Elfyn Evans

Yaris WRC najszybszy w TurcjiRównie wielkim wyzwaniem okazał się Rajd Turcji. Wyboiste i kamieniste drogi, a także jazda w pyle podniosły stopień trudności podczas piątej rundy WRC. To był wielki sprawdzian zarówno dla załóg, jak i dla maszyn. O kolejności na mecie przesądził ostatni dzień i dwa przejazdy najdłuższego, bo liczącego aż 38,15 km odcinka specjalnego Çetibeli. Pierwsza wizyta aut WRC na tej próbie zmusiła wiele czołowych załóg do zmian kół na trasie. W gronie pechowców znaleźli się m.in. Sébastien Ogier i Kalle Rovanperä. Pełen ostrych kamieni i pyłu odcinek specjalny bez żadnych przygód pokonał za to Elfyn Evans. Pilotowany przez Scotta Martina Walijczyk awansował z czwartej na pierwszą pozycję i osiągnął monstrualną, bo aż blisko 47-sekundową przewagę, której nie roztrwonił do samej mety.

Zespół TOYOTA GAZOO Racing zwyciężył w dwóch z trzech ostatnich edycji Rajdu Turcji, a dla Evansa to drugie zwycięstwo w mistrzostwach świata za kierownicą Yarisa WRC. Kierowca Toyoty awansował na pozycję lidera WRC.

„To niesłychanie przyjemne uczucie, wygrać tak trudny rajd. Nie byliśmy najszybszą załogą przez cały weekend, ale dla nas kluczowe było unikanie kłopotów. Staraliśmy się trzymać środka drogi i to nam się opłaciło. Cieszę się z punktów. Oczywiście, to nie jest najsłodsza wygrana, bo zdajemy sobie sprawę z tego, że wykorzystaliśmy pech rywali, ale taki już jest Rajd Turcji i każdy to wiedział przed jego startem” – stwierdził Evans.Na drugim miejscu w klasyfikacji generalnej z 18-punktami straty jest Ogier, który musiał wycofać się z Rajdu Turcji na przedostatnim odcinku specjalnym z powodu usterki jednostki napędowej. Czwarte miejsce niezmiennie zajmuje Rovanperä, dla którego to debiutancki sezon w aucie kategorii WRC. Każdą z dotychczas przejechanych imprez kończył w najlepszej piątce. Z Turcji zespół TOYOTA GAZOO Racing wyjeżdża jako lider klasyfikacji producentów. Załogi w Yarisach powiększyły przewagę z pięciu do dziewięciu punktów.

„Elfyn jechał genialnie, nie popełniał błędów i dojechał do mety bez problemów. Prowadzi w klasyfikacji kierowców, a dla Toyoty sytuacja w klasyfikacji producentów też wygląda dobrze” – podsumował Tommi Mäkinen, szef zespołu.

Kajto wygrywa

W WRC3 wygrał Kajetan Kajetanowicz z dużą przewagą nad rywalami. Polak w klasyfikacji generalnej zajął 7. miejsce i zdobył pierwsze w swojej karierze punkty w klasyfikacji głównej WRC. To pierwsze punkty dla Polski od 2018 roku i 9. miejsca Łukasza Pieniążka w Rajdzie Portugalii.

Przed kierowcami WRC kolejny kamienisty i wyboisty sprawdzian. W dniach 8-11 października będą ścigać się w przełożonym z czerwca Rajdzie Sardynii.Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

Tego dnia w F1 - 8 października

Urodził się Yves Giraud – Cabantous (13 startów).

Urodził się Huub Rothengatter (25 startów).

Urodził się Jack McGrath (6 startów, 1 pole position, 1 najszybsze okrążenie, 2 podia).

Swoje jedyne zwycięstwo w F1 odnosi Innes Ireland, stając po raz 4. na podium. W GP USA po raz ostatni w F1 jadą Tony Brooks i Stirling Moss.

Jackie Stewart wygrywa GP USA, zaliczając 22. zwycięstwo w karierze. W F1 debiutuje Jody Scheckter.

Gilles Villeneuve wygrywa swoje domowe Grand Prix Kanady, odnosząc 1. zwycięstwo w karierze w F1. Po raz 3. i ostatni z pole position startuje Jean-Pierre Jarier. 100. start zaliczają Carlos Reutemann i Niki Lauda.

Michael Schumacher wygrywa GP Japonii, odnosząc 43. zwycięstwo w F1. Tym samym zdobywa swój trzeci tytuł mistrzowski, pierwszy z pięciu w barwach Ferrari.

Fernando Alonso wygrywa GP Japonii, odnosząc 15. zwycięstwo w karierze.

Bell publikuje zdjęcia nowego kasku wyścigowego Roberta Kubicy. Polak pisze na swoim profilu, że to „jedynie prezent i podziękowanie” od producenta.

„Jestem w tym sporcie, bo jest on moją pasją. Ale chcę być również konkurencyjny. Brakuje nam środków i testów, a chcemy wszystko robić poprawie. Może mniej rajdów i więcej testów będzie dobrą opcją na przyszły rok. Może pójdziemy do WRC2. Na ten moment budujemy dom bez fundamentów” – mówi Robert Kubica dla Autosportu.

Nico Rosberg mówi, że Robert Kubica jest najszybszym z kandydatów do fotela Williamsa.

Lewis Hamilton wygrywa GP Japonii, odnosząc 61. zwycięstwo w karierze. Po raz 10. na podium staje Max Verstappen.

„Może być tak, że ktoś za chwilę przyjdzie i zmieni politykę. My na razie prowadzimy rozmowy, bardzo intensywne i konkretne. Mamy wspólnie z Robertem plan, jesteśmy przygotowani na wiele możliwości. Jest wiele rozwiązań w tym zakresie, prowadzimy zaawansowane rozmowy i myślę, że będziecie państwo zadowoleni” – mówi o przyszłości Roberta Kubicy prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek w rozmowie z Pulsem Biznesu.

Archiwum

Najbliższe Grand Prix F1

Grand Prix Emilii - Romanii

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Najbliższy wyścig DTM

Hockenheim

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

23-25 października:

godz. 12:00 – Pierwszy trening
godz. 16:00 – Drugi trening
godz. 12:00 – Trzeci trening
godz. 15:00 – Kwalifikacje
godz. 14:10 – Wyścig

godz. 13:00 – 1. trening
godz. 16:30 – 2. trening

godz. 10:40 – 1. Kwalifikacje
godz. 13:33 – 1. wyścig

godz. 10:25 – 2. kwalifikacje
godz. 13:33 – 2. wyścig

  • Dane wyścigu
  • Podsumowanie
  • Oceny mediów
  • Stenogramy
  • Oglądalność
  • Wypowiedzi zawodników
  • Galeria
  • Wyniki
  • Vlog

Popularne tagi