KONTAKT     Promocja Mubi – zwrot 100 zł!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP Węgier

jpeg-optimizer_logo-powrot-roberta

MENU:

Patroni (dołącz tutaj!):
Mariusz Kupczyński, Tomasz Bartoszek, Maciej Wiśniak, RkamilC, Piotr Bijakowski, Przemyslaw Lowkiewicz, Maciej Dziubiński, Lukas Hewner, Stalowy Jaro, Grzejnik, Mateusz Pabiańczyk, Tomasz Jakubiec, Marcin Starczewski, Pawel Licznerski, Jędrzej Otręba, Piotr czyli Czopas Dziewulski, Robert Piórkowski, Sławek Kret, Rafal Lesny, Maciek Kowalczyk, Maciej Stankiewicz, Grzegorz Pliś, Szczepan Jędrusik, Marcin Bogutyn, Marcin Rentflejsz, szymon034, Maks Szmytkowski, Izabela Ch, Marcin Parzych, Mateusz Wanat, Tomasz Ignaczak, Michał Delmanowicz, Wojciech Zalewski, Paweł Kozłowski
Wsparli w ostatnich 7 dniach: Wesprzyj tutaj!
UniRacers, Łukasz w., Tancesz, Marcin, Szalony Burżuj, Paweł Koziarski

Harmonogram

Poznajemy rywali Kubicy w DTM – Loic Duval



To kolejny zawodnik, który ma bogatą historię startów wspólnie z Robertem Kubicą – poczynając od kartingu. Niewiel brakło, a w 2006 roku jeździliby w jednym zespole w Japonii. Poznajmy bogatą wyścigową karierę Loica Duvala.

Duval urodził się w 1982 roku, co czyni go jednym z najstarszych kierowców obecnej stawki DTM. Robert Kubica pamięta Francuza jeszcze z czasów kartingu. Rywalizowali razem na przykład w Andrea Margutti Trophy. Gdy Polak wygrywał w 1999 roku, Duval był 24.

Francuz zajął 11. miejsce w mistrzostwach świata Formuły A w 1999 roku. Rok później zajął w tych zawodach 3. miejsce. W 2000 roku był 8. w Monaco Kart Cup, którego dwie poprzednie edycje wygrał Polak.

Swoje pierwsze dwa sezony w single seaterach Duval zakończył tytułami. Najpierw wygrał Formula Renault Campus France, a następnie Formula Renault 2000 France. Wygrał 13 spośród 26 wyścigów tych serii. Na podium był 18 razy.



W 2004 roku znów rywalizował z Kubicą, tym razem w Formule 3 Euro Series. Zaliczył 2 wizyty na podium i zajął 12. miejsce w klasyfikacji generalnej (Kubica był 8.).

Kolejny sezon w tej serii przyniósł Duvalowi 5 podiów i 7. miejsce w generalce. Ponownie wziął udział w Grand Prix Makau, również rywalizując z Kubicą. Zajęli oni dwa pierwsze miejsca w wyścigu kwalifikacyjnym – lepszy o 1,577 sekundy był Duval. W wyścigu, mimo że wywalczył najlepszy czas okrążenia, był 6. Kubica skończył na 2. pozycji.

Mało brakło, a w 2006 roku rywalizowałby z Kubicą w Formule Nippon. Polak dostał jednak szansę w F1, a Duval w Japonii wywalczył 4. miejsce po odniesieniu 2 zwycięstw. Rok później był w tej serii 6. Drugie miejsce zajął w serii Super GT. W A1 Grand Prix zajął 4. miejsce w sezonie 2006-2007.

Francuz w 2008 roku zajął 2. miejsce w Formule Nippon i pierwszy raz w swojej karierze wystartował w 24H Le Mans, zajmując 10. miejsce. Rok później mógł już świętować tytuł w Formule Nippon po wygraniu połowy wyścigów. Zajął też 2. miejsce w Asian Le Mans Series.

W 2010 roku w Formule Nippon był 3, a wygrał serię Super GT, w której w 2011 był trzeci. W 24H Le Mans zajął 5. pozycję. Do Formuły Nippon wrócił w 2012 roku i zajął 6. miejsce. W Le Mans wystartował wraz z Audi i zajął 5. miejsce.



W nowej Super Formule w 2013 roku był 4, ale zdecydowanie większy sukces odniósł w wyścigach długodystansowych. Wraz z Audi wygrał 24H Le Mans oraz mistrzostwo świata WEC. Rok później był tam 7, a w Super Formule zajął 4. pozycję, podobnie jak rok później w Le Mans i WEC.

Wraz z powstaniem Formuły E, rozpoczął starty w tej serii, zajmując w kolejnych sezonach 9, 8 i 15. miejsca. Kolejny sukces w WEC przyszedł w 2016 roku, kiedy był 3. w Le Mans i 2. w klasyfikacji generalnej cyklu. Po wycofaniu Audi, startował w LMP2, gdzie był w stanie wywalczyć 3. miejsce w klasyfikacji generalnej.

Starty w DTM rozpoczął w 2017 roku – od razu z Audi. W pierwszych dwóch sezonach zajmował 18 i 17. miejsca, zdobywając jedno miejsce na podium w pierwszym sezonie startów. W ubiegłym roku raz stanął na podium, co w przypadku jazdy fabrycznym Audi nie jest powodem do dumy. W generalce zajął 7. miejsce.

Łącznie w DTM ma na koncie 54 starty i 2 miejsca na podium. Raz wywalczył pole position i raz najszybsze kółko wyścigu.

W całej karierze wygrał 47 z 389 wyścigów, 120 razy stawał na podium, a 33 razy startował z pole position. 24 razy wykręcił najlepszy czas wyścigu.



Podziel się wpisem:

Najnowsze wpisy na blogu:

baner-RK2020

Najnowsze wpisy

Archiwum

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Najbliższe Grand Prix F1

GP USA

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Piątek, 18 października
godz. 19:30 – 1. trening
godz. 23:30 – Kwalifikacje do Sprintu

Sobota, 19 października
godz. 20:00 – Sprint
godz. 00:00 –  Kwalifikacje

Niedziela, 20 października
godz. 21:00 – Wyścig

Najbliższy start Kubicy

4h Portimao ELMS

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Popularne tagi