KONTAKT     Promocja Mubi – zwrot 150 zł!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP Węgier

logo-powrot-roberta

MENU:

Kacper Sztuka rusza na podbój Formuły 4Formuła 1 jest królową motosportu i wielu kierowców marzy o szansie poprowadzenia jednego z bolidów w tej prestiżowej rywalizacji. W Polsce każdy chłopiec pasjonujący się motoryzacją chciałby być jak Robert Kubica. Na progu realizacji takiego marzenia staje 15-letni Kacper Sztuka, który w sobotę zadebiutuje w prestiżowym cyklu włoskich mistrzostw Formuły 4. Pochodzący z Cieszyna, młody kierowca udowodnił już swoje możliwości podczas testów i teraz nie boi się wysoko wieszać sobie poprzeczki przed sezonem.

Włoska Formuła 4 jest uznawana za najtrudniejszy i najmocniej obsadzony cykl wyścigowy na tym poziomie. W 2021 roku, start w siedmiu wymagających rundach zapowiedziało niemal 40 zawodników. Dla młodych kierowców to okazja by zdobyć doświadczenie, popracować nad powtarzalnością wyników i zwrócić na siebie uwagę. Talent i jazda w czołówce mogą wydatnie pomóc w awansie na kolejne szczeble, więc rywalizacja co roku jest niezwykle zacięta.

Właśnie taką drogę rozpoczyna Kacper Sztuka, który w sobotę 15 maja zadebiutuje na słynnym francuskim torze Paul Ricard, w pierwszej rundzie mistrzostw włoskiej Formuły 4. Odważne plany, mimo młodego wieku kierowcy są podparte wieloletnim i bogatym doświadczeniem. Pierwsze kroki w sporcie motorowym stawał bowiem… w wielu czterech lat. – Tata, który wciąż startował wtedy w rajdach, zabrał mnie na tor kartingowy i wsiadłem do kategorii Baby 50. Dość szybko zacząłem się ścigać – najpierw w Polsce, a potem w Czechach, by w wieku 9 lat rozpocząć rywalizację we Włoszech. Jeśli jednak ktoś marzy o Formule 1, to kolejnym krokiem po kartingu jest… Formuła 4 – powiedział młody zawodnik.

Wieloletnie doświadczenie z kartingu dało Kacprowi Sztuce sporo wiedzy. Choćby na temat drobnych zmian ustawień, które mogą mieć potężny wpływ na zachowanie samochodu na torze. Nauczył się także odnajdywać swoje miejsce na czele gęstej stawki konkurentów. Mimo to, gdy po raz pierwszy wsiadł do bolidu Formuły 4 nie był przygotowany na wszystko. – Zaskoczyło mnie przyspieszenie. Kiedy wyjechałem z boksu pierwszy raz, trochę pociągnęło mnie do przodu, bo bolid ma zupełnie inną moc niż gokart – przyznał z uśmiechem cieszyński kierowca.To zaskoczenie nie trwało długo, bo młody Polak szybko wszedł w swój profesjonalny tryb. Jak sam mówi, gdy zamyka szybkę i wyjeżdża z boksu ma jeden cel – wykręcić jak najlepszy czas. Tak było już podczas pierwszych testów w Formule 4, które odbył pod koniec 2019 roku, na torze Cremona we Włoszech z zespołem AS Motorsport. Właśnie w jego barwach Kacper Sztuka wystartuje w tegorocznym cyklu. – Testowałem z różnymi zespołami na wszystkich torach, które znalazły się w kalendarzu mistrzostw. Zrobiłem sporo kilometrów na Monzy, Red Bull Ring, czy Paul Ricard. Móc jeździć na torach, na których ścigały się legendy motosportu, to duże przeżycie – przyznał.

Teraz przyszedł czas przekuć setki przejeżdżonych kilometrów testowych na wynik w debiucie. Kacprowi Sztuce nie brakuje ambicji, ale cechuje go również chłodne i profesjonalne podejście, które pozwala mu notować bardzo obiecujące czasy. – Krótkoterminowym planem na ten sezon jest zdobycie jak największej liczby punktów. Myślę, że realnym celem jest zwycięstwo w kategorii rookie, czyli debiutantów. Dobrze byłoby też zakończyć sezon w czołówce – pierwsza trójka jest dobrym miejscem – podkreślił z uśmiechem. – Długoterminowym planem jest dostanie się do Formuły 1, a marzeniem zdobycie tytuły mistrzowskiego – dodał, jasno wyznaczając kierunek swojej sportowej kariery.

Pierwsza runda włoskich mistrzostw Formuły 4 odbędzie się 15 i 16 maja na torze Paul Ricard we francuskiej miejscowości Le Castellet. Kacper Sztuka wystartuje z numerem 37.

Plan I rundy Formuły (Paul Ricard Circuit):

Piątek, 14 maja
9:57-10:37 Trening 1
14:08-14:48 Trening 2

Sobota, 15 maja
9:00 Kwalifikacje
14:00 Wyścig 1

Niedziela, 16 maja
10:50 Wyścig 2
16:10 Wyścig 3

Źródło: informacja prasowaPodziel się wpisem:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Archiwum

Najbliższe Grand Prix F1

GP Monako

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Najbliższy start Kubicy

24h Le Mans

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Piątek, 24 maja
godz. 13:30 – FP1
godz. 17:00 – FP2

Sobota, 25 maja
godz. 12:30 – FP3
godz. 16:00 –  Kwalifikacje

Niedziela, 26 maja
godz. 15:00 – Wyścig

Popularne tagi