KONTAKT     Promocja Mubi – zwrot 100 zł!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP Węgier

jpeg-optimizer_logo-powrot-roberta

MENU:

Patroni (dołącz tutaj!):
Mariusz Kupczyński, Tomasz Bartoszek, Adam Gach, Maciej Wiśniak, RkamilC, Przemyslaw Lowkiewicz, Maciej Dziubiński, Piotr Bijakowski, Lukas Hewner, Grzejnik, Stalowy Jaro, Mateusz Pabiańczyk, Tomasz Ignaczak, Tomasz Jakubiec, Marcin Starczewski, Jędrzej Otręba, Pawel Licznerski, Piotr czyli Czopas Dziewulski, Wojtek Zwolak, Robert Piórkowski, Sławek Kret, Rafal Lesny, Maciek Kowalczyk, Maciej Stankiewicz, Ilona Bykowska, Grzegorz Pliś, Marcin Bogutyn, Szczepan Jędrusik, szymon034, Marcin Rentflejsz, Maks Szmytkowski, Izabela Ch, Marcin Parzych, Mateusz Wanat, Paweł Kozłowski
Wsparli w ostatnich 7 dniach: Wesprzyj tutaj!
Esox33, Tadek B., Łukasz W, Izabela Ch, Kamil G., Michu, piobob, skorseze, Xandi, PukvPuk, Kryss, Arczi15UK, BaRu, Bartlomiej, _3121_, Wilkor, Artur, Bohun, DrajwerBłyskawica, Igor, JohnyBravo, kejkejovsky, Kusiu, LucasXaAaR, miches93, nesQu1ck, Piotor, Teoria, tomao, ttt, adamski, Kuba, Maciek P, Mateusz, DeaconFrost1984, Mac mac, pawel_k, The_Jester, TomekB, archetype, Ceza D, Janusz, kubicki_KING, magberg, Mizio, Tomek81, Zielony, Andrzej Sosnowski, Kubbzzz, helsing, Alicjush, AG, DeaconFrost, em_en, gravelowebeskidy.pl, Maciek i Nata, Mariogds, miskofon, Pawel B, RafalM, Rafik_lom, szypki jak kubika, TOMASZ WITEK .COM, Tsopni, aroone, Quelxes, ZeniPL, Gnusma, DRW, Bueno, Daro Daro, Fallen, Jacobson4, Jan Kmiecik, Kayio, Krystian, Kurvinox GT, Maciej Borkowski, Maciek, majlet, Marcin, Mateusz111, Miauki, Moderator Szefa, Mr Sheepo, Pioetrek, rado, UniRacers, uv_crocodile, WawaSND, WojtekP, Czarny, DawidT, Dominik T, flyer, Pussykiller69, Ronde_di_Andora_ty_k_o!!!, Gunner_PL, kubikalc, luk bla, Dadacki, ArenaSochi, miras7x

Harmonogram

Lift and coast, blue flags, wściekłość i rozczarowanie – najciekawsze komunikaty GP StyriiEmocji w kokpitach w tym wyścigu nie brakowało. Ja wybrałem Lando Norrisa, Wy Charlesa Leclerca, ale oprócz ich komunikacji radiowej z zespołami, przedstawiam też inne ciekawe wypowiedzi z team radio.

Norris

 

Przed startem Lando otrzymuje standardowe informacje o oponach, ma też odliczany czas do startu okrążenia rozgrzewkowego. Norris zalicza niezły start, ale skarży się na Pereza, że został przez niego wypchnięty. Być może dlatego później Perez dość łatwo daje sobie odebrać miejsce.

Norris jest ostrzegany przed śliskim torze w zakrętach 8 i 9. Kierowca natomiast informuje, że na torze jest sporo odłamków i prosi zespół żeby zwracał uwagę na ciśnienia.

Inżynier zaczyna wypowiadać następny komunikat, ale kierowca przerywa mu i prosi o różnice do kolejnych kierowców. Lando otrzymuje na początku dużo sugestii zmiany ustawień i potwierdza je. Jest też informowany, że Sergio Perez za nim ma system DRS.Norris dostaje informację o incydencie Leclerca i Gaslyiego oraz kolejne czasy rywali. Dość szybko dostaje też sugestię oszczędzania opon. Inżynier mówi, że Norris jest szybszy od Pereza i wszystkich, którzy jadą za nim. Lando wracał do 1. okrążenia, pytając, czy Perez miał wewnętrzną w zakręcie 3. i otrzymał potwierdzenie.

