Formuła 1 w Eleven       REKLAMA        KONTAKT        150 zł na OC/AC!      F1 MOŻESZ OBSTAWIAĆ NA EFORTUNA.PL     F1 TV PRO    SIMRACE

logo-powrot-roberta

MENU:

jonathan aberdein bmw dtm

Poznajemy rywali Kubicy w DTM – Jonathan AberdeinMożna powiedzieć, że jazdę dla Audi ma we krwi. Jeden z najmłodszych kierowców DTM, Jonathan Aberdein w tym sezonie będzie jednak reprezentował barwy BMW po bardzo udanym roku 2019. Kim jest 22-letni kierowca?

Aberdein urodził się 14 lutego 1998 roku w Cape Town w Republice Południowej Afryki. Jest synem Chrisa Aberdeina, który w latach 1994 – 1999 jeździł dla Audi i Porsche w South African Touring Car Championship, kończąc tę serię na 2. miejscu w sezonie 1996.

Jonathan zaczął karierę motorsportową w 2013 roku w kartingu, gdzie jeździł przez 3 sezony, ale bez większych sukcesów. W 2015 roku stoczył ciekawą walkę w międzynarodowym finale Rok Cup z Szymonem Szyszko z Polski, przegrywając z Polakiem (6. miejsce Aberdeina). W tym samym roku był też 13. w Rotax Max Euro Challenge oraz 59. w Rotax Max Challenge Grand Finals.W 2016 roku przyszedł czas na starty w single seaterach. Aberdein zaczął od 14. miejsca w ADAC Formule 4, zaliczając 1 podium w 24 wyścigach. W tej samej serii jechał w kolejnym roku – znów w ekipie Motopark. Tym razem był 9, zaliczając 4 miejsca na podium w 21 wyścigach.

Największy sukces w kategoriach juniorskich osiągnął w sezonie 2016-2017 w Formule 4 Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Tę niezbyt wymagającą serią wygrał z ogromną przewagą. Wygrał aż 14 z 18 wyścigów i tylko 2 razy nie stał na podium.

W 2018 roku przesiadł się do Europejskiej Formuły 3, gdzie był 12, stając na podium 3 razy w 30 wyścigach.

W wywiadach Aberdein podkreślał, że jego celem zawsze była seria DTM i swoje marzenie spełnił w 2019 roku, gdy został kierowcą klienckiego zespołu WRT Audi w tej serii. Aberdein w 18 wyścigach 8 razy znalazł się na podium, dwukrotnie znajdując się tuż za podium – na 4. miejscu. W klasyfikacji generalnej znalazł się na 10. miejscu, wyprzedzony jedynie przez kierowców fabrycznych – 6 Audi oraz 3 BMW. Zdobył 67 punktów, a jego partner z zespołu, Pietro Fittipaldi ponad 3 razy mniej.

Na 2020 rok, nie mając szans na miejsce w fabrycznym zespole Audi, podjął rozmowy z BMW, które doprowadziły do zastąpienia przez niego Joela Erikssona.

W całej karierze wziął udział w 111 wyścigach, wygrywając 14 z nich (wszystkie w F4 UAE), 24 razy stając na podium, ruszając 10 razy z pole position i 15 razy wykręcając najszybsze okrążenie wyścigu.

W BMW będzie jeździł z numerem 27 w zespole BMW Team RBM.Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

baner-RK2020

Najnowsze wpisy

Archiwum

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Najbliższe Grand Prix F1

Grand Prix Arabii Saudyjskiej

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Najbliższy start Kubicy

Czekamy na decyzję...

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Piątek, 3 grudnia
godz. 14:30 – 15:30 – FP1
godz. 18:00 – 19:00 – FP2

Sobota, 4 grudnia
godz. 15:00 – 16:00 – FP3
godz. 18:00 – 19:00 – Kwalifikacje

Niedziela, 5 grudnia
godz. 18:30 – 20:30 – WYŚCIG F1

Bądź na bieżąco

Popularne tagi