Toro Rosso 2019

Współpraca z Red Bullem kluczem do lepszych wyników

Szef zespołu Alpha Tauri, Franz Tost, mówi, że zacieśnienie współpracy z Red Bull Technology było kluczem do poprawy wyników w sezonie 2019.

Toro Rosso wyraźnie zanotowało zwyszkę formy w porównaniu z poprzednimi latami. Kierowcy zajęli nawet dwa miejsca na podium, co jest znakomitym wynikiem dla zespołu z środka stawki.

Zarówno Red Bull jaki i Toro Rosso od roku 2019 korzystają z tej samej jednoski napędowej dostarczanej przez Hondę, która to poczyniła znaczne postepy. W zeszłym sezonie bliźniacze ekipy korzystały z większej ilości komponentów niż poprzednio, dzięki technologii Red Bull Technology, co miało pozytywny wpływ na osiągi.

„Nie ma absolutnie żadnych wątpliwości, że wyniki, które pokazaliśmy, były wynikiem bardzo wysokiego odsetka wynikającego z synergii z Red Bull Technology” – powiedział szef zespołu, Franz Tost.

„Bo nie można zapomnieć, że Red Bull Technology ma po swojej stronie większość doświadczonych inżynierów, a dla mnie jest to być może najlepsze biuro techniczne lub przynajmniej na bardzo wysokim poziomie”

„Możemy tylko skorzystać z tej synergii, i dlatego to robimy. Ponownie otrzymamy od nich niemal gotowy tył bolidu, nawet jeżeli ma ono już rok. Ale mimo to jest to dla nas większa zaleta, niż gdybyśmy zrobili to sami, bo nie mamy ani środków finansowych, ani inżynierów. Możemy dzięki temu skupić się na innych obszarach, gdzie możemy poprawić osiągi” – tłumaczy Tost.

„Mam nadzieję, że przyspieszymy bardziej niż inni. To zależy, jak konkurencyjny będzie nowy samochód, i jak duże postępy poczyni Honda. Ale ogólnie rzecz biorąc, powinniśmy mieć całkiem dobry pakiet, ponieważ samochód jest teraz na pewnym poziomie”

„Od strony doświadczenia mamy najlepszy skład kierowców w historii. To zawsze zależy od sytuacji. Może być tak, że w 2021 roku będziemy mieli młodego kierowcę w zespole. W tej chwili nie jest to konieczne” – komentuje sytuację w zespole szef ekipy.

Na weryfikację słów Franza Tosta trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Oficjalna prezentacja samochodu Alpha Tauri odbędzie się 14 lutego, a testy przedsezonowe zaplanowane są na 19-21 lutego oraz 26-28 lutego na torze w Barcelonie.

Jakub Andrusiewicz

źródło: motorsport.com

Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

Archiwum

Najnowsze wpisy

Tego dnia w F1 - 16 stycznia

Mario Andretti wygrywa GP Argentyny, odnosząc 7. zwycięstwo w karierze. Pierwszy raz najlepszy czas wyścigu wykręca Giles Villeneuve. W F1 debiutuje Didier Pironi, a 100. start zalicza Emerson Fittipaldi.

Robert Kubica pokazuje auto na 2015 rok. Będzie jeździł na oponach Pirelli, a jego sponsorami nadal będą Lotos i Grupa Azoty. Kubica będzie jeździł jeszcze starym modelem Fiesty. Nowy ma otrzymać w maju.

„Obecnie nie mamy programu na resztę roku. Na ten moment zatrzymuje się on na Monte Carlo. Rozmawiam ze sponsorami i innymi partnerami, ale zaplanowany mamy tylko Rajd Monte Carlo. Jeżeli zostaniemy w rajdach, to musi odbywać się na innych warunkach niż w ubiegłym roku, bo to było szaleństwo. Cały sezon WRC jest wielkim poświęceniem więc wolałbym solidnie przygotować się do wybranych startów. Jest możliwe, że będziemy robić coś jeszcze innego i mamy opcje na drugą część sezonu. Może to oznaczać powrót do samochodu wyścigowego. Jeżeli tak się stanie, to poświęcę na to cały mój czas i będzie to projekt długoterminowy” – mówi Robert Kubica w rozmowie z Autosportem.