Już po 6 okrążeniach Norris zbiera dwa przekroczenia limitów toru i inżynier uczula go, by więcej tego nie robił. Przed kierowcą McLarena jedzie dublowany Nicholas Latifi. Norris zgłasza, że potrzebuje niebieskich flag, bo traci za nim dużo czasu.

Gdy Bottas i Perez wyprzedzą Norrisa dość łatwo, inżynier mówi, że teraz mogą ustabilizować tempo i samochód. Lando jest informowany, że realizowany jest plan A. Kierowca często dopytuje o tempo swoje i rywali.

„Opony są w dość dobrym stanie, mam wrażenie, że mogę pojechać na nich jeszcze długo” – informuje kierowca, gdy zostanie poproszony o feedback dotyczący opon. Potwierdzana jest mu również strategia. Norris ma również informacje, kto zjeżdża do boksów.

mubi baner blog

Na 29. okrążeniu Norris mówi, że tylne opony zaczynają się poddawać.

„OK, widzimy to, stawka się rozbiła” – mówi inżynier. „Dobrze. Dajcie mi znać, kiedy mam jechać maxa, bo zostało mi jeszcze trochę tempa”. Nie musi na to polecenie długo czekać, a niedługo później zjeżdża na pit-stop.

Po wyjeździe znów otrzymuje dużo poleceń zmiany ustawień oraz informację, że opony wytrymają do końca. Anglik bardzo często dostaje polecenia zmiany ustawień lub ich sugestie. Zaczyna się korespondencyjny pojedynek z Carlosem Sainzem.

„Lando, spodziewamy się, że przy tym tempie Sainz dogoni nas na 3 okrążenia przed końcem” – słyszy kierowca na 58. okrążeniu.

Na kolejnych okrążeniach padają kolejne komendy zmiany ustawień oraz nieustanne komunikaty o przewadze nad Sainzem i tym, że utknął za Hamiltonem.

Na 6 okrążeń przed metą Lando słyszy, że może spaść kilka kropel deszczu, ale nie będzie to nic groźnego.

Po minięciu linii mety inżynier gratuluje Norrisowi, a kierowca mówi, że to było dziś ich maksimum i nie dało się z tymi zabawkami zrobić więcej. Na tle owych zabawek powstaje kilka żartów z inżynierem, którego Lando ostatecznie odsyła do domu.Leclerc

 

Przed startem Leclerc otrzymuje standardową informację o oponach. Monakijczyk rusza nieźle i przed pierwszym zakrętem zrównuje się z Gaslym. W pierwszy zakręt wchodzą jednak we trzech i Leclerc jest wypchnięty poza tor. Wraca tuż za Gaslym i wykonuje lekki ruch w prawo. Gasly minimalnie zjeżdża w lewo i dochodzi do kontaktu. Inżynier pyta: „Czy wszystko OK z samochodem?” na co kierowca odpowiada: „Prawy przód, skrzydło z prawego przodu”. Leclerc zostaje ściągnięty do boksów na wymianę nosa. Po wyjeździe jest informowany, że tor jest czysty, ale w zakręcie numer 7 mogą leżeć odłamki bolidów.

Leclercowi są podawane różnice do najbliższych kierowców, jest też proszony żeby dojeżdżając do zakrętu numer 3 trzymał 7 bieg. Na początku otrzymuje również sporo poleceń zmiany ustawień.

„Podajcie mi tempo w porównaniu do najlepszych” – prosi kierowca i dostaje informację o tempie Lando Norrisa.

„Myślimy o wydłużonym planie A. Naszym celem jest teraz jest Ocon na 13. miejscu” – mówi inżynier, chwaląc kierowcę i podając tempo do kolejnych zawodników.

Około 10 okrążenia Leclerc jest proszony o lift and coast by schłodzić tylne opony. Po wyprzedzeniu Micka Schumachera otrzymuje pochwałę i przypomnienie aby nieco odpuszczał, tym razem dla temperatury hamulców.

Gdy Leclerc wyprzedzi Mazepina, inżynier pochwali go oraz poda informację, że następnym autem jest Giovinazzi. Monakijczyk ponownie jest proszony o lift and coast. Inżynier niedługo potem dodaje, że kierowcy na oponach miękkich powinni niebawem zjeżdżać do boksów. Od tego momentu dość często będzie mu podawane tempo Carlosa Sainza.Gdy Leclerc upora się z Giovinazzim, jest informowany, że kolejnym rywalem jest Daniel Ricciardo, a Esteban Ocon, który był w boksie, ma dostępny system DRS. Ponownie pada prośba o lift and coast.

