Raikkonen onboard

Lusterko, zły timing i zgubione koło – jedziemy GP Austrii z Kimim RaikkonenemWyścig o Grand Prix Austrii jeżeli chodzi o Kimiego Raikkonena i jego inżyniera wyścigowego, nie należał do cichych. Kimi, podobnie jak wielu kierowców wczoraj, miał spore problemy z przegrzewaniem hamulców. Nie obyło się też bez innych usterek. Jedna z nich zakończyła jego wyścig.

Przed startem wyścigu odzywał się jedynie inżynier Kimiego, Julien Simon-Chautemps, odliczając minuty pozostające do startu wyścigu.

Sam start był w wykonaniu Fina bardzo gładki. Kimi unikał jakichkolwiek problemów i nie atakował agresywnie. Pod koniec 1. kółka dostał polecenie zmiany ustawień, potem bardzo bezpiecznie walczył z Oconem. Na 3. okrążeniu dostał standardową informację, że może już używał systemu DRS.

„To Renault zjeżdża od lewej do prawej przed każdym zakrętem” – skarży się Kimi na zbyt częstą zmianę linii przez Ocona.

„OK, postaraj się go wyprzedzić w kolejnym zakręcie, zajmiemy się tym” – odpowiada inżynier.

Na 6. kółku Kimi dostaje komunikat o przegrzewaniu się hamulców i jest proszony o oszczędzanie ich. Dwa kółka później otrzymuje informację o „krytycznym stanie hamulców”.

„Update o hamulcach – potrzebujemy lift off w każdym zakręcie, proszę” – mówi na 8. okrążeniu Julien Simon-Chautemps.

Kółko później kierowca Alfa Romeo Racing ORLEN słyszy: „OK Kimi, temperatura hamulców nie poprawia się, potrzebujemy oszczędzania w każdym zakręcie, to krytyczne”. Kimi narzeka na to polecenie, po czym otrzymuje odpowiedź: „Wiem, że to irytujące, ale musimy odpuścić i cofnąć się. Postaraj się mieć jak najwięcej czystego powietrza. Jak tylko osiągniemy temperatury, jakie chcemy mieć, dam ci znać”.2 okrążenia później Kimi dostaje polecenie SPAT 4.

„Poziom odpuszczania jest dobry, musimy to utrzymać” – to komunikat z 11 okrążenia.

Po kilku okrążeniach Raikkonen dostaje wiadomość, że stan hamulców jest lepszy i „Spark 2 jest dostępne”. Na kolejnym kółku Kimi jest informowany, że walczy z Antonio Giovinazzim.

Około 20 okrążenia, Kimi był nieco blokowany przez Antonio Giovinazziego: „OK Kimi, Antonio przepuści cię w zakręcie trzecim”. Gdy to się nie staje, Kimi włącza na chwilę radio, nic nie mówiąc. „Wiem, Kimi, wiem, spróbuj go zaatakować w następnym zakręcie”. Raikkonen jedzie bardzo blisko Antonio na kolejnych kółkach. To prowokuje pytanie Fina: „Jak temperatura moich hamulców? Mogę gonić czy mam się wycofać? To zależy od Was”. „OK, zamienimy się, zamienimy w czwórce” – odpowiada inżynier po czym Giovinazzi przepuszcza Kimiego. Fin awansował tym samym na 14. miejsce i został poinformowany, że walczy z Magnussenem.

W kilku kolejnych komunikatach Kimi jest informowany o swojej pozycji oraz o tym, że wielu kierowców przed nim ma problemy z hamulcami. „Temperatura twoich wraca do normy”.

Kimi zjeżdża do boksów na 24 okrążeniu, w fatalnym momencie, tuż przed neutralizacją. Przy zjeździe do alei serwisowej dostaje przypomnienie procedur i ustawień w boksach.

„OK Kimi, nie potrzebujemy już żadnego zarządzania, maksymalny atak” – słyszy Fin w słuchawkach tuż po wyjeździe z boksu, jednocześnie jednak jest informowany o żółtej fladze, a chwilę później o samochodzie bezpieczeństwa.

