Oglądaj F1 online       KONTAKT     Zgarnij 150 zł na OC/AC!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie

logo-powrot-roberta

Oglądaj F1 w Eleven           KONTAKT    Kup F1 TV PRO       Wsparcie               Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL        Zgarnij 150 zł na OC/AC!      

MENU:

Zasada Safari przed startem_pr 3

Reprezentanci Polski gotowi do startu w Rajdzie SafariPrzygotowujące się do startu w 68. Rajdzie Safari (24-27 czerwca) polskie załogi Sobiesław Zasada/Tomasz Borysławski (nr startowy 36) oraz Daniel Chwist/Kamil Heller (nr startowy 29) od kilku dni są w Kenii. Od poniedziałku do środy trwało zapoznanie z trasą, w środę został przeprowadzony testowy odcinek Loldia.

„Trasy są bardzo ciężkie dla aut. Straszne wyboje, dużo kamieni i dziur, mnóstwo rozmaitych przeszkód. Ja to dobrze wytrzymuję, ale dla samochodu będzie to ciężka przeprawa” – mówi legenda polskiego motosportu, Sobiesław Zasada.

Trasa rajdu jest bardzo zróżnicowana. Prowadzi szutrowymi duktami wokół malowniczego jeziora Naivasha, pustynnymi drogami, wąskimi ścieżkami w buszu w rejonie parków narodowych, w którym licznie występują dzikie zwierzęta.

„Przed chwilą mogłem naprawdę poczuć rajd. Jechaliśmy rajdowym samochodem po rajdowej trasie. Jechałem spokojnie, żeby móc wyczuć samochód. Mieliśmy jednak problem z intercomem – nie słyszeliśmy się nawzajem i to spowodowało sporą stratę” – powiedział Sobiesław Zasada.„Pierwsze kilometry z Mistrzem za nami, ukończyliśmy odcinek testowy ze sporą, ale nie gigantyczną stratą. To była najcięższa trasa, jaką w widziałem w życiu. Panują tu wszystkie możliwe warunki jakie mogą być – kamienie, piach, błoto, szuter, skały. Rajd potwornie wymagający” – dodał Tomasz Borysławski.

Zasada i Borysławski zajęli ostatnie miejsce na dzisiejszym shakedownie, tracąc do najlepszych w swojej klasie prawie 2 minuty. Daniel Chwist zajął 2. miejsce w WRC3.

binopmel

„Ten odcinek oddawał to, co będzie się działo od piątku. Cieszę się, że go przejechałem i jechało się naprawdę dobrze. W tej imprezie czasy są dla mnie drugorzędną sprawą, bo rajd jest wymagający i sukcesem będzie dojechanie do mety” – powiedział Chwist.

„Pierwszy raz jedziemy w rundzie WRC. Warunki, które tu panują i które będą panować, będą niesłychanie ciężkie. Nawet na samym zapoznaniu utknęliśmy w koleinie, więc zastanawiam się, co to będzie podczas rajdu, ale jestem pozytywnie nastawiony” – dodał Kamil Heller.

Oficjalny start nastąpi w czwartek w Nairobi, później zawodnicy przejadą pierwszy odcinek super specjalny Kasarani (4,84 km na peryferiach stolicy Kenii), po czym pojadą do bazy rajdu w Naivasha, oddalonego o 60 km od Nairobi.W programie rajdu jest 18 odcinków specjalnych o łącznej długości 320,19 km. Będą rozegrane wokół rejonu Naivasha. Prognozy na czas imprezy zapowiadają temperaturę do 21o przy raczej zachmurzonym niebie.

68. Safari Rally Kenya (24-27 czerwca) będzie szóstą rundą tegorocznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Świata WRC. 91-letni Sobiesław Zasada to najstarszy zawodnik w dziejach WRC. Najbardziej utytułowany polski kierowca rajdowy pojedzie w Safari po raz dziewiąty. Ostatni raz stanął na starcie Rajdu Safari w 1997 r. Mitsubishi Lancerem EVO III, a pilotowała go małżonka Ewa. Zajęli wtedy drugie miejsce w grupie N. Czteronapędowy Ford Fiesta Rally3, którym tym razem wystartuje Zasada, został zbudowany przez krakowski oddział M-Sport. Z kolei Daniel Chwist z Kamilem Hellerem startują Fordem Fiesta Rally2 M-Sport.

Fot. Jan Żdżarski juniorPodziel się wpisem:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Archiwum

Najbliższe Grand Prix F1

Grand Prix Monako

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Najbliższy start Kubicy

24h Le Mans

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Piątek, 27 maja
godz. 14:00 – Pierwszy trening F1
godz. 17:00 – Drugi trening F1

Sobota, 28 maja
godz. 13:00 – Trzeci trening F1
godz. 16:00 – Kwalifikacje F1

Niedziela, 29 maja
godz. 15:00 – WYŚCIG F1

Popularne tagi