KONTAKT     Promocja Mubi – zwrot 100 zł!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP Węgier

jpeg-optimizer_logo-powrot-roberta

MENU:

Patroni (dołącz tutaj!):
Mariusz Kupczyński, Tomasz Bartoszek, Maciej Wiśniak, RkamilC, Przemyslaw Lowkiewicz, Maciej Dziubiński, Piotr Bijakowski, Lukas Hewner, Grzejnik, Stalowy Jaro, Mateusz Pabiańczyk, Marcin Starczewski, Pawel Licznerski, Tomasz Jakubiec, Jędrzej Otręba, Piotr czyli Czopas Dziewulski, Robert Piórkowski, Sławek Kret, Rafal Lesny, Maciej Stankiewicz, Maciek Kowalczyk, Grzegorz Pliś, Szczepan Jędrusik, szymon034, Marcin Rentflejsz, Kamil G, Izabela Ch, Maks Szmytkowski, Mateusz Wanat, Marcin Parzych, Tomasz Ignaczak, Grzegorz Wojtaszewski, Michał Delmanowicz, Wojciech Zalewski, Paweł Kozłowski
Wsparli w ostatnich 7 dniach: Wesprzyj tutaj!
Archetype, Esox33, Szymon034, Gnusma, Xandi, Bartek, Dymek, Wojtek, Mateusz G.

Harmonogram

George Russell Robert Kubica GP Rosji 2019 F1

Unikalna strategia, słabsze pit-stopy i wyższe prędkości – liczbowe podsumowanie GP Rosji

Problemy z tempem Roberta Kubicy w GP Rosji bardzo dobrze widać na statystykach tego wyścigu. Jak przedstawiały się wszystkie czasy okrążeń Polaka, najszybsze okrążenie, prędkości oraz jego pit-stopy?

Wyniki

 

Wyniki GP Rosji 2019

Przebieg wyścigu

 

Wszystkie czasy

 

Jeszcze nigdy w tym sezonie – nawet pomiędzy Kubicą i Russellem – nie zdarzyło się, aby przewaga tempa George Russella była tak duża. Na 27 okrążeniach, które przejechali razem, tylko raz Kubica był szybszy i to na kółku za samochodem bezpieczeństwa, czego liczyć oczywiście nie możemy. Na czystych okrążeniach ten bilans wynosi 22-0.

Średnio Robert tracił nieco ponad sekundę na okrążeniu i w momencie zjazdu do boksów różnica między kierowcami Williamsa wynosiła ponad 30 sekund.

wszystkie czasy Rosja

Best lapy

 

Oczywiście dane z wyścigu nie będą miarodajne w stosunku do innych kierowców, ale z racji tego, że Kubica i Russell zakończyli wyścig w bardzo podobnym momencie, możemy porównać ich statystyki.

Najszybsze okrążenie George Russella było o 622 tysięczne lepsze od kółka Roberta Kubicy. Anglik uzyskał ten wynik na 18. okrążeniu, a Polak na 24, kiedy musiał już wykonywać lift and coast.

Ciekawe jest porównanie na czele. Zarówno Leclerc jak i Hamilton atakowali w końcówce najszybszy czas okrążenia i Anglik będąc na 2 okrążenia starszych oponach był o 432 tysięczne szybszy, mimo że kwalifikacje o mniej więcej tyle przegrał.

Najszybsze okrążenia wyścigu GP Rosji F1

Prędkości

 

Mimo tak wczesnego końca wyścigu, George Russell był w stanie uzyskać wyższą prędkość maksymalną niż np. Lewis Hamilton. Anglik prawdopodobnie nie miał okazji do użycia systemu DRS bo Valtteri Bottas był w stanie pojechać 27,1 km szybciej. Takiej okazji nie miał raczej też Robert Kubica, który uzyskał wynik 297.9 km/h. Co ciekawe, Robert był szybszy na końcach pierwszego i drugiego sektora.

Maksymalne prędkości Sochi F1 2019

Sektory

 

Robert Kubica miał najsłabsze czasy we wszystkich sektorach. W Wyścigu najmniej tracił w pierwszym – zaledwie 65 tysięcznych. Bardzo duża była różnica w środkowym sektorze.

sektory GP Rosji 2019 F1

Strategia

 

Żaden z kierowców nie zdecydował się na tak ekstrawagancką strategię, jak Robert Kubica. Jedynym, który zjechał podczas pierwszej neutralizacji był Antonio Giovinazzi, który założył opony twarde – zapewne z intencją dojechania do nich do końca. Drugi wyjazd samochodu bezpieczeństwa sprawił, że mógł prawie za darmo zmienić je na opony miękkie. Był on jedynym kierowcą w tym wyścigu, który użył wszystkich trzech mieszanek. Zapewne Robert Kubica gdy dostał polecenie zjazdu do boksów myślał, że dostanie kolejny komplet opon pośrednich, na których dojedzie do końca. Tak się nie stało. Najlepiej strategicznie pojechali kierowcy Mercedesa oraz Max Verstappen, Alex Albon, Kevin Magnussen, Lance Stroll czy Kimi Raikkonen.

Pirelli strategie GP Rosji

Opony

 

Rzadko zdarza się, by najdłuższy stint na oponach twardych trwał krócej niż najdłuższy przejazd na oponach miękkich, ale tak było właśnie w GP Rosji. Fakt, że twardej mieszanki używali jedynie Danil Kvyat i Antonio Giovinazzi, bo niepełnego kółka Roberta Kubicy na nich nie ma co liczyć. Najdłużej na oponach pośrednich – 33 okrążenia – pojechał Lando Norris.

Sochi opony wyścig

Wizyty w boksach

 

Robert nie miał dziś najniższych czasów wizyt w boksach. Było aż 14 wizyt w boksach, które trały krócej.

Czasy wizyt w boksach Rosja 2019 F1

Pit-stopy

 

Nie było też rekordów jeżeli chodzi o same czasy zmiany opon. Williams zaliczył 7. i 8. najszybszy pit-stop w Grand Prix ROsji. Minimalnie szybciej obsłużono Kubicę.

Najszybsze pit-stopy Rosja 2019 F1

Performance

 

Ponownie Robert Kubica miał lepszy ogólny wskaźnik Performance od George Russella. U Kubicy wyniósł on 8 natomiast u Russella 7,4. Oto zestawienie ze wszystkich zespołów.

Performance wszyscy Rosja F1 2019

Podziel się wpisem:

Najnowsze wpisy na blogu:

baner-RK2020

Najnowsze wpisy

Archiwum

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Najbliższe Grand Prix F1

GP Australii

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Piątek, 6 grudnia
godz. 10:30 – 1. Trening
godz. 14:00 – 2. Trening

Sobota, 7 grudnia
godz. 11:30 – 3. trening
godz. 15:00 – Kwalifikacje

Niedziela, 8 grudnia
godz. 14:00 – Wyścig

Najbliższy start Kubicy

8h Kataru

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Popularne tagi