Informacje o torze Suzuka

Przeczytajcie najważniejsze informacje o torze Suzuka, na którym w ten weekend ma odbyć się Grand Prix Japonii.

Tor Suzuka liczy sobie 5807 metrów i jest jednym z dłuższych w kalendarzu. Wyścigi Formuły 1 odbywają się na nim od 32 lat. Najdłuższa prosta liczy 994 metry, a kierowcy osiągają na niej 337 km/h. Średnia prędkość, z jaką pokonywane jest okrążenie to 223 km/h. Rekordzistą okrążenia jest Kimi Raikkonen, który pokonał je w 2005 roku w czasie 1:31.540. W kwalifikacjach w 2017 roku jednak, Lewis Hamilton uzyskał 1:27.319.

Tor wymaga wysokiej przyczepności aerodynamicznej oraz niskiego chłodzenia. Bolidy zużywają tu 1,98 kg paliwa na okrążenie, a kierowcy jadą przez 68% okrążenia z w pełni otwartą przepustnicą.

W tym roku kierowcy pokonają 53 okrążenia, co złoży się na dystans 307,47 km.

Grand Prix Japonii odbywa się od 1976 roku, ale z przerwami. Dwie pierwsze edycje odbyły się na torze Fuji, a od 1987 roku kierowców do 2006 roku gościł tor Suzuka. Potem mieliśmy dwa lata toru Fuji i znów powrót do Suzuki.

Szybkie fakty:

– Tor Suzuka jest jedynym torem w kalendarzu F1, który kształtem przypomina „Ósemkę”.

– Suzuka została zbudowana przez… Hondę jako tor testowy w 1962 roku.

– Ferrari wygrywało na Suzuce 5 razy rzędu od 2000 do 2004 roku, ale później nie wygrało już ani razu

– Najwięcej zwycięstw w Grand Prix Japonii ma Michael Schumacher.

– Grand Prix Japonii było wygrywane przez kierowcę startującego z pole position mniej niż 50% razy.

– Podczas Grand Prix Japonii najczęściej poznawaliśmy mistrzów świata F1 – aż 13 razy.

Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

Archiwum

Najnowsze wpisy

Tego dnia w F1 - 2 czerwca

Urodził się Jan Lammers (23 starty).

Ginie Bruce McLaren, wicemistrz świata z sezonu 1960, trzeci zawodnik sezonów 1962 i 1969 (98 startów, 4 zwycięstwa, 3 najszybsze okrążenia, 27 podiów).

Nelson Piquet wygrywa po raz 23. i ostatni w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 2. i ostatni na podium staje Stefano Modena.

Michael Schumacher odnosi 20. zwycięstwo w karierze, triumfując w GP Hiszpanii.

Umiera Tony Maggs (25 startów, 3 podia).

Robert Kubica bierze udział w Rajdzie Akropolu, drugim rajdzie zaliczanym do WRC2. Polak wygrywa wszystkie 9 pierwszych OS-ów, a potem przestawia się na spokojną jazdę, przy której i tak jest na podium niemal wszystkich pozostałych prób. Odnosi pewne zwycięstwo, wyprzedzając o 90 sekund Jurija Protasowa. Po rajdzie Kubica został zapytany o szanse na mistrzostwo w WRC2. Odpowiedział następująco: „Oceniam je na zero. Po pierwsze dlatego, że się na tym nie koncentruję. Przed Portugalią nie miałem żadnego doświadczenia, nie jeździłem na szutrze. Jeżeli pytacie mnie, co myślę o mistrzostwach, to odpowiem, że w ogóle o nich nie myślę. I tak przystępuję do każdego rajdu. Lubię jeździć szybko i wyciskać wszystko z samochodu, ale rajdy to przede wszystkim doświadczenia, a ja go nie posiadam. Mam odpowiednie umiejętności by wprowadzić samochód na limit, ale to jest 10 czy 30%. Reszta to kwestia doświadczenia na różnych drogach i w różnych warunkach i to odkrywam na każdym kolejnym rajdzie. To jest duże wyzwanie na ten rok – ciągła nauka.” „Robert już pokazywał – zarówno na asfalcie jak i na szutrze – że potrafi jechać znakomitym tempem, ale nadal musi się wiele uczyć o tej dyscyplinie. Przejechał znakomity rajd, szczególnie w ostatniej fazie, gdzie zarządzał swoim prowadzeniem. Myślę, że to może być punkt zwrotny dla niego. To bardzo dobrze wróży jeśli chodzi o osiągnięcie naszego wspólnego celu, czyli mistrzostwa w WRC2” – powiedział po imprezie Yves Matton.