KONTAKT     Promocja Mubi – zwrot 150 zł!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP Węgier

logo-powrot-roberta

MENU:

Patroni (dołącz tutaj!):
Mariusz Kupczyński, Tomasz Bartoszek, Adam Gach, Izabela Ch, Maciej Wiśniak, Przemyslaw Lowkiewicz, Maciej Dziubiński, Piotr Bijakowski, Lukas Hewner, Stalowy Jaro, RkamilC, Grzejnik, Mateusz Pabiańczyk, Tomasz Jakubiec, Tomasz Ignaczak, Marcin Starczewski, Jędrzej Otręba, Piotr czyli Czopas Dziewulski, Wojtek Zwolak, Robert Piórkowski, Sławek Kret, Rafal Lesny, Pawel Licznerski, Maciek Kowalczyk, Ilona Bykowska, Ba Ru, Tomasz Waszkiewicz, Maciej Stankiewicz, Grzegorz Pliś, szymon034, Marcin Rentflejsz, Marcin Bogutyn, Norbert Sz, Szczepan Jędrusik, Adrian Karwan, Maks Szmytkowski
Wsparli w ostatnich 7 dniach: Wesprzyj tutaj!
piobob, RK 88, Paweł Rosochacki, Esox33, nietuzin, Tomek, Wilkor, swój stary, Assetto corsa, Kryss, TUTUDUDU, Djdario8309, Kamil Tomczyk, Przemek M., Golden, jacek79100, zanet, BaRu, Rafał Przybylski, MarcinBB, Tomek81, Gnusma, MarcinBB, jacek79100, PUMA, haksik, Marcin, Kardynał, wr1004, gotrek, Galloper Tatodor

Harmonogram GP Australii

Program TV

blank

Wyniki GP Australii

Poznajemy rywali Kubicy w DTM: Jamie Green



Jest jedynym kierowcą z obecnej stawki, który pamięta poprzedni start DTM na Spa. Swój 16. sezon w DTM rozpocznie za kilka dni Jamie Green – jeden z najbardziej doświadczonych kierowców w stawce DTM. Przez 2 sezony rywalizował bezpośrednio z Robertem Kubicą. Jak przebiegała jego dotychczasowa kariera wyścigowa?

Nie zaczęła się ona standardowo bowiem zaczął od… stock carów. W wieku 10 lat wygrał mistrzostwa Wielkiej Brytanii BriSCA Ministox i dopiero potem przeszedł do kartingu. Urodzony w Leicester w 1982 roku zawodnik został wicemistrzem serii Junior TKM w 1996 roku. Rok później cieszył się z tytułu w Junior ICA Winter Series. Na 2. miejscu zakończył McLaren Mercedes Champions of the Future. W 2000 roku wygrał Formula A Winter Series, a w 2001 roku został mistrzem Brytyjskiej Formuły A. W sezonach 2000 i 2001 uczetniczył też w European Formula A Championship, gdzie zgarnął 2 zwycięstwa.

Jego pierwszą serią wyścigową była Brytyjska Formula Renault, w której zajął 2. miejsce na koniec sezonu po odniesieniu 2 zwycięstw. Rok później przeniósł się do Brytyjskiej Formuły 3 i tu znów zajął 2. miejsce, wygrywając 4 wyścigi. Zadebiutował też w Formula 3 Eurosieries, gdzie stanął na podium już w drugim wyścigu. Jednocześnie zaczęła się historia jego startów z Robertem Kubicą, rónież występującym w tych mistrzostwach.



Ta seria stała się jego podstawową w sezonie 2004. Green otrzymał wsparcie Mercedesa i zaliczył bardzo dobry sezon, zdobywając tytuł po odniesieniu 7 wycięstw. Co ciekawe, trzykrotnie stał razem z Kubicą na podium. Najpierw dwa razy na Paul Ricard, gdy wygrał, a Polak był 3 w 1. wyścigu oraz gdy był 3. a Kubica 2. w drugim wyścigu. Następnie na Nurburgring, gdy Robert był 2, a Green wygrywał na Nurburgring (trzeci był Nico Rosberg, a czwarty Lewis Hamilton).

Po tak udanym sezonie, stała się rzecz nietypowa. Green otrzymał ofertę od Mercedesa na starty w DTM i przyjął ją. Do single seaterów już nie wrócił.

Na podium stanął już w 5. wyścigu, a sezon zakończył 2. miejscem, co dało mu 6. miejsce w klasyfikacji generalnej. Rok później, po 3 miejscach na podium, był 5. Po pierwsze zwycięstwa sięgnął w dwóch ostatnich rundach sezonu 2007 i były to jego jedyne podia w tamtym roku. W generalce zajął 4. miejsce, które powtórzył rok później – również z dwoma zwycięstwami na koncie. Po jednym zwycięstwie na koncie miał w sezonach 2009 – 2011, kiedy zajmował w generalce 7, 6 i 5. miejsce.

Pierwszy raz na podium w klasyfikacji generalnej stanął w swoim ostatnim roku w Mercedesie. Po trzech podiach, w tym jednym zwycięstwie, zajął 3. miejsce.



Dwa pierwsze sezony w Audi (2013 i 2014) nie były rewelacyjne. Pojedyncze miejsca na podium dały mu 11. i 10. miejsca w generalkach. Najlepszym sezonem w jego karierze okazał się 2015. Wygrał 3 z 4 pierwszych wyścigów, a sezon zakończył 1. i 2. miejscem na Hockenheim i zajął 2. miejsce, ustępując tylko Pascalowi Wehrleinowi.

W sezonach 2016 i 2017 Green zajmował 3. miejsce w DTM. W pierwszym z nich 6 razy stawał na podium (1 zwycięstwo), a w drugim 4 (3 zwycięstwa). Fatalny był dla niego rok 2018, kiedy tylko 4 razy znalazł się w punktach i zajął 18. miejsce na koniec sezonu. W ubiegłym roku zaliczył po 1 wizycie na każdym stopniu podium i zajął 8. miejsce w generalce.

W ostatnich trzech latach Green zaliczał pojedyncze starty w seriach Blancpain czy GT Masters, ale bez większych sukcesów.

Łącznie w DTM ma 193 starty na koncie, spośród których wygrał 17. Na podium stawał 39 razy, a w 15 przypadkach ruszał z 1. miejsca. Zaliczył też 24 najszybsze czasy okrążenia.

W całej karierze po kartingu, stawał na starcie 289 razy w tym 27 razy na 1. polu. Wygrał 31 wyścigów, zaliczył 79 podiów i 38 najlepszych czasów okrążeń.



Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

baner-RK2020

Najnowsze wpisy

Archiwum

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Najbliższe Grand Prix F1

GP Japonii

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Piątek, 5 kwietnia
godz. 04:30 FP1
godz. 08:00 FP2

Sobota, 6 kwietnia
godz. 04:30 FP3
godz. 08:00 –  Kwalifikacje

Niedziela, 7 kwietnia
godz. 07:00 – Wyścig

Najbliższy start Kubicy

4h Barcelony - ELMS

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Popularne tagi