Robert Kubica George Russell Grand Prix Japonii 2019

Ustaliliśmy coś, a potem ludzie, których tu nie ma, dokonali zmian

Nie tylko wypowiedzi Roberta Kubicy dla Eleven Sports były bardzo mocne. Również w rozmowach z zagranicznymi mediami Polak pokazywał swoje zdenerwowanie decyzjami zapadającymi w Williamsie. Z wypowiedzi samego zespołu nie wynika wiele.

„Kwalifikacje zostały przeprowadzone w suchych warunkach, ale przy porywistym wietrze, utrudniając sprawę wszystkim i niestety Robert był jednym z kierowców, którzy ucierpieli i spowodował pierwszą z dwóch czerwonych flag w Q1. Mechanicy pracowali genialnie budując nowy samochód dla Roberta i byli w stanie ukończyć na czas ustawienia by Robert mógł wystartować w wyścigu. To była fenomenalna demonstracja ich umiejętności, determinacji i pracy zespołowej. George wykonał dobrą pracę w kwalifikacjach, kończąc je bardzo blisko Pereza. Jak na jego pierwsze doświadczenie na Suzuce, które było dość zdradliwe, poradził sobie z nim bardzo dobrze.

Wyścig miał miejsce w trochę spokojniejszych warunkach niż kwalifikacje, ale nadal był trudnym, który zmusił dużą część stawki do strategii na dwa postoje. Byliśmy w stanie przejechać wyścig na jeden pit-stop z George`m, ale u Roberta zdecydowaliśmy się na drugi postój bo to dawało mu lepszą pozycją na torze jeżeli chodzi o szybszy czas łączny wyścigu. Obaj kierowcy spisali się dobrze, dowożąc bolidy do mety, zmagając się z oszczędzaniem paliwa i problemami z hamulcami.

Niebawem będziemy podróżować do Meksyku, gdzie wysokość i pogoda dadzą nam kolejne przeszkody do pokonania. Będziemy kontynuować nasze badania nad przednim skrzydłem i przyglądać się kolejnym krokom ku walce w środku stawki” – powiedział Dave Robson, starszy inżynier wyścigowy Williamsa.

George Russell dojechał dziś na 18. miejscu, ale nie był to dla niego łatwy wyścig.

„Kwalifikacje były trudne, ale dałem z siebie wszystko na okrążeniu i myślę, że ogólnie osiągnęliśmy więcej niż mogliśmy z czego jestem zadowolony. Wyścig był niesamowicie zdradliwy dla nas. Miałem problemy z hamulcami, co sprawiło, że było trudno. To był z pewnością jeden z najtrudniejszych wyścigów sezonu. Mam mieszane uczucia, ale mogę być zadowolony, bo wykonałem robotę” – powiedział George Russell.

Robert Kubica dojechał dziś do mety 87 sekund za George Russellem, zaliczając dwa postoje w boksach.

„To nie była sesja kwalifikacyjna, na jaką liczyłem na Suzuce. Przyśpieszałem na moim okrążeniu otwierającym i wyjechałem tylnym kołem poza tor, a potem mur zjawił się bardzo szybko. Niestety to była wysoka cena za mały wyjazd, kończący moje kwalifikacje. Chłopaki po raz kolejny wykonali niesamowitą pracę przygotowując samochód. Są wspaniałą grupą ludzi i bardzo doceniam ich pracę – nie tylko dziś, ale przez cały sezon. To nie jest łatwy sport, szczególnie w tych warunkach. Wyścig był trudny, jak można było się spodziewać i to była rozczarowująca niedziela” – cytuje wypowiedź Roberta Kubicy oficjalna informacja prasowa Williamsa.

Pełne wypowiedzi Roberta mogliśmy usłyszeć w Eleven Sports.

„W piątek był duży plus. Po raz pierwszy od dłuższego czasu zmieniliśmy skrzydło na nowe, które nie miało być lepsze, ale u mnie zrobiło dużą różnicę. W innym bolidzie to nie działało. Z innych przyczyn to skrzydło zostało mi ściągnięte przed kwalifikacjami. Chyba było za dużo czasu przed kwalifikacjami. Myślę, że ta decyzja była związana z innymi wyborami” – stwierdził Kubica, odnosząc się do tego, że nowe skrzydło, testowane przez niego w piątek, w jego bolidzie dało pozytywny efekt. W bolidzie George Russella nie dawało ono rezultatów, ale mimo to pozostało ono jako rezerwowe na kwalifikacje.

