Motor Racing - Formula One World Championship - United States Grand Prix - Race Day - Austin, USA

Czasy, strategie, opony, performance – najważniejsze dane GP USA

Miało być prosto, a było nieco bardziej skomplikowanie. Zróżnicowane strategie kierowców sprawiają, że trudniej patrzeć na czasy GP USA, ale i tak zapraszam Was na pełne liczbowe podsumowanie rywalizacji w Austin.

Wyniki

 

Różnią się one od tych, które widzieliśmy tuż po wyścigu, a to za sprawą 5-sekund kary, nałożonych na Danila Kvata za uderzenie w Sergio Pereza na ostatnim okrążeniu.

Wyniki GP USA 2019 F1

Przebieg wyścigu

 

Best lapy

 

Oczywiście nie możemy patrzeć w pełni na zestawienie czasów z GP USA, pamiętając, że Robert Kubica rywalizacji nie ukończył. Jego best lap z wyścigu to 1:43.830 z 22. okrążenia, a George Russell wykręcił swój na nowych miękkich oponach lekkim bolidem na 54. kółku (1:41.239). Gdy jeszcze byli razem na torze, Russell miał jednak nieznacznie gorszy wynik – 1:41.309.

best lapy 2019 USA

Sektory

 

Naturalnie Robert Kubica ma najgorsze czasy we wszystkich sektorach, a wyniki Russella ze względu na strategię nie będą miarodajne.

Najlepsze czasy sektorów USA F1 2019

Prędkości

 

Tu ponownie strategia mocno rzutowała na prędkości, warto jednak dodać, że Russell miał 7. najwyższą prędkość w punkcie pomiaru czasu i 8. wynik na końcu 1. sektora. Na końcu drugiego jednak był to wynik przedostatni.

Maksymalne prędkości usa 2019

baner mubi blog do wpisu

Wszystkie czasy

 

Do momentu wyprzedzenia Kubicy przez Russella, ich tempo było podobne, jednak potem różnica zaczyna się robić spora na korzyść Anglika. Przed zmianą opon przez Roberta, Russell miał tempo lepsze o około 2 sekundy. Na nowych oponach Robert tracił mniej, szczególnie że postępowała degradacja opon w bolidzie Russella. Gdy Anglik zjechał do boksów zyskiwał około 3 sekund na okrążeniu nad Polakiem.

Wszystkie czasy USA 2019 F1

Wizyty w boksie

 

Łącznie mieliśmy 33 zjazdy do boksów. Najwięcej zaliczył ich Alex Albon – 3, miał bowiem problemy na starcie. Jedyna wizyta Roberta Kubicy była przeciętna i Russell był łącznie o 0,4 sekundy szybszy. Zepsuty został natomiast drugi postój Brytyjczyka.

Wizyty w boksie

Pit-stopy

 

Znów Red Bull popisał się genialnymi zmianami. Albon i Verstappen otrzymali nowe opony w 2,02 oraz 2,18 sekundy. Pierwszy postój Russella trwał 2,5 sekundy, a jedyny Kubicy 2,64 sekundy.

pit-stopy USA 2019 F1

Strategie

 

Przed wyścigiem Pirelli zapowiadało, że będzie to wyścig na jeden postój, ale okazało się, że spośród tych, którzy dojechali do mety, jedną wizytę w boksie zaliczyli tylko Hamilton, Ricciardo, Sainz, Perez i Grosjean i nie była to najszybsza opcja dotarcia do mety. Strategie były zróżnicowane również z tego względu, że niektórzy kierowcy nie mieli już poszczególnych kompletów opon. Robert Kubica nie dojechał do mety, ale trudno spodziewać się, by udało mu się dojechać do mety na tym komplecie opon.

GP USA 2019 F1 strategie

Opony

 

Co ciekawe, najdłuższy stint na oponie miękkiej był dłuższy od najdłuższego przejazdu na oponie pośredniej. To właśnie na miękkiej mieszance Charles Leclerc uzyskał swój najlepszy czas wyścigu.

Opony GP USA 2019

Performance

 

Tradycyjnie na koniec wykres Performance. Tym razem wskaźnik Kubicy i Russella był identyczny i wyniósł 4,9. Robert musał używać nieco więcej gazu by osiągnąć daną prędkość, wykonywał również więcej ruchów na kierownicą i miał wyższe przeciążenia na hamowaniach. Russell natomiast notował wyższe wyniki G w zakrętach.

Performance USA 2019 F1

Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

Archiwum

Tego dnia w F1 - 27 maja

Urodził się Piers Courage (27 startów, 2 podia).

Juan Manuel Fangio wygrywa GP Szwajcarii, odnosząc 4. zwycięstwo w karierze. Po raz pierwszy na podium staje Piero Taruffi, a debiut w F1 zalicza Stirling Moss.

Jody Scheckter triumfuje w GP Monako, odnosząc 9. zwycięstwo w karierze. Po raz 3. i ostatni ruszał z pole position. Było to 92. i ostatnie GP dla Jamesa Hunta.

Ayrton Senna wygrywa GP Monako, odnosząc 22. zwycięstwo w karierze.

Michael Schumacher triumfuje w GP Monako, odnosząc 48. zwycięstwo w karierze. Po raz 12. i ostatni z pole position ruszał David Coulthard. Pierwsze miejsce na podium zaliczyła ekipa Jaguara.

Robert Kubica zajmuje 5. miejsce w Grand Prix Monako. Triumfuje, po raz 17. w F1, Fernando Alonso.

Mark Webber wygrywa po raz 8. w F1, triumfując w GP Monako. Pierwsze najszybsze okrążenie wyścigu wykręcił Sergio Perez.

„Teraz mój zespół jest pół na pół z M-Sportem. Moi mechanicy jadą do fabryki M-Sportu żeby pracować nad samochodem i to dobrze bo zbierają ważne doświadczenie i wiedzę i pomagają rozwijać nasz zespół. Może byłoby możliwe zrobienie tego wszystkiego samodzielnie, ale jestem zadowolony z tego, jak wszystko przebiega. Byłem w złej sytuacji jeszcze kilka tygodni temu, ale włożyliśmy dużo pracy i długim okresie zmierzamy w dobrym kierunku. Rajd Portugalii był udanym testem dla RK World Rally Team. To nie była wymarzona sytuacja aby pojechać nowym autem po 11 tygodniach bez jazdy. Oczywiście, auto nie różni się bardzo, ale to zawsze okres bez testów. Chcę przejechać więcej rajdów. W Polsce jest impreza tuż przed Rajdem Polski na podobnych drogach, będziemy chcieli też pojechać coś przed rajdem Niemiec, ale trudno jest coś znaleźć” – mówi Robert Kubica.

Daniel Ricciardo zwycięża w GP Monako, odnosząc 7. zwycięstwo w karierze.

Najnowsze wpisy