Motor Racing - Formula One World Championship - Japanese Grand Prix - Practice Day - Suzuka, Japan

Williams zadowolony z intensywnego piątku, Kubica szybszy w „zastępczych kwalifikacjach”

Robert Kubica był jednym z najbardziej pracowitych kierowców podczas piątkowych treningów na torze Suzuka. Przed Grand Prix Japonii testował on nowe skrzydło Williamsa, a potem był nieco szybszy w mini-kwalifikacjach urządzonych przez Williamsa. Co mówili członkowie zespołu po piątku na Suzuce?

„Przewidywane nadejście tajfunu Hagibis i spowodowane tym odwołanie sobotnich jazd oznaczało, że piątek był bardziej intensywny niż zwykle. Zespoły mogły używać opon przeznaczonych na trzeci trening, a FIA ogłosiła, że wyniki 2. treningu posłużą za wyznacznik pozycji na starcie do wyścigu jeżeli nie uda się rozegrać niedzielnych kwalifikacji. Oznaczało to, że zespoły skupiły się bardziej na szybszych przejazdach niż to zazwyczaj bywa. My dziś ocenialiśmy nową koncepcję przedniego skrzydła, którą sprawdzaliśmy w obu samochodach. Zebraliśmy przydatne dane w różnych warunkach i zaczynamy dobrze rozumieć, jak zmieniło się zachowanie samochodu. Robert jeździł z nowym skrzydłem w 2. treningu i czuł poprawę podstawy. Będziemy analizować wszystkie dane zanim zdecydujemy jak i kiedy będziemy kontynuować eksperymenty.

„Obaj kierowcy zaliczyli produktywną drugą sesję, próbując przygotować swoje samochody do jazdy w niedzielę. Mamy jasne wskazówki co do ustawień, które możemy zrobić przez noc, ale to, jak będą zachowywały się samochody w niedzielę będzie zależało od warunków na torze i zachowania opon. Kontynuujemy nasze standardowe przygotowania do kwalifikacji i wyścigu i mamy nadzieję, że wszyscy będą podczas przejścia tajfunu bezpieczni” – powiedział Dave Robson, starszy inżynier wyścigowy Williamsa.

George Russell w pierwszym treningu był szybszy od Roberta Kubicy o 0,7 sekundy, ale w drugim był 155 tysięcznych za Polakiem.

„To było wspaniałe doświadczenie jeździć pierwszy raz po Suzuce. To niesamowity tor, jeden z najlepszych, po jakich jeździłem. Byłem dość zadowolony z moich okrążeń mimo że tempo nie było tak dobre, jak oczekiwałem. Wykonaliśmy wiele testów aero. W pierwszym treningu wymienialiśmy się przednimi skrzydłami pomiędzy samochodami by zebrać więcej informacji, gdyż mieliśmy różne sensory na każdym. Nadal musimy przeprowadzić analizę, gdyż jest sporo danych, ale mamy na to cały dzień i zobaczymy. Wykonaliśmy dziś to, co chcieliśmy” – powiedział George Russell.

Robert Kubica pokonał dziś 62 okrążenia – najwięcej ze wszystkich zawodników.

„To był intensywny dzień, gdyż kwalifikacje zostały przesunięte na niedzielę z racji pogody. Mieliśmy więcej opon do dyspozycji, tak jak każdy i był to bardziej zróżnicowany dzień niż zazwyczaj. Nie wiemy, jaka będzie pogoda w niedzielę więc przystosowaliśmy nasz piątkowy program, dodając kilka przejazdów z niskim obciążeniem gdyby kwalifikacje zostały odwołane. Niedziela będzie dniem pełnym akcji i miejmy nadzieję, że pogoda na nią pozwoli” – powiedział Robert Kubica.

„Fajny tor, na pewno bardzo techniczny, ale wydawało mi się, że kiedyś było fajniej, bardzo możliwe, że jedziemy dużo wolniej niż konkurencja. Piątek zrobił się trochę inny i dlatego w 2. treningu zrobiliśmy takie mini-kwalifikacje. Myślę, że większość ludzi pomieszała takie próby z długimi wyjazdami. Wszyscy zużyli więcej kompletów opon. Raczej wiele to wszystko nie zmienia, choć dziś nie miałem pełnej specyfikacji moich rzeczy w aucie, m.in. wspomagania kierownicy i było sporo inaczej i wracając do mojego będzie trudniej. Na pewno jutro będziemy się nudzić” – powiedział Robert Kubica dla Eleven Sports po dzisiejszych treningach.

„Plan dotyczył bardziej ewaluacji przedniego skrzydła na przyszły rok, co oznacza, że niekoniecznie może dawać ono lepsze osiągi obecnego auta. Powinno jednak odblokować potencjał przyszłorocznego. Choć mnie już nie będzie, z radością pomogę i przekażę moje odczucia…” – cytuje wypowiedź Kubicy na temat nowego skrzydła Przegląd Sportowy.

W niedzielę Polak będzie jeździł z przednim skrzydłem używanym podczas zimowych testów w Barcelonie – wynika z jego słów dla grandprix247.

Wyniki 1. treningu:

Wyniki 2. treningu:

Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

Archiwum

Tego dnia w F1 - 27 maja

Urodził się Piers Courage (27 startów, 2 podia).

Juan Manuel Fangio wygrywa GP Szwajcarii, odnosząc 4. zwycięstwo w karierze. Po raz pierwszy na podium staje Piero Taruffi, a debiut w F1 zalicza Stirling Moss.

Jody Scheckter triumfuje w GP Monako, odnosząc 9. zwycięstwo w karierze. Po raz 3. i ostatni ruszał z pole position. Było to 92. i ostatnie GP dla Jamesa Hunta.

Ayrton Senna wygrywa GP Monako, odnosząc 22. zwycięstwo w karierze.

Michael Schumacher triumfuje w GP Monako, odnosząc 48. zwycięstwo w karierze. Po raz 12. i ostatni z pole position ruszał David Coulthard. Pierwsze miejsce na podium zaliczyła ekipa Jaguara.

Robert Kubica zajmuje 5. miejsce w Grand Prix Monako. Triumfuje, po raz 17. w F1, Fernando Alonso.

Mark Webber wygrywa po raz 8. w F1, triumfując w GP Monako. Pierwsze najszybsze okrążenie wyścigu wykręcił Sergio Perez.

„Teraz mój zespół jest pół na pół z M-Sportem. Moi mechanicy jadą do fabryki M-Sportu żeby pracować nad samochodem i to dobrze bo zbierają ważne doświadczenie i wiedzę i pomagają rozwijać nasz zespół. Może byłoby możliwe zrobienie tego wszystkiego samodzielnie, ale jestem zadowolony z tego, jak wszystko przebiega. Byłem w złej sytuacji jeszcze kilka tygodni temu, ale włożyliśmy dużo pracy i długim okresie zmierzamy w dobrym kierunku. Rajd Portugalii był udanym testem dla RK World Rally Team. To nie była wymarzona sytuacja aby pojechać nowym autem po 11 tygodniach bez jazdy. Oczywiście, auto nie różni się bardzo, ale to zawsze okres bez testów. Chcę przejechać więcej rajdów. W Polsce jest impreza tuż przed Rajdem Polski na podobnych drogach, będziemy chcieli też pojechać coś przed rajdem Niemiec, ale trudno jest coś znaleźć” – mówi Robert Kubica.

Daniel Ricciardo zwycięża w GP Monako, odnosząc 7. zwycięstwo w karierze.

Najnowsze wpisy