KONTAKT     Promocja Mubi – zwrot 150 zł!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP Węgier

logo-powrot-roberta

MENU:

Wolff chce wyjaśnień po „ugodzie” FIA z Ferrari (Aktualizacja)

Szykuje się kontynuacja afery silnikowej w Ferrari. Po ubiegłotygodniowym oświadczeniu FIA o ugodzie zawartej przez FIA i Ferrari, niektóre zespoły nie kryją zdziwienia jego treścią.

W ubiegłym roku Ferrari miało ogromną przewagę nad rywalami na prostych, a osiągane przez kierowców z Maranello prędkości dziwiły wszystkich. Wiele osób, w tym m.in. kierowcy (Max Verstappen) nazywali Ferrari oszustami, na co Włosi mocno się oburzali. Podejrzewano, że Ferrari wymyśliło coś, co pozwalało oszukiwać system pomiaru przepływu paliwa. Niedługo po pojawieniu się tej teorii, FIA zmieniło zasady mierzenia tego wskaźnika na sezon 2020.

FIA prowadziło śledztwo w sprawie silnika Ferrari z sezonu 2019, które trwało również po sezonie. W ubiegłym tygodniu wypuszczone zostało oświadczenie, w którym Federacja stwierdza, że „osiągnęła ugodę” z Ferrari, ale jej szczegóły, podobnie jak śledztwa, pozostaną tajne.

Rozzłościło to Toto Wolffa, szefa Mercedesa, który wezwał wszystkie zespoły, które nie korzystały z silników Ferrari, do sprzeciwienia się temu oświadczeniu i zażądania ujawnienia szczegółów.

Sprawa zapewne będzie szeroko komentowana podczas Grand Prix Australii. Jeżeli okazałoby się, że Ferrari używało nielegalnego silnika, mogłoby to oznaczać dyskwalifikację ekipy z Maranello z sezonu 2019 i utratę przez nią premii finansowej za 2. miejsce.

Aktualizacja

 

7 ekip Formuły 1 wystosowało oświadczenie, w którym sprzeciwiają się ugodzie między FIA i Ferrari w sprawie legalności silnika tego producenta w sezonie 2019. Poniżej pełna jego treść:

„My, niżej podpisane zespoły, byliśmy zaskoczeni i zszokowani piątkowym oświadczeniem FIA dotyczącym wniosków ze śledztwa w sprawie jednostki napędowej Scuderia Ferrari.

Międzynarodowy regulator sportowy powinien zachowywać się zgodnie z najwyższymi standardami zarządzania, integralności i jawności.

Po miesiącach śledztwa, które zostało przeprowadzone przez FIA tylko dlatego, że domagały się tego zespoły, sprzeciwiamy się tajnej ugodzie osiągniętej przez FIA z Ferrari, które ma kończyć sprawę.

Ponadto publicznie deklarujemy nasze wspólne poświęcenie w naciskaniu i odpowiednim ujawnieniu tej sprawy, by upewnić się, że nasz sport traktuje wszystkich uczestników sprawiedliwie i równo. Robimy to w interesie fanów, uczestników i udziałowców Formuły 1.

Dodatkowo rezerwujemy sobie prawo do szukania prawnej ścieżki dochodzenia praw od FIA przed odpowiednimi sądami.

McLaren Racing Limited
Mercedes-Benz Grand Prix Limited
Racing Point UK Limited
Red Bull Racing Limited
Renault Sport Racing Limited
Scuderia Alpha Tauri S.p.A.
Williams Grand Prix Engineering Limited”

Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

Najnowsze wpisy

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Najbliższe Grand Prix F1

Testy przedsezonowe

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Najbliższy start Kubicy

8h Kataru WEC

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

F1: 3 marca (Bahrajn)
WEC: 2 marca (Katar)
ELMS: 14 kwietnia (Barcelona)
F3: 2 marca (Bahrajn)

Popularne tagi

Archiwum