KONTAKT     Promocja Mubi – zwrot 150 zł!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP Węgier

logo-powrot-roberta

MENU:

Renault wakacje

Bezpieczna podróż na wakacje – jak się do niej przygotować?



W okresie wakacyjnym wzrasta liczba wyjazdów, a wraz z nią częstotliwość wypadków drogowych. Tylko w lipcu i sierpniu 2019 r. doszło do blisko 19% wszystkich wypadków tego roku. Jadąc na wakacje, kierowcy powinni więc zachować szczególną ostrożność, ale ogromne znaczenie ma również przygotowanie do podróży. Trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault wskazują, o czym należy pamiętać.

W ubiegłym roku czerwiec był miesiącem z największą liczbą wypadków drogowych, a w czasie wakacji (lipiec-sierpień) doszło do 5 668 takich zdarzeń, co odpowiada za około 19% wszystkich wypadków w 2019 r. W tym okresie kierowcy pokonują często bardzo długie trasy, by dostać się do miejsca wypoczynku. Jak bezpiecznie przygotować się do wyjazdu, aby bezpiecznie dojechać do celu?



Zaplanuj trasę i postoje

Przed podróżą należy zaplanować trasę i uwzględnić w tym planie czas na przynajmniej kilkunastominutowe postoje co 2-3 godziny. Takie przerwy pozwolą kierowcy rozprostować nogi i dotlenić organizm.

Regularny odpoczynek pomaga kierowcy zachować dobre samopoczucie i koncentrację w czasie prowadzenia. Optymalna jest sytuacja, gdy autem podróżuje więcej niż jedna osoba posiadająca prawo jazdy i mogą one zmieniać się za kierownicą. Nawet w takiej sytuacji długą podróż lepiej rozłożyć jednak na dwa dni i zatrzymać się na nocleg – mówi Krzysztof Peła, ekspert Szkoły Bezpiecznej Jady Renault.

Sprawdź stan techniczny samochodu

Nawet jeżeli auto niedawno było na przeglądzie, przed wyjazdem w trasę należy sprawdzić poziom płynów, działanie świateł, oraz ciśnienie w oponach. Każdy z tych elementów ma wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Nigdy nie ruszajmy też w drogę, jeżeli w samochodzie świeci się kontrolka, która może oznaczać awarię jednego z układów. W takiej sytuacji najpierw udajmy się do mechanika.

Wyśpij się przed podróżą

Senność kierowcy jest jednym z czynników zwiększających ryzyko wypadku drogowego. Bez solidnego wypoczynku kierowca może mieć problemy z koncentracją, być poirytowany, a jego reakcje ulegają spowolnieniu. Większość osób dorosłych do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje 7-9 godzin snu i o taki wypoczynek należy zadbać przed wyruszeniem w podróż.



Pakuj się z głową

Na bezpieczeństwo i komfort prowadzenia samochodu wpływa również sposób pakowania bagaży.

Najcięższe walizki i torby powinny znaleźć się jak najniżej i najbliżej przedniej części auta. Dzięki temu zachowamy większą stabilność pojazdu. W miarę możliwości lepiej też nie przewozić nic na dachu samochodu. Jeśli jednak chcemy na urlop zabrać ze sobą np. rowery, ograniczmy prędkość i pamiętajmy o tym, że z takim ładunkiem nasze auto będzie na drodze zachowywać się nieco inaczej niż zwykle oraz zużyje więcej paliwa – mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Co warto mieć w samochodzie?

Zgodnie z polskim prawem musimy zawsze wozić ze sobą jedynie trójkąt ostrzegawczy i gaśnicę. W awaryjnej sytuacji może jednak przydać nam się także apteczka oraz kamizelki odblaskowe – optymalnie po jednej dla każdego pasażera. Aby spełniały swoją funkcję, powinny znajdować się w kabinie, nie w bagażniku. Nie zaszkodzi również wozić ze sobą zestaw podstawowych narzędzi. Nie zapominajmy też o wodzie lub innych (najlepiej niesłodzonych) napojach. Odpowiednie nawodnienie organizmu ma ogromne znaczenie dla dobrego samopoczucia kierowcy. Warto spakować również zdrowe przekąski na drogę.

Załóż wygodne buty

Nie każdy rodzaj obuwia sprawdzi się podczas prowadzenia samochodu. Klapki oraz buty na obcasach czy ze śliską lub grubą podeszwą nie są dobrym wyborem. Samochód najlepiej prowadzić w wygodnym, sportowym obuwiu, które pozwoli kierowcy dobrać odpowiednią siłę nacisku na pedały i nie ześlizgnie się z nich.

Zapnij pasy

Ostatnia, ale niezwykle ważna czynność do wykonania przed ruszeniem w drogę, to prawidłowe zapięcie pasów bezpieczeństwa. Górna cześć ma dotykać obojczyka (nie powinna stykać się z szyją), a dolna znajdować się na wysokości bioder, poniżej brzucha. Tak zapięte pasy w razie wypadku zatrzymają nas w miejscu i ograniczą ryzyko poważnych urazów dzięki przeniesieniu sił działających podczas uderzenia na mocniejsze części ciała.

W przypadku dzieci niezbędny jest odpowiednio dobrany fotelik samochodowy.

Źródło: Renault Polska



Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Archiwum

Najbliższe Grand Prix F1

GP Chin

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Najbliższy start Kubicy

6h Imoli WEC

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Piątek, 19 kwietnia
godz. 05:30 FP1
godz. 09:30 Kwalifikacje do Sprintu

Sobota, 20 kwietnia
godz. 05:00 – Sprint
godz. 09:00 –  Kwalifikacje

Niedziela, 21 kwietnia
godz. 09:00 – Wyścig

Popularne tagi