KONTAKT     Promocja Mubi – zwrot 100 zł!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP Węgier

jpeg-optimizer_logo-powrot-roberta

MENU:

F4: Kacper Sztuka pokazał potencjał na Imoli



Podczas czwartej rundy mistrzostw Włoch w Formule 4, piętnastoletni Kacper Sztuka walczył, jak lew. W pierwszym wyścigu odrobił 10 pozycji, a w drugim otarł się o pierwszą dziesiątkę. W ostatniej próbie zabrakło nieco szczęścia, bo podczas walki koło w koło na zakręcie, polski kierowca wypadł z trasy i uszkodził bolid.

Weekend rozpoczął się od piątkowych treningów. Podczas dwóch czterdziestominutowych sesji, Kacper Sztuka wraz z zespołem starał się poprawić setup, wybrany podczas ostatnich testów. –  Wykonaliśmy bardzo dobrą pracę przed sobotnimi kwalifikacjami. Podczas pierwszej próby miałem przed sobą jednak dość duży tłok i nie udało mi się zaliczyć dobrego okrążenia. W drugich kwalifikacjach już znalazłem wygodne miejsce w stawce. Jedno dobre kółko dało mi 11. pozycję startową w drugim wyścigu – relacjonował młody cieszynianin.



Pozycję startową w trzecim wyścigu wyznaczał drugi najlepszy czas z pierwszych lub drugich kwalifikacji. Kacper Sztuka miał więc świadomość, że czeka go dużo pracy w przebijaniu się bliżej czoła stawki i podszedł do tego zadania z zaangażowaniem. W efekcie, w sobotniej rywalizacji, startując z 24. pozycji wywalczył awans o dziesięć miejsc, kończąc ściganie z ósmym czasem wśród debiutantów.

– Podczas startu głównym zadaniem jest przetrwanie. To się udało, bo nie tylko auto było całe, ale też na pierwszej szykanie przeskoczyłem już o trzy pozycje w górę. Wyprzedzanie na tym torze nie jest łatwe, ale mocne tempo pozwoliło mi odrobić dziesięć pozycji – mówił zadowolony kierowca.

Dwa pozostałe wyścigi odbyły się w niedzielę, a znacznie większe nadzieje, Kacper Sztuka wiązał z tym przedpołudniowym. Startował z 11. pola i dość szybko przesunął się na pozycję numer dziewięć. Potem niestety pojawiło się kilka problemów z ustawieniami samochodu… – Tempo spadło i straciłem kilka miejsc. Udało się jednak stoczyć kilka ciekawych pojedynków koło w koło i wrócić blisko pierwszej „dziesiątki”. Takie doświadczenia są cenne i dają dużo radości z jazdy – przyznał zawodnik.

Trzeci wyścig okazał się już mniej pozytywny dla debiutanta z Polski. Był zmuszony wyjechać na trasę na używanych oponach z poprzedniego wyścigu, ale mimo to zaliczył obiecujący początek i szybko przeskoczył z 19. na 16. miejsce. Podejmując walkę o kolejne miejsca, Kacper Sztuka nie zdołał jednak ocalić samochodu. – Na drugim kółku, zaraz po drugiej szykanie, podczas walki z rywalem wyjechałem na żwir i uszkodziłem przednie skrzydło. Kilka kółek później musiałem wycofać się z wyścigu. Szkoda, bo tempo wydawało się dobre – zakończył kierowca.

Drugi, bardziej doświadczony z Polaków w stawce, Piotr Wiśnicki również nie mógł być w pełni zadowolony z weekendu. W pierwszym wyścigu zdobył cenne punkty do klasyfikacji generalnej, notując ósme miejsce, ale w kolejnych dwóch uplasował się odpowiednio na 20. i 12. miejscu. Kolejną rundę rywalizacji zaplanowano w drugi weekend września na torze Red Bull Ring.

Klasyfikacja generalna debiutantów:
1. Nikita Bedrin (RUS) 144
2. Conrad Laursen (DEN) 133
3. Leonardo Bizzotto (ITA) 119

6. Kacper Sztuka (POL)



Podziel się wpisem:

Najnowsze wpisy na blogu:

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Archiwum

Najbliższe Grand Prix F1

GP USA

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Najbliższy start Kubicy

4h Portimao ELMS

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Piątek, 18 października
godz. 19:30 – 1. trening
godz. 23:30 – Kwalifikacje do Sprintu

Sobota, 19 października
godz. 20:00 – Sprint
godz. 00:00 –  Kwalifikacje

Niedziela, 20 października
godz. 21:00 – Wyścig

Popularne tagi