Rubens Barrcihello Monza 2009

Tego dnia w F1 – 13 września

1986 – Urodził się Kamui Kobayashi (75 startów, 1 podium, 1 najszybsze okrążenie).

1953 – Juan Manuel Fangio wygrywa w GP Włoch. Po raz 8. i ostatni na podium staje Luigi Villoresi. W F1 debiutuje Luigi Musso.

1959 – Stirlinh Moss wygrywa GP Włoch, startując po raz 10. w karierze z pole position. Daje tym samym zespołowi, który reprezentuje – Cooperowi – szóste zwycięstwo i pierwszy z dwóch tytułów mistrzowskich.

1981 – Alain Prost odnosi 3. zwycięstwo w karierze, triumfując w GP Włoch. 6. i ostatni raz najszybsze okrążenie wyścigu w F1 wykręca Carlos Reutemann. W F1 debiutuje zespół Toleman.

1992 – Ayrton Senna wygrywa GP Włoch. Thierry Boutsen zalicza 150. start w F1.

1998 – Michael Schumacher triumfuje w GP Włoch.

2009 – W wyścigu o GP Włoch Robert Kubica doświadcza wycieku oleju w swoim samochodzie i nie kończy rywalizacji. Wyścig wygrywa Rubens Barrichello i jest to jego ostatnie zwycięstwo w F1 oraz ostatