KONTAKT     Promocja Mubi – zwrot 150 zł!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP Węgier

logo-powrot-roberta

MENU:

F2 podium austira 2020

F2 i F3 rozpoczęły sezon – podsumowanie



Jako przedsmak dania głównego – wyścigu Formuły 1 – w ramach Grand Prix Austrii 2020 rywalizowali kierowcy F2 i F3. W piątek odbyły się treningi i kwalifikacje, a w sobotę i niedzielny poranek wyścigi.

W piątkowym treningu F2 błysnął Japończyk Yuki Tsunoda. Młody, debiutujący w tym roku w serii kierowca teamu Carlin, zdystansował bardziej doświadczonych kolegów i z czasem 1’15:249 zameldował się na szczycie tabeli.

W kwalifikacjach wszystko wracało już do normy. Najszybszy okazał się Chińczyk Guanyu Zhou z zespołu UNI-Virtuosi, przed debiutantem Felipe Drugovicem, Brazylijczykiem reprezentującym team MP Motorsport. Trójkę uzupełnił kolega Zhou z zespołu, Brytyjczyk Callum Ilott.

Zwycięzca wcześniejszego treningu Tsunoda, był dopiero 12.

Do sobotniego, pierwszego wyścigu znakomicie wystartował Brytyjczyk Ilott, który z trzeciego pola po pierwszym okrążeniu wskoczył nawet na pozycję lidera. Zhou opanował jednak sytuację i dzięki znakomitemu tempu odzyskał prowadzenie. Wydarzenia z czołówki przyćmiły nieco wyczyn Micka Schumachera. Syn siedmiokrotnego mistrza świata, z piątego pola wskoczył tuż za duet UNI-Virtuosi, a po serii pit stopów, dzięki dłuższemu przejazdowi na miększej mieszance, awansował nawet na chwilę na prowadzenie. Tempo nie pozwoliło mu jednak długo utrzymać się na czele i po chwili “wrócił” na P3.

Niedługo później z wyścigu, z powodu problemów technicznych, odpadł lider – Guanyu Zhou. Na prowadzenie wyszedł wtedy Ilott, a jak cień podążał za nim kierowca PREMY, Schumacher. Niestety, niedługo przed końcem wyścigu Niemiec popełnił błąd, wyjechał w żwir i spadł w głąb stawki. Ilott dowiózł zwycięstwo do mety, a pasjonujący pojedynek o dalsze miejsca na podium stoczyli Nowozelandczyk Marcus Armstrong z ekipy ART i Rosjanin Robert Schwartzman (PREMA), którzy jeszcze przed rokiem walczyli o zwycięstwa w F3. Ogromnego pecha mieli Luca Ghiotto (HWA) czy Marino Sato (Trident), którzy z powodu awarii musieli wycofać się z zawodów jeszcze przed startem.



W niedzielny poranek kierowcy zmierzyli się w wyścigu sprinterskim. Z pole position ruszał ósmy w sobotę Brazylijczyk Felipe Drugovich (MP Motorsport). Tegoroczny debiutant, mimo aż 6 neutralizacji dał radę obronić swoją pozycję i dowieźć zwycięstwo do mety. Drugi był Szwajcar Louis Deletraz (Charouz), a trzeci, startujący dopiero z 5 pola, Brytyjczyk Dan Ticktum z ekipy DAMS.

W F3 niespodziewanie kwalifikacje wygrał Hiszpan Sebastian Fernandez z teamu ART, który rzutem na taśmę pokonał Niemce Lirima Zendelli (Trident) i Australijczyka Oscara Piastri (PREMA). Wcześniej, najszybszy w treningu był David Beckman (PREMA).

Już w pierwszym zakręcie sobotniego wyścigu, swoje szanse na zwycięstwo pogrzebał Fernandez. Hiszpan nie wystartował najlepiej, znalazł się w “kleszczach” między Piastrim, a Zendellim, a co gorsza obrócił swój bolid, wypadł na pobocze i niedługo wycofał się z wyścigu.

W dalszej części wyścigu problemy dopadły też Zendellego i Oscar Piastri mógł cieszyć się z pierwszego zwycięstwa w F3. Dublet zespołowi PREMA zapewnił Logan Saregent. Dość niespodziewanie, podium uzupełnił Nowozelandczyk Alex Peroni z zespołu Campos.

Niedzielny “sprint” po starcie z 3 pola wygrał Nowozelandczyk Liam Lawson (Hitech GP). Wyprzedził Holendra Richarda Verschoora z MP Motorsport i Brytyjczyka Clementa Novalaka z Buzz Carlin.

Następne emocje związane z F2 i F3 już za tydzień przy okazji Grand Prix Styrii na… Red Bull Ringu.

Piotr Ciesielski



Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Archiwum

Najbliższe Grand Prix F1

GP Japonii

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Najbliższy start Kubicy

4h Barcelony - ELMS

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Piątek, 5 kwietnia
godz. 04:30 FP1
godz. 08:00 FP2

Sobota, 6 kwietnia
godz. 04:30 FP3
godz. 08:00 –  Kwalifikacje

Niedziela, 7 kwietnia
godz. 07:00 – Wyścig

Popularne tagi