„Shit, shit” – powtarza Kimi. „Tak to był pech” – odpowiada inżynier. Kimi upewnia się jeszcze, po której stronie delty ma pozostać i ponownie słychać jak żałuje wcześniejszego zjazdu.

„Nie mam lewego lusterka, więc…” – mówi podczas neutralizacji Kimi. „Oh tak, rzeczywiście, widzimy” – odpowiada inżynier.

Podczas neutralizacji toczy się dyskusja na temat ustawień auta podczas jazdy za samochodem bezpieczeństwa, Kimi jest też informowany, którzy kierowcy oddublowują stawkę. Przy wznowieniu Kimi dostaje komunikaty o kolejnych krokach, ale sam pozostaje cicho.

W kilka okrążeń po wznowieniu Kimi jest proszony o zmiany na pokrętle Multi-B związane z zarządzaniem paliwem. Na kolejnych kółkach Fin dostaje sporo komunikatów dotyczących zmian ustawień czy dostępności „SPARK2”, a zatem lepszego modu w ustawieniach auta. Jest też proszony o feedback dotyczący opon, ale nie odpowiada inżynierowi.

Raikkonen dostaje regularne informacje o czasach uzyskiwanych przez kierowców obok niego oraz tym, czy mają dostępny system DRS.

Gdy wprowadzona zostaje druga neutralizacja, Kimi jest informowany, że jego okno safety cara jet otwarte i może zjeżdżać po miękkie opony. Fin potwierdza i zjeżdża do boksów, otrzymując instrukcje. Po wyjeździe dostaje informacje o sytuacji rywali.

Na ostatnim – jak się okazało – okrążeniu Kimiego w wyścigu, Fin otrzymywał sporo instrukcji dotyczących wznowienia, jednocześnie całkowicie normalnie rozgrzewał opony. Dopiero gdy nastąpił restart, można było zauważyć, że z prawego koła odlatuje jakiś element, a następnie dziwne odchylanie się prawej przedniej opony. Gdy Kimi wyjeżdżał na prostą startową, koło odpadło.

– „F*ck, straciłem prawe przednie koło” – raportuje Fin.
– „Zatrzymaj się w bezpiecznym miejscu” – odpowiada inżynier.
– „Odpadła cała opona. Jak to jest możliwe”
– Nie wiem, przykro mi, pełna procedura wyłączania.
– F*ck sake

I tak kończy się wyścig o Grand Prix Austrii dla Kimiego Raikkonena.

Jeszcze dziś „stenogram” z wyścigu Lando Norrisa oraz mini-stenogram z jazdy Nicholasa Latifi.Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

Archiwum

Tego dnia w F1 - 12 sierpnia

Po raz pierwszy w swojej karierze z pole position rusza Rene Arnous. Trzecie zwycięstwo odnosi jednak Alan Jones. To jednocześnie 3. zwycięstwo Williamsa w historii.

Podczas wyścigu 1000 km de Motorsport w Toronto ginie Manfred Winkelhock (47 startów w F1).

Trzecie i ostatnie zwycięstwo w karierze odnosi Thierry Boutsen.

Starszy inżynier wyścigowy Williamsa, Dave Robson, mówi, że problemem Roberta Kubicy w sezonie 2019 może być brak rozumienia opon. „Podejrzewam, że sprowadza się to do opon. Kiedy różnice są duże, samochody są identyczne więc myślę, że o to chodzi”.

Najnowsze wpisy

Najbliższe Grand Prix F1

Grand Prix Hiszpanii

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Najbliższy wyścig DTM

Lausitrzing

Dni
Godzin
Minut
Sekund

godz. 11:00 – Pierwszy trening
godz. 15:00 – Drugi trening
godz. 12:00 – Trzeci trening
godz. 15:00 – Kwalifikacje
godz. 15:10 – Wyścig

godz. 13:00 – 1. trening
godz. 16:30 – 2. trening

godz. 10:45 – 1. Kwalifikacje
godz. 13:33 – 1. wyścig

godz. 10:45 – 2. kwalifikacje
godz. 13:33 – 2. wyścig

Bądź na bieżąco

Popularne tagi