„W czasówce popełniłem błąd, w piątek miałem inne wspomaganie dlatego w kwalifikacjach myślałem że się tam bez problemu zmieszczę. Myślę, że chłopaki zrobili fantastyczną robotę i potrafią to zrobić w rajdowym stylu. Niestety nie wszystkie rzeczy nie zależą od nich. Dzisiejszy poranek dał mi dużo do zrozumienia. Pewne granice zostały przekroczone” – stwierdził Kubica.

„Zostało 20 sesji do końca sezonu. Miejmy nadzieję, że pewne rzeczy zostaną rozwiązane, choć dzisiejszy poranek dał mi dużo do zrozumienia” – powiedział Kubica dla Eleven Sports po dzisiejszym wyścigu.

Kolejne wypowiedzi Roberta cytuje motorsportweek.com: „Po rozczarowującej Rosji zostały podjęte decyzje przed kwalifikacjami bez mojej wiedzy i myślę, że to nie jest właściwa droga” – powiedział Polak. Zapytany jakie decyzje, odpowiedział: „Decyzje”.

„Niestety w kwalifikacjach źle oceniłem i myślę, że był to brak uwagi, wystarczającej uwagi na wyjściu z ostatniego zakrętu, ale mimo to… rzeczy były… trochę dziwne zanim wsiadłem do samochodu i nie podobało mi się to. Liczyłem, że po Sochi będziemy tu razem, próbując zrobić wszystko co się da i właśnie to robiliśmy w piątek i piątek kończyłem z dobrymi odczuciami, ale myślę, że moje odczucia były prawdopodobnie zbyt dobre” – powiedział Kubica. Jak pisze Phillip Horton: „Kubica odmówił przedstawienia dalszych szczegółów, ale sugerował, że te aspekty zostały zmienione bez jego wiedzy przez tych, którzy nie byli w Japonii”.

„Warunki były inne, ale w piątek stało się coś, co dało mi dużo pewności siebie i poprawiło mój feeling w samochodzie. Ustaliliśmy coś i potem w niedzielny poranek nastąpiła zmiana z jakichś powodów i myślę, że to nie była decyzja ludzi, którzy są tu. Nie chcę wchodzić zbytnio w detale” – stwierdził Kubica.

„Kiedy kierowca mówi, że po raz pierwszy może jechać przez długo właściwie samochodem i eksplorować go, to każdy zespół powinien tego chcieć, ale z jakichś powodów…” – „kończy” Polak.

Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

Archiwum

Tego dnia w F1 - 26 maja

Urodził się Mauri Rose (2 starty, 1 podium).

Podczas testów ginie Alberto Ascari, mistrz świata 1952 i 1953, wicemistrz z roku 1951 (32 starty, 13 zwycięstw, 14 pole position, 12 najszybszych okrążeń, 17 podiów).

Stirling Moss odnosi 8. zwycięstwo w karierze, wygrywając GP Holandii. Po raz 2. i ostatni z pole position rusza Stuart Lewis – Evans. Harry Schell zalicza 2. i ostatnie podium, a po raz 9. i ostatni w karierze na podium staje Jean Behra. W tym wyścigu w F1 zadebiutowało Porsche.

Graham Hill wygrywa w GP Monako, odnosząc 5. zwycięstwo w karierze.

Graham Hill wygrywa po raz 12. w karierze, triumfując w GP Monako. Jedyny raz na podium stają Lucien Bianchi oraz Dick Attwood. Po raz ostatni w F1 jedzie Ludovico Scarfiotti. Po raz 58. i ostatni na podium w F1 staje zespół Cooper.

Ronnie Peterson odnosi 5. zwycięstwo w karierze, triumfując w GP Monako. Pierwszy raz na podium staje Jean-Pierre Jarier.

Umiera Vittorio Brambilla (74 starty, 1 zwycięstwo, 1 pole position, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

David Coulthard odnosi 12. zwycięstwo w karierze, triumfując w GP Monako. Był to 100. start dla Miki Salo.

Nico Rosberg triumfuje w GP Monako, odnosząc 2. zwycięstwo w karierze. Po raz 50. na podium staje Sebastian Vettel.

Robert Kubica zajmuje 18. miejsce w GP Monako. Polak długo jechał na 15. miejscu, jednak ściągnięcie go jako pierwszego przez Williamsa oraz kontakt z Antonio Giovinazzim sprawiły, że spadł za m.in. George Russella. „Wiedziałem, że będzie tu w porządku. Myślę, że ogólnie wielu ludzi myślało, że nie będęw stanie tu skręcić kierownicą. To nie jest łatwa sytuacja i myślę, że poradziłem sobie całkiem dobrze i mogę być zadowolony” – mówi Polak w wywiadzie dla motorsport.com. Wygrywa Lewis Hamilton.

Najnowsze wpisy