Konkretna propozycja wyścigów kwalifikacyjnych w 2020 roku

Znamy szczegóły propozycji, która ma urozmaicić rywalizację w Formule 1 w przyszłym sezonie. Na trzech torach mają odbyć się wyścigi kwalifikacyjne. Najpierw zgodzić muszą się na to wszystkie ekipy.

Wyścigi kwalifikacyjne zastępowałyby kwalifikacje w wybranych rundach. Na przyszły sezon takie rozwiązanie jest proponowane we Francji, Belgii i Rosji.

Wyścigi te miałyby trwać 100 kilometrów (a zatem około 35-45 minut) + jedno okrążenie. Kolejność startowa do nich byłaby odwrotną kolejnością klasyfikacji mistrzostw świata, a zatem najlepsi startowaliby z końca stawki. W wyścigach tych nie byłyby oczywiście przyznawane punkty do klasyfikacji mistrzostw świata, ale stanowiłyby one podstawę do ustalania kolejności startowej do niedzielnych wyścigów, rozgrywanych już w normalnym systemie.

Kierowcy mogliby w takich wyścigach jechać przez cały dystans na jednych oponach, mogliby też robić pit-stopy – tu byłaby dowolność.

Na wprowadzenie tego rozwiązania musiałyby zgodzić się ekipy – i to wszystkie – przez co szanse na jego wprowadzenie są małe bowiem na tym rozwiązaniu najwięcej straciliby najsilniejsi. Mniej zamożne ekipy mogą natomiast obawiać się zwiększenia kosztów.

Źródło: auto motor und sport

Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

Archiwum

Najnowsze wpisy

Tego dnia w F1 - 27 maja

Urodził się Piers Courage (27 startów, 2 podia).

Juan Manuel Fangio wygrywa GP Szwajcarii, odnosząc 4. zwycięstwo w karierze. Po raz pierwszy na podium staje Piero Taruffi, a debiut w F1 zalicza Stirling Moss.

Jody Scheckter triumfuje w GP Monako, odnosząc 9. zwycięstwo w karierze. Po raz 3. i ostatni ruszał z pole position. Było to 92. i ostatnie GP dla Jamesa Hunta.

Ayrton Senna wygrywa GP Monako, odnosząc 22. zwycięstwo w karierze.

Michael Schumacher triumfuje w GP Monako, odnosząc 48. zwycięstwo w karierze. Po raz 12. i ostatni z pole position ruszał David Coulthard. Pierwsze miejsce na podium zaliczyła ekipa Jaguara.

Robert Kubica zajmuje 5. miejsce w Grand Prix Monako. Triumfuje, po raz 17. w F1, Fernando Alonso.

Mark Webber wygrywa po raz 8. w F1, triumfując w GP Monako. Pierwsze najszybsze okrążenie wyścigu wykręcił Sergio Perez.

„Teraz mój zespół jest pół na pół z M-Sportem. Moi mechanicy jadą do fabryki M-Sportu żeby pracować nad samochodem i to dobrze bo zbierają ważne doświadczenie i wiedzę i pomagają rozwijać nasz zespół. Może byłoby możliwe zrobienie tego wszystkiego samodzielnie, ale jestem zadowolony z tego, jak wszystko przebiega. Byłem w złej sytuacji jeszcze kilka tygodni temu, ale włożyliśmy dużo pracy i długim okresie zmierzamy w dobrym kierunku. Rajd Portugalii był udanym testem dla RK World Rally Team. To nie była wymarzona sytuacja aby pojechać nowym autem po 11 tygodniach bez jazdy. Oczywiście, auto nie różni się bardzo, ale to zawsze okres bez testów. Chcę przejechać więcej rajdów. W Polsce jest impreza tuż przed Rajdem Polski na podobnych drogach, będziemy chcieli też pojechać coś przed rajdem Niemiec, ale trudno jest coś znaleźć” – mówi Robert Kubica.

Daniel Ricciardo zwycięża w GP Monako, odnosząc 7. zwycięstwo w karierze.