Kubica DTM 2013

DTM – Kubica niebawem w aucie?

Robert Kubica wyraził się już jasno, jaka seria wyścigowa interesuje go w przyszłym sezonie – chce ścigać się w DTM. Być może pierwszą od 2013 roku okazję do jazdy autem tej serii będzie miał już za kilka dni.

Testy młodych kierowców Audi Sport oraz BMW zaplanowane są na 13, 14 i 15 grudnia na torze Jerez. Robert Kubica był pytany, czy weźmie w nich udział, ale Maciejowi Barszczakowi odpowiedział jedynie „nie wiem”, uśmiechając się.

Zapowiadając dziś testy, dziennikarz Tony Cadenas napisał: „Zobaczymy, czy pojawi się podczas nich jakaś „niespodzianka”, co może sugerować, że Kubica jest przymierzany do jazdy w tych testach.

Starty Kubicy w DTM są bardzo prawdopodobne, jednak niewiadomą pozostaje zespół, w jakim może jeździć. Historycznie Robertowi bliżej jest do BWM. Z tą marką współpracował już podczas startów w F1 w latach 2006-2009. Dodatkowo w BMW jest więcej wolnych miejsc niż w Audi, które z kolei w sezonie 2019 dysponowało szybszym autem.

To, w jakim zespole pojedzie Kubica podczas testów może nam dać dużą wskazówkę na temat jego przyszłej ekipy, choć nie jest wykluczone, że pojedzie zarówno w barwach Audi, jak i BMW. Sam Polak zaznaczał, że czekają go teraz intensywne dni.

Kubica w DTM będzie debiutantem, choć jeździł autem Mercedesa w 2013 roku i jak nieoficjalnie wiadomo, był szybszy od podstawowych kierowców serii. Później miał kilka propozycji startów w DTM, głównie od Toto Wolffa. Być może ekipy chcą sprawdzić jego umiejętności w tym aucie by móc rozmawiać o konkretach.

„Mierzę jak najwyżej się da i DTM, które jest najbardziej prawdopodobną serią dla mnie, jest najtrudniejszą i najbardziej konkurencyjną serią w Europie, w której uczestniczą kierowcy na wysokim poziomie. Dołączanie tam jako debiutant nie będzie łatwe, ale jeżeli uda mi się dołączyć do rywalizacji to będę szczęśliwy” – mówił w Abu Zabi Polak.

Pozostaje nam czekać na ogłoszenie decyzji w sprawie testów. Seria DTM nie była w ubiegłym roku transmitowana w Polsce, ale na blogu można było oglądać streamy z każdego wyścigu, gdyż są one dostępne na YouTube. Prawa do pokazywania ostatniego wyścigu miała stacja Sportklub, ale mimo to stream na YouTube nadal był dostępny. Mówi się, że Sportklub ma już prawa do transmisji serii w 2020 roku, jednak nie są to potwierdzone informacje, a sama stacja nie komentuje tych doniesień. Pokazywany w październiku wyścig miał bardzo niską oglądalność w Polsce.

Jeżeli chodzi o F1, to według najnowszych plotek nie ma jeszcze decyzji, którego zespołu kierowcą rezerwowym będzie Robert Kubica. Początkowo wyglądało na to, że opcja Haasa jest niemal przesądzona, ale podobno na zatrudnienie Polaka bardzo naciska Racing Point. Właściciel ekipy, Lawrence Stroll, miał okazję poznać w ubiegłym roku wartość Roberta Kubicy. Tu też trzeba czekać na decyzję.

To wszystko sprawia, że o przyszłości Roberta Kubicy możemy dowiedzieć się później niż zakładaliśmy.

Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

Archiwum

Tego dnia w F1 - 11 sierpnia

Urodził się Lucas di Grassi (18 startów).

Ayrton Senna wygrywa po raz 31. w Formule 1, triumfując w GP Węgier. Pierwszy i ostatni raz najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Bertrand Gachot.

Dubletem (1. Jacques Villeneuve, 2. Damin Hill) Williams zapewnia sobie ósme tytuł mistrzowski w klasyfikacji konstruktów w historii.

Kolejne spotkanie z fanami – Robert składa podpis na furgonetce i robi mu zdjęcie. Pierwszy raz od wypadku widzimy łokieć Roberta.

„Nie spałem długo w noc przed testem. Obudziłem się o 4:30 rano i poszedłem o 6 rano na siłownię, jeżdżąc przez godzinę na rowerze dla rozgrzewki i próbując nie myśleć o tym wszystkim za dużo, aby się wyluzować. Kiedyś mogłem spać do ostatniej minut, przez 10 godzin. Teraz jednak było coś nawet większego niż mój pierwszy test w F1. Było więcej emocji, więcej niewiadomych. […] Kiedy jednak zobaczyłem swój pierwszy czas, wiedziałem, że będzie dobrze” – mówi Robert Kubica o swoim teście bolidem Renault z 2012 roku.

Najnowsze wpisy