Kubica green Rosberg

Poznajemy rywali Kubicy w DTM: Jamie GreenJest jedynym kierowcą z obecnej stawki, który pamięta poprzedni start DTM na Spa. Swój 16. sezon w DTM rozpocznie za kilka dni Jamie Green – jeden z najbardziej doświadczonych kierowców w stawce DTM. Przez 2 sezony rywalizował bezpośrednio z Robertem Kubicą. Jak przebiegała jego dotychczasowa kariera wyścigowa?

Nie zaczęła się ona standardowo bowiem zaczął od… stock carów. W wieku 10 lat wygrał mistrzostwa Wielkiej Brytanii BriSCA Ministox i dopiero potem przeszedł do kartingu. Urodzony w Leicester w 1982 roku zawodnik został wicemistrzem serii Junior TKM w 1996 roku. Rok później cieszył się z tytułu w Junior ICA Winter Series. Na 2. miejscu zakończył McLaren Mercedes Champions of the Future. W 2000 roku wygrał Formula A Winter Series, a w 2001 roku został mistrzem Brytyjskiej Formuły A. W sezonach 2000 i 2001 uczetniczył też w European Formula A Championship, gdzie zgarnął 2 zwycięstwa.

Jego pierwszą serią wyścigową była Brytyjska Formula Renault, w której zajął 2. miejsce na koniec sezonu po odniesieniu 2 zwycięstw. Rok później przeniósł się do Brytyjskiej Formuły 3 i tu znów zajął 2. miejsce, wygrywając 4 wyścigi. Zadebiutował też w Formula 3 Eurosieries, gdzie stanął na podium już w drugim wyścigu. Jednocześnie zaczęła się historia jego startów z Robertem Kubicą, rónież występującym w tych mistrzostwach.Ta seria stała się jego podstawową w sezonie 2004. Green otrzymał wsparcie Mercedesa i zaliczył bardzo dobry sezon, zdobywając tytuł po odniesieniu 7 wycięstw. Co ciekawe, trzykrotnie stał razem z Kubicą na podium. Najpierw dwa razy na Paul Ricard, gdy wygrał, a Polak był 3 w 1. wyścigu oraz gdy był 3. a Kubica 2. w drugim wyścigu. Następnie na Nurburgring, gdy Robert był 2, a Green wygrywał na Nurburgring (trzeci był Nico Rosberg, a czwarty Lewis Hamilton).

Po tak udanym sezonie, stała się rzecz nietypowa. Green otrzymał ofertę od Mercedesa na starty w DTM i przyjął ją. Do single seaterów już nie wrócił.

Na podium stanął już w 5. wyścigu, a sezon zakończył 2. miejscem, co dało mu 6. miejsce w klasyfikacji generalnej. Rok później, po 3 miejscach na podium, był 5. Po pierwsze zwycięstwa sięgnął w dwóch ostatnich rundach sezonu 2007 i były to jego jedyne podia w tamtym roku. W generalce zajął 4. miejsce, które powtórzył rok później – również z dwoma zwycięstwami na koncie. Po jednym zwycięstwie na koncie miał w sezonach 2009 – 2011, kiedy zajmował w generalce 7, 6 i 5. miejsce.

Pierwszy raz na podium w klasyfikacji generalnej stanął w swoim ostatnim roku w Mercedesie. Po trzech podiach, w tym jednym zwycięstwie, zajął 3. miejsce.Dwa pierwsze sezony w Audi (2013 i 2014) nie były rewelacyjne. Pojedyncze miejsca na podium dały mu 11. i 10. miejsca w generalkach. Najlepszym sezonem w jego karierze okazał się 2015. Wygrał 3 z 4 pierwszych wyścigów, a sezon zakończył 1. i 2. miejscem na Hockenheim i zajął 2. miejsce, ustępując tylko Pascalowi Wehrleinowi.

W sezonach 2016 i 2017 Green zajmował 3. miejsce w DTM. W pierwszym z nich 6 razy stawał na podium (1 zwycięstwo), a w drugim 4 (3 zwycięstwa). Fatalny był dla niego rok 2018, kiedy tylko 4 razy znalazł się w punktach i zajął 18. miejsce na koniec sezonu. W ubiegłym roku zaliczył po 1 wizycie na każdym stopniu podium i zajął 8. miejsce w generalce.

W ostatnich trzech latach Green zaliczał pojedyncze starty w seriach Blancpain czy GT Masters, ale bez większych sukcesów.

Łącznie w DTM ma 193 starty na koncie, spośród których wygrał 17. Na podium stawał 39 razy, a w 15 przypadkach ruszał z 1. miejsca. Zaliczył też 24 najszybsze czasy okrążenia.

W całej karierze po kartingu, stawał na starcie 289 razy w tym 27 razy na 1. polu. Wygrał 31 wyścigów, zaliczył 79 podiów i 38 najlepszych czasów okrążeń.Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

baner-RK2020

Archiwum

Tego dnia w F1 - 7 listopada

Urodził się Jonathan Palmer (83 starty, 1 najszybsze okrążenie).

Ayrton Senna odnosi swoje 41. i ostatnie zwycięstwo w karierze, wygrywając GP Australii. Było to też jego ostatnie podium. Po raz 10. na podium staje Damon Hill. Po raz 106. i ostatni na podium staje Alain Prost, który tym wyścigiem kończy swoją karierę, podobnie jak Riccardo Patrese, jadący po raz 256 w F1.

Sebastian Vettel wygrywa GP Brazylii, odnosząc 9. zwycięstwo w karierze. Po raz jedyny w karierze z pole position startuje Nico Hulkenberg. Pierwszy tytuł mistrzowski zapewnia sobie zespół Red Bulla.

Robert przechodzi kolejną operację nadgarstka.

Najnowsze wpisy