VettelblankAston Martin Mercedes43
13Lance StrollblankAston Martin Mercedes34
14Yuki TsunodaScuderia AlphaTauri Honda32
15George RussellblankWilliams Mercedes16
16Kimi RäikkönenblankAlfa Romeo Racing Ferrari10
17Nicholas LatifiblankWilliams Mercedes7
18Antonio GiovinazziblankAlfa Romeo Racing Ferrari3
19Mick SchumacherblankHaas Ferrari0
20Robert KubicaAlfa Romeo Racing0
21Nikita MazepinblankHaas0

Konstruktorów:

Poz. ZespółPkt
1blankRedBull Racing RBPT860
2blank Mercedes409
3blankFerrari406
4blankMcLaren Mercedes302
5blankAston Martin Aramco Mercedes280
6blankAlpine Renault120
7blankWilliams Mercedes28
8blankAlphaTauri RBPT25
9blankAlfa Romeo Ferrari16
10blankHaas Ferrari12

Punkty karne:



KierowcaPunktyNajbliższe punkty wygasają...Reprymendy
Sergio Perez817/09/24 - 1 pkt
Logan Sargeant803/09/24 - 1 pkt
Lance Stroll709/07/24 - 2 pkt
Fernando Alonso601/04/24 - 3 pkt
Kevin Magnussen509/03/25 - 1 pkt1
Lewis Hamilton403/09/24 - 2 pkt
Yuki Tsunoda304/06/24 - 1 pkt
Nico Hulkenberg228/05/24 - 2 pkt1
George Russell
228/05/24 - 2 pkt
Guanyu Zhou222/07/24 - 2 pkt
Nyck de Vries202/07/24 - 2 pkt
Max Verstappen219/11/24 - 2 pkt
Valtteri Bottas229/10/24 - 2 pkt1
Daniel Ricciardo221/04/25 - 2 pkt
Oscar Piastri01

Wykorzystanie elementów silnika:

KierowcaKrajZespółICE (limit 3)TC (3)MGUH (3)MGUK (3)ES(2)CE (2)
Kimi Räikkönen (Kubica)blankAlfa Romeo Racing Ferrari333222
Antonio GiovinazziblankAlfa Romeo Racing Ferrari333222
Esteban OconblankAlpine444433
Fernando AlonsoblankAlpine333322
Lance StrollblankAston Martin Mercedes444223
Sebastian VettelblankAston Martin Mercedes444322
Charles LeclercblankFerrari444333
Carlos SainzblankFerrari444333
Nikita MazepinblankHaas333222
Mick SchumacherblankHaas Ferrari333222
Lando NorrisblankMclaren Mercedes444322
Daniel RicciardoblankMcLaren Mercedes444222
Lewis Hamilton blankMercedes533322
Valtteri BottasblankMercedes655423
Sergio PerezblankRed Bull Racing444444
Max VerstappenblankRed Bull Racing Honda444433
Yuki TsunodaScuderia AlphaTauri Honda444433
Pierre GaslyblankScuderia AlphaTauri Honda444433
George RussellblankWilliams Mercedes444222
Nicholas LatifiblankWilliams Mercedes444222

Hej! Miło że trafiłeś na bloga – dzięki za przeczytanie tekstu!

By być na bieżąco nie zapomnij obserwować blog w mediach społecznościowych:

Facebook, Twitter, Instagram, YouTube i Twitch!

 

Jeżeli ten tekst Ci się podobał, możesz podziękować mi, stawiając wirtualną kawę na buycoffe.to – jednorazowo, bez rejestracji i z szybkim przelewem 🙂 Dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

baner-RK2020

Najnowsze wpisy

Archiwum

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Najbliższe Grand Prix F1

GP Miami

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Piątek, 3 maja
godz. 18:30 FP1
godz. 22:30 Kwalifikacje do Sprintu

Sobota, 4 maja
godz. 18:00 – Sprint
godz. 22:00 –  Kwalifikacje

Niedziela, 5 maja
godz. 22:00 – Wyścig

Najbliższy start Kubicy

4h Le Castellet (ELMS)

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Popularne tagi