Lucas Auer

Poznajemy rywali Kubicy w DTM – Lucas AuerCzas na zapoznanie się z wyścigowymi osiągnięciami kolejnego z rywali Roberta Kubicy w serii DTM, Lucasa Auera. Jest on jednym z najmłodszych kierowców BMW w tym sezonie. Jego pierwsze jazdy bolidem F1 powinniśmy pamiętać bardzo dobrze.

Auer urodził się w 1994 roku w Austrii. Z wyścigami był związany od dawna bowiem jest… bratankiem byłego kierowcy F1 i obecnego szefa DTM, Gerharda Bergera.

Starty w kartingu na wysokim poziomie rozpoczął w 2008 roku, jednak przez pierwsze dwa lata nie odnosił żadnych sukcesów. Dopiero w 2010 roku został kartingowym wicemistrzem Niemiec. W tym samym roku zajął 12. miejsce w Monaco Kart Cup.

W 2011 roku przesiadł się do bolidów jednomiejscowych i od razu sięgnął po zwycięstwo. Stało się to w serii JK Racing Asia Series. Wygrał 7 z 18 wyścigów, 17 razy stając na podium. Uczestniczył wteż w 2 wyścigach Formula Pilota China, stając na podium w 1 z nich.

W 2012 roku uczestniczył w wyścigach 3 mistrzostw – Toyota Racing Series New Zealand, Formuły 3 Euro Series oraz ATS Formel 3 Cup. W tych drugich zajął 2. miejsce, wygrywając 2 razy i 11 razy stając na podium.

Kolejny rok był dla niego bardzo intensywny. Uczestniczył w wielu wyścigach oraz 2 seriach wyścigowych. W Europejskiej Formule 3 przejechał 30 wyścigów, rywalizując m.in. z Raffaele Marciello, Felixem Rosenqvistem, Jordanem Kingiem, Svenem Mullerem, Alexandrem Simsem, Pascalem Wehrleinem, Nicholasem Latifim czy Antonio Giovinazzim. W generalce zajął 4. miejsce, wygrywając 1 wyścig i w 9 stając na podium. W tym roku jeździł też w Toyota Racing Series New Zealand, gdzie zajął 3. miejsce, wygrywając 2 wyścigi.Pozycję w Europejskiej Formule 3 powtórzył w 2014 roku. Jeżdżąc dla Mucke Motorsport ustąpił tylko Estebanowi Oconowi, Tomowi Blomqvistowi i Maxowi Verstappenowi. Ponownie pokonał Giovinazziego czy Latifiego. Zaliczył też 3 starty w WEC. Sezon zakończył 2. miejscem w Grand Prix Makau.

Do DTM trafił w 2015 roku. Rozpoczął od startów w Mercedesie. W 17 wyścigach raz wywalczył pole position, ale w klasyfikacji generalnej był dopiero 23.

Kontynuując starty w Mercedesie w DTM, zajął 12. miejsce w 2016 roku, zdobywając swoje pierwsze zwycięstwo oraz 2 razy ruszając do wyścigu z pole position.

Kontakt z Formułą 1 miał w 2017 roku, kiedy był kierowcą testowym Force India. Austriak swój pierwszy wyjazd bolidem F1 zaliczył podczas pamiętnych dla nas testów na Węgrzech, gdy Robert Kubica wracał do aktualnego bolidu F1. Jeździł razem z Nikitą Mazepinem, uzyskując czas 0,6 sekundy wolniejszy od Rosjanina. Od jadącego Renault Kubicy Auer był 2 sekundy wolniejszy. Jednocześnie kontynuował udane starty w DTM z Mercedesem. Zajął 6. miejsce w klasyfikacji generalnej, wygrywając 3 wyścigi i 3 razy startując z pole position.

W kolejnym sezonie w DTM, ostatnim dla Mercedesa, Auer zajął 7. miejsce po 4 miejscach na podium. Po stracie zespołu nie znalazł dla siebie miejsca w DTM. Pod koniec tego sezonu ogłoszono, że Auer został włączony do programu juniorskiego Red Bulla i przejedzie pełny sezon w Super Formule. Po przejechaniu w niej 7 wyścigów, zajął 9. miejsce, stając raz na podium. Wystartował również w 2 wyścigach ADAC GT Masters oraz w 15 rundach Castrol Toyota Racing Series, zajmując w tej serii 3. miejsce po 1 zwycięstwie i 7 miejscach na podium.

18 grudnia 2019 roku ogłoszono niespodziewanie, że to on zastąpi w BMW Bruno Spenglera.

Auer łącznie wziął udział w 256 wyścigach, wygrywając 23 z nich. 81 razy stał na podium, 26 razy startował z pole position.

Z Kubicą

Z racji różnicy wieku, Auer nigdy nie startował z z Robertem Kubicą. Okazja do tego nadarzy się – miejmy nadzieję – już niebawem.Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

baner-RK2020

Archiwum

Tego dnia w F1 - 7 listopada

Urodził się Jonathan Palmer (83 starty, 1 najszybsze okrążenie).

Ayrton Senna odnosi swoje 41. i ostatnie zwycięstwo w karierze, wygrywając GP Australii. Było to też jego ostatnie podium. Po raz 10. na podium staje Damon Hill. Po raz 106. i ostatni na podium staje Alain Prost, który tym wyścigiem kończy swoją karierę, podobnie jak Riccardo Patrese, jadący po raz 256 w F1.

Sebastian Vettel wygrywa GP Brazylii, odnosząc 9. zwycięstwo w karierze. Po raz jedyny w karierze z pole position startuje Nico Hulkenberg. Pierwszy tytuł mistrzowski zapewnia sobie zespół Red Bulla.

Robert przechodzi kolejną operację nadgarstka.

Najnowsze wpisy