Red Bull Ring

Grand Prix Austrii – historia i informacjeEfektem odmrażania wszystkich sfer życia po pandemii, jest też, tak wyczekiwana przez kibiców, mocno odwleczona, inauguracja sezonu 2020 w F1. Zmagania, po raz pierwszy w historii rozpoczną się w Austrii i pierwszy raz, z uwagi na epidemię Koronawirusa, dopiero w lipcu. Początkowo inaugurację zaplanowano na weekend 13-15 marca w Australii, ale plany organizatorów pokrzyżował wtedy wybuch pandemii.

Z okazji zbliżającej się wreszcie inauguracyjnej GP, warto więc odświeżyć sobie historię toru położonego w Styrii.

Grand Prix Austrii po raz pierwszy w historii pojawiła się w kalendarzu Formuły 1 w 1964 roku. Wyścig odbył się jednak tylko „jednorazowo” (nie stał się cykliczną imprezą) i zagościł na torze, zbudowanym na wojskowym lotnisku Zeltweg. Był to pierwszy i jedyny zarazem wyścig F1 na Zeltweg. Zwyciężył Lorenzo Bandini. Rok wcześniej także rozegrano tam Grand Prix, jednak nie znajdowała się ona wówczas w kalendarzu Mistrzostw Świata „Królowej Motorsportu”.

W latach 1965-69 nie rozgrywano wyścigu. FIA ilokalne władze chciały ograniczyć coraz większe ryzyko jakie wiązało się z zawodami F1. W tym czasie, nieopodal Spielbergu, budowano dużo bardziej profesjonalny, bezpieczny (jak na tamte czasy) i szybki Ostereichring.To właśnie tam, na okres od 1970 do 1987, przeniesiono Grand Prix Austrii. Wywołało to powszechną radość wśród kierowców. Bardzo wyboisty i słabo zabezpieczony tor Zeltweg nie należeł bowiem do ich ulubionych obiektów.

Mimo starań włodarzy, tragedi nie udało się jednak uniknąć. W 1975 roku, podczas ostatniej sobotniej sesji testowej przed Grand Prix, Mark Donohue, młody kierowca amerykańskiej ekipy Penske, na skutek pęknięcia opony w swoim Marchu 751, stracił kontrolę nad pojazdem i uderzył w słup podtrzymujący reklamę. Początkowo, o własnych siłach opuscił nawet wrak bolidu, ale zatrzymany w szpitalu na obserwacji, zmarł dwa dni po wypadku, najprawdopodobniej ze względu na krwotok w mózgu. Przypuszcza się, że Donohue uderzył głową o niezabezpieczony należycie element komercyjny.

Co ciekawe, rok po tej tragedii, właśnie na Osterreichringu, swoją jedyną victorię w F1, za sprawą zwycięstwa Johna Watsona, odniósł team Penske.

Tylko raz, w 1984 roku triumfował tam lokalny bohater – Niki Lauda. Ówczesna nitka toru najbardziej odpowiadała zespołowi Lotus-Ford. Jego kierowcy zwyciężali tam aż 4 razy. Wsród zawodników, najczęściej, bo aż 3 razy, wygrywał Alain Prost.

W 1988 roku obiekt wypadł z kalendarza. Władze F1 uznały go za mało bezpieczny i z coraz bardziej starzejącą się infrastrukturą.

Dopiero w 1995 roku torem Ostereichring zainteresowali się inwestorzy ze znanej telekomunikacyjnej spółki A-1. Sfinansowali oni przebudowę obiektu, w którą zaangażowany był nawet sam Herman Tilke. Remontu generalnego dokonano zimą 1995-96. Skrócono pętlę i postawiono na znaczne zwiększenie bezpieczeństwa. Na „nowym” A-1 Ringu rozgrywano zawody F1 w okresie 1997-2003.

Ponowną przebudowę tor pod Spielbergiem przeszedł w 2004 roku. Wybudowano nową trybunę główną i garaże. Obiekt nazwano Spielberg New. Po początkowym fiasku przywracania do świetności austriackiego toru, właścicielem terenu został Dietrich Mateschitz, szef i założyciel koncernu Red Bull. W 2010 roku obiektowi przyznano licencję FIA najwyższego stopnia, a w 2011 odbyło się oficjalne otwarcie.

W lipcu 2013 potwierdzono, że od 2014 roku, Grand Prix Austrii powraca do kalendarza F1. Ma się ona odbywać właśnie na torze Red Bull Ring.Z sześciu dotychczas rozegranych wyścigów (od 2014 roku), aż 4 zwyciężył Mercedes. Co ciekawe tylko raz na najwyższym stopniu podium stanął Lewis Hamilton, w 2016 roku. Raz triumfował tam Valtteri Bottas, a dwukrotnie Nico Rosberg. Ostatnie dwa wyścigi w Styrii zwyciężył Max Verstappen z Red Bulla. Jeszcze ciekawszym zdaje się fakt, że w erze Red Bull Ringu, nigdy zwycięzca GP Austrii nie został mistrzem świata na koniec sezonu.

Na przestrzeni lat, w trakcie weekendów w Austrii wydarzyło się kilka wiekopomnych zdarzeń. Z najnowszej historii, chociażby polecenie zespołowe dla Rubensa Barrichello, który w roku 2002, na linii mety, został zmuszony przez zespół Ferrari, by przepuścić walczącego o tytuł w klasyfikacji generalnej Mistrzostw Michaela Schumachera. W 2016, na ostatnim okrążeniu doszło do kolizji przewodzących wyścigowi kierowców Mercedesa. Wreszcie, to właśnie tu w 2014 roku, za sprawą Felipe Massy, ostatni raz stał na pole position samochód Williamsa.

W ubiegłym sezonie, pecha w kwalifikacjach miał Sebastian Vettel. Niemiec znakomicie pojechał Q1 i Q2, a czasy uzyskiwane przez jego partnera z teamu – Charlesa Leclerca pokazywały, że samochód teamu Scuderia Ferrari był podczas weekendu w Austrii bardzo konkurencyjny. W trzeciej części czasówki Niemiec jednak nie pojawił się na torze. Posłuszeństwa odmówiła jednostka napędowa w jego Ferrari. Frustracji dodawać musiał fakt, że pole position do wyścigu wywalczył Leclerc.

W wyścigu, choć bardzo słabo wystartował, ku uciesze licznie odwiedzających corocznie tor Holendrów, drugi raz z rzędu triumfował Max Verstappen z Red Bulla. Wyprzedził on m. in. Lewisa Hamiltona, a pod koniec wyścigu, prowadzącego od początku i zdawałoby się kontrolującego sytuaję, Charlesa Leclerca z Ferrari. Tym manewrem Holendra w nawrocie nr. 2, zanim uznali go za zgodny z przepisami, jeszcze kilka godzin po wyścigu zajmowali się sędziowie.

W tym roku, Grand Prix Austrii będzie inauguracyjnym weekendem wyścigowym nie tylko dla Formuły 1, ale też dla F2 i F3. Początkowo, serie te, swój sezon miały rozpocząć na koniec marca w Bahrajnie, ale przeszkodziła im rozprzestrzeniająca się wówczas pandemia koronawirusa.Red Bull Ring, choć stosunkowo krótki i z małą ilością zakrętów (ledwie 9) może być odrobinę zdradliwy z powodu różnic w wysokości terenu, jakie często występują także w obrębie jednego zakrętu.

Okrążenie rozpoczyna się od podjazdu do pierwszego zakrętu. Dojazd z prędkością ok. 320km/h na 8 biegu, hamowanie do 120 km/h i redukcja do 3 biegu. Ostry zakręt 90 stopni w prawo. Po nim następuje długa, prowadząca do najwyższego punktu toru, łukowata prosta, na której zawodnicy osiągają ok 320 km/h. Na jej końcu znajduje się prawy ciasny nawrót, pokonywany z prędkością 65 km/h i na 2 biegu. Nastęnie, na torze znajduje się prosta przeciwległa do prostej startowej, gdzie podobnie na prostej startowej, można używać systemu DRS. Zawodnicy, na jej końcu uzyskują 330 km/h i dohamowują do kolejnego prawego zakrętu, tym razem o dłuższym promieniu, do ok. 90 km/h. Zakręt ten może być bardzo zdradliwy z uwagi na spadek terytorium na jakim jest położony. Od niego dojeżdża się do długiego lewego, a w zasadzie do sekwencji dwóch lewych zakrętów, które pokonuje się kolejno z prędkością ok. 170 i 190 km/h. Dalej następuje delikatny prawy łuk, przejeżdżany na pełnym gazie i dwa prawe zakręty o kącie ok. 90 stopni, pokonywane prędkością najpierw ok. 200km/h, a następnie 160 km/h na 4 biegu i wyjeżdża się znów na prostą start/meta.

Rekord okrążenia ustanowił tu Charles Leclerc. Monakijczyk, w kwalifikacjach do wyścigu w 2019 roku, poprowadził swoje Ferrari przez jedno okrążenie w czasie 1 minuty 3 sekund i 3 tysięcznych części sekundy.

Źródła: własne, statsf1.com, youtube.com

Piotr CiesielskiPodziel się wpisem:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

Archiwum

Najnowsze wpisy

Tego dnia w F1 - 8 lipca

Dan Gourney odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to jednocześnie jedyne w historii Formuły 1 zwycięstwo Porsche. Pierwszy raz na podium staje Tony Maggs.

Keke Rosberg triumfuje w GP USA 1984. To było jego 3. zwycięstwo w F1. Pierwszy raz z pole position ruszał Nigel Mansell, a ostatni pobyt na podium zaliczył Rene Arnoux. Jubileusz 50. startu w F1 zalicza Michele Alboreto, a 150. Niki Lauda.

GP Francji wygrywa Alain Prost. Ostatni raz na podium staje Ivan Capelli, a 50. start zalicza Satoru Nakajima. Ekipa Leyton House staje po raz pierwszy i ostatni na podium.

Robert Kubica zajmuje 4. miejsce w Grand Prix Wielkiej Brytanii. Przed nim meldują się Kimi Raikkonen, Fernando Alonso i Lewis Hamilton. Był to 750. start w F1 dla Ferrari.

„Sytuacja jest bardzo klarowna. Mamy porozumienie z Robertem i Nick też doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że jeśli Robert wyzdrowieje i będzie w stanie wrócić, to wróci. Koniec kropka. Nie ma innej możliwości. To ja jestem człowiekiem, który podpisał z nim kontrakt!” – mówi stanowczo Eric Boullier dla sport.pl.

Mark Webber triumfuje w Grand Prix Wielkiej Brytanii. To 30. zwycięstwo Red Bulla w historii.

Jedyny dziennikarz zaproszony na testy Roberta Kubicy z Renault, Anthony Rowlinson pisze, że był to „najbardziej emocjonujący dzień, jaki spędził jako dziennikarz w F1”. Mówi on, że Robert Kubica może zastąpić Joylona Palmera już od Grand Prix Belgii.

Sebastian Vettel wygrywa Grand Prix Wielkiej Brytanii.