Kierowca Ferrari jest chwalony za swoją jazdę i powiadamiany o pit-stopach kolejnych zawodników.

„Nie realizujemy planu C?” – pyta kilka okrążeń później Leclerc. „Przyglądamy się temu, ale według nas lepszy będzie plan A długi” – odpowiada inżynier, prosząc o lift and coast.

„Myślimy, że auta przed nami niebawem zjadą i będziemy mieli trochę czystego powietrza” – mówi inżynier.

Na 37. kółku następuje jednak zmiana decyzji – ekipa widzi, że jadący przed Leclerciem Ricciardo jest bardzo szybki na prostych i wolny w ostatnim sektorze, przez co będzie go trudno wyprzedzić i Charles może za nim stracić sporo czasu.

„Box opposite to Ricciard” – mówi inżynier, a po chwili kierowca odpowiada, że zjechał do boksów. Na wyjeździe inżynier informuje go, że będzie walczył z Oconem, który raczej znajdzie się przed Leclerciem. Staje się jednak odwrotnie i inżynier prosi Charlesa by cisnął najbardziej jak umie.

Gdy na 41. kółku Ricciardo zjedzie, Leclerc jest informowany, że udało się podciąć kierowcę McLarena i że na tych oponach zostanie już do końca wyścigu.

„Dobra robota, myśl o oponach” – dodaje inżynier. Leclerc pyta kto jeszcze musi zjechać do boksów, ale otrzymuje odpowiedź, że nikt.

patronite

Leclerc jest chwalony po kolejnych wyprzedzaniach, ale też często proszony o lift and coast dla opon i hamulców. Dopiero na 15 okrążęń przed końcem inżynier informuje kierowcę, że opony powinny wytrzymać do końca wyścigu więc może cisnąć.

Leclerc był chwalony za każde udane wyprzedzanie i były mu podawane różnice do kolejnych zawodników, w tym Carlosa Sainza.

Gdy Charles zaliczy swoje ostatnie wyprzedzanie, inżynier powie: „Jesteśmy na 7. miejscu, zostało 11 okrążeń, fantastyczny wyścig”. Leclerc dostanie też informację, że Sainz oddublował się na Hamiltonie.

Na 2 okrążenia do końca inżynier mówi, że Hamilton zjechał po nowe opony. Leclerc pyta, jaki jest teraz najlepszy czas okrążenia. Inżynier podaje wynik, ale mówi też: „Hamilton ma miękkie opony, zapomnij o tym”.

„P7, brawo” – mówi inżynier po przekroczeniu linii mety.

„Fu*king hell. To był jeden z moich najlepszych występów, ale z drugiej strony po tym 1. okrążeniu to wielkie rozczarowanie” – mówi kierowca. To samo powtórzy do dziennikarki – tyle że bez przekleństw – gdy ta będzie informowała go, że został wybrany przez kibiców kierowcą dnia.Inni

 

Tak ze zwycięstwa cieszył się Max Verstappen.

Te fragmenty komunikatów kierowców z całego weekendu wybrała Formuła 1 w swoim podsumowaniu:Tak brzmiały komunikaty wszystkich innych kierowców po minięciu linii mety:

Hej! Miło że trafiłeś na bloga – dzięki za przeczytanie tekstu!

By być na bieżąco nie zapomnij obserwować blog w mediach społecznościowych:

Facebook, Twitter, Instagram, YouTube i Twitch!

 

Jeżeli ten tekst Ci się podobał, możesz podziękować mi, stawiając wirtualną kawę na buycoffe.to – jednorazowo, bez rejestracji i z szybkim przelewem 🙂 Dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Podziel się wpisem:

Najnowsze wpisy na blogu:

baner-RK2020

Najnowsze wpisy

Archiwum

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Najbliższe Grand Prix F1

GP Belgii

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Piątek, 26 lipca
godz. 13:30 – 1. trening
godz. 17:00 – 2. trening

Sobota, 27 lipca
godz. 12:30 – 3. trening
godz. 16:00 –  Kwalifikacje

Niedziela, 28 lipca
godz. 15:00 – Wyścig

Najbliższy start Kubicy

4h Spa

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Popularne tagi