KONTAKT     Promocja Mubi – zwrot 100 zł!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP Węgier

jpeg-optimizer_logo-powrot-roberta

MENU:

Patroni (dołącz tutaj!):
Mariusz Kupczyński, Tomasz Bartoszek, Maciej Wiśniak, RkamilC, Przemyslaw Lowkiewicz, Maciej Dziubiński, Piotr Bijakowski, Lukas Hewner, Grzejnik, Stalowy Jaro, Mateusz Pabiańczyk, Marcin Starczewski, Pawel Licznerski, Tomasz Jakubiec, Jędrzej Otręba, Piotr czyli Czopas Dziewulski, Robert Piórkowski, Sławek Kret, Rafal Lesny, Maciej Stankiewicz, Maciek Kowalczyk, Grzegorz Pliś, Szczepan Jędrusik, szymon034, Marcin Rentflejsz, Kamil G, Izabela Ch, Maks Szmytkowski, Mateusz Wanat, Marcin Parzych, Tomasz Ignaczak, Grzegorz Wojtaszewski, Michał Delmanowicz, Wojciech Zalewski, Paweł Kozłowski
Wsparli w ostatnich 7 dniach: Wesprzyj tutaj!
Archetype, Esox33, Szymon034, Gnusma, Xandi, Bartek, Dymek, Wojtek, Mateusz G.

Harmonogram

Motor Racing - Formula One World Championship - Russian Grand Prix - Qualifying Day - Sochi, Russia

Perfekcyjne kwalifikacje Russella? Kiedy to się zdarzało?

W Abu Zabi George Russell stanie przed szansą zapisania się w historii F1 jako ten kierowca, który pokonał swojego zespołowego partnera we wszystkich sesjach kwalifikacyjnych. Czy takie przypadki zdarzały się wcześniej w historii? Zapraszam na małą podróż statystyczną.

1. Alonso – Vandoorne 21-0 (McLaren, rok 2018)

Daleko zatem szukać nie trzeba było. W ubiegłym roku Fernando Alonso wygrał ze swoim partnerem z zespołu wszystkie pojedynki kwalifikacyjne. Na początku sezonu nikt się temu nie dziwił. „Prawie debiutant” Vandoorne vs kierowca oceniany przez wielu jako najlepszy zawodnik na świecie. Wraz z biegiem sezonu zaczęto od Belga wymagać więcej. W okolicach jego domowego GP pojawiły się doniesienia, że jest jakiś „fundamentalny problem” z bolidem Vandoorne`a, przez co nie może pokazać on swojego potencjału. Wyrok na niego już jednak zapadł i wyleciał z zespołu.

Teraz jeździ w Formule E i jest tam jednym z szybszych kierowców. A jak wspomina ubiegłoroczną rywalizację z Fernando Alonso?

„Zawsze dostawał to, co chciał. Zawsze było dwóch, trzech wysoko postawionych ludzi, którzy upewniali się, że wszystko idzie w sposób, w jaki chciał Fernando. Zespół dawał mu pełne wstarcie i moc. Każdy kierowca korzystałby z dodatkowego wyposażenia by zyskać przewagę nad swoim partnerem z zespołu. Na papierze nigdy nie finiszowałem przez Alonso, ale ze wszystkimi dotychczasowymi partnerami z zespołu byłem znacznie bliżej. McLaren nigdy nie powiedział mi, żebym finiszował przed nim, ale prosili mnie w wyścigach żebym go przepuścił. Prawie zawsze tak mówili” – stwierdził Belg dla gazety Sporza.

2. Alonso – Piquet Jr (Renault, 2008 rok)

Wracający w atmosferze skandalu z McLarena dwukrotny mistrz świata kontra debiutant, za którym szła sława ojca oraz 2. miejsce w GP2. To musiało skończyć się dominacją Fernando Alonso, którą dobitnie pokazał w kwalifikacjach, wygrywając wszystkie sesje w sezonie.

3. Verstappen – Rosset (Footwork Hart, 1996)
Schumacher – Patrese (Benetton, 1993)
Schumacher – Brundle (Benetton, 1992)
Alesi – Nakajima (Tyrell, 1990)

Trzem kierowcom udało się uzyskać bilans 16-0. Wszystkie te przypadki miały miejsce w latach 90-tych. Dokonał tego m.in. ojciec Maxa Verstappena, Jos, który pokonał Ricardo Rosseta w Footwork Hart we wszystkich kwalifikacjach. Co ciekawe, mając taki bilans, Verstappen był tylko 3 razy w wyścigach przed Rossetem (biorąc pod uwagę te, które obaj ukończyli). Rosset nie był jednak ani razu przed Josem w tych wyścigach, w których dojechali do mety.

Dwa takie przypadki miały miejsce w Benettonie, gdzie Michael Schumacher najpier pokonał w takim stosunku znanego dziś przede wszystkim z komentowania F1, Martina Brundle, a następnie Riccardo Patrese.

Ostatnim z tych przypadków był Jean Alesi, który wygrał w Tyrellu wszystkie kwalifikacje z Satoru Nakajimą.

Poniżej zestawienie 10 przypadków największych zwycięstw „do zera” w kwalifikacjach pomiędzy kolegami z zespołu:

Kto?RokBilansZespółPunktyMiejsce zespołuPełny sezon?
Alonso - Vandoorne201821-0McLaren50-126/10Tak
Alonso - Piquet200818-0Renault61-194/11Tak
Verstappen - Rosset199616-0Footwork Hart1-09/11Tak
Schumacher - Patrese199316-0Benetton52-203/13Tak
Schumacher - Brundle199216-0Benetton53-383/16Tak
Alesi - Nakajima199016-0Tyrell13-35/10Tak
Webber - Yoong200215-0Minardi2-09/11Nie - 17
Hakkinen - Brundle199415-0McLaren26-84/14Nie (Hakkinen opuścił 1 rundę)
Martini - Barilla199014-0Minardi0-0 (Martini wyżej)12/20Nie - 16
Modena - Brabham199014-0MRD2-09/20Nie - 16
Senna - Andretti199313-0McLaren73-72/13Nie - 16

Ale nawet jeżeli George Russell wyrówna rekord Alonso i dołączy do grona kierowców z perfekcyjnym bilansem kwalifikacyjnym, to rekord będzie miał też Robert Kubica. I to samodzielny. Jeszcze nigdy nie zdarzyło się bowiem, by kierowca, który pokonał partnera z zespołu we wszystkich sesjach kwalifikacyjnych, przegrał z nim w klasyfikacji generalnej. Mowa oczywiście o tych przypadkach, gdy obaj kierowcy przejeździli ze sobą przynajmniej kilka grand prix w sezonie.

Podziel się wpisem:

Najnowsze wpisy na blogu:

baner-RK2020

Najnowsze wpisy

Archiwum

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Najbliższe Grand Prix F1

GP Australii

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Piątek, 6 grudnia
godz. 10:30 – 1. Trening
godz. 14:00 – 2. Trening

Sobota, 7 grudnia
godz. 11:30 – 3. trening
godz. 15:00 – Kwalifikacje

Niedziela, 8 grudnia
godz. 14:00 – Wyścig

Najbliższy start Kubicy

8h Kataru

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Popularne tagi