jonathan aberdein bmw dtm

Poznajemy rywali Kubicy w DTM – Jonathan AberdeinMożna powiedzieć, że jazdę dla Audi ma we krwi. Jeden z najmłodszych kierowców DTM, Jonathan Aberdein w tym sezonie będzie jednak reprezentował barwy BMW po bardzo udanym roku 2019. Kim jest 22-letni kierowca?

Aberdein urodził się 14 lutego 1998 roku w Cape Town w Republice Południowej Afryki. Jest synem Chrisa Aberdeina, który w latach 1994 – 1999 jeździł dla Audi i Porsche w South African Touring Car Championship, kończąc tę serię na 2. miejscu w sezonie 1996.

Jonathan zaczął karierę motorsportową w 2013 roku w kartingu, gdzie jeździł przez 3 sezony, ale bez większych sukcesów. W 2015 roku stoczył ciekawą walkę w międzynarodowym finale Rok Cup z Szymonem Szyszko z Polski, przegrywając z Polakiem (6. miejsce Aberdeina). W tym samym roku był też 13. w Rotax Max Euro Challenge oraz 59. w Rotax Max Challenge Grand Finals.W 2016 roku przyszedł czas na starty w single seaterach. Aberdein zaczął od 14. miejsca w ADAC Formule 4, zaliczając 1 podium w 24 wyścigach. W tej samej serii jechał w kolejnym roku – znów w ekipie Motopark. Tym razem był 9, zaliczając 4 miejsca na podium w 21 wyścigach.

Największy sukces w kategoriach juniorskich osiągnął w sezonie 2016-2017 w Formule 4 Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Tę niezbyt wymagającą serią wygrał z ogromną przewagą. Wygrał aż 14 z 18 wyścigów i tylko 2 razy nie stał na podium.

W 2018 roku przesiadł się do Europejskiej Formuły 3, gdzie był 12, stając na podium 3 razy w 30 wyścigach.

W wywiadach Aberdein podkreślał, że jego celem zawsze była seria DTM i swoje marzenie spełnił w 2019 roku, gdy został kierowcą klienckiego zespołu WRT Audi w tej serii. Aberdein w 18 wyścigach 8 razy znalazł się na podium, dwukrotnie znajdując się tuż za podium – na 4. miejscu. W klasyfikacji generalnej znalazł się na 10. miejscu, wyprzedzony jedynie przez kierowców fabrycznych – 6 Audi oraz 3 BMW. Zdobył 67 punktów, a jego partner z zespołu, Pietro Fittipaldi ponad 3 razy mniej.

Na 2020 rok, nie mając szans na miejsce w fabrycznym zespole Audi, podjął rozmowy z BMW, które doprowadziły do zastąpienia przez niego Joela Erikssona.

W całej karierze wziął udział w 111 wyścigach, wygrywając 14 z nich (wszystkie w F4 UAE), 24 razy stając na podium, ruszając 10 razy z pole position i 15 razy wykręcając najszybsze okrążenie wyścigu.

W BMW będzie jeździł z numerem 27 w zespole BMW Team RBM.Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

Archiwum

Tego dnia w F1 - 8 lipca

Dan Gourney odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to jednocześnie jedyne w historii Formuły 1 zwycięstwo Porsche. Pierwszy raz na podium staje Tony Maggs.

Keke Rosberg triumfuje w GP USA 1984. To było jego 3. zwycięstwo w F1. Pierwszy raz z pole position ruszał Nigel Mansell, a ostatni pobyt na podium zaliczył Rene Arnoux. Jubileusz 50. startu w F1 zalicza Michele Alboreto, a 150. Niki Lauda.

GP Francji wygrywa Alain Prost. Ostatni raz na podium staje Ivan Capelli, a 50. start zalicza Satoru Nakajima. Ekipa Leyton House staje po raz pierwszy i ostatni na podium.

Robert Kubica zajmuje 4. miejsce w Grand Prix Wielkiej Brytanii. Przed nim meldują się Kimi Raikkonen, Fernando Alonso i Lewis Hamilton. Był to 750. start w F1 dla Ferrari.

„Sytuacja jest bardzo klarowna. Mamy porozumienie z Robertem i Nick też doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że jeśli Robert wyzdrowieje i będzie w stanie wrócić, to wróci. Koniec kropka. Nie ma innej możliwości. To ja jestem człowiekiem, który podpisał z nim kontrakt!” – mówi stanowczo Eric Boullier dla sport.pl.

Mark Webber triumfuje w Grand Prix Wielkiej Brytanii. To 30. zwycięstwo Red Bulla w historii.

Jedyny dziennikarz zaproszony na testy Roberta Kubicy z Renault, Anthony Rowlinson pisze, że był to „najbardziej emocjonujący dzień, jaki spędził jako dziennikarz w F1”. Mówi on, że Robert Kubica może zastąpić Joylona Palmera już od Grand Prix Belgii.

Sebastian Vettel wygrywa Grand Prix Wielkiej Brytanii.

Najnowsze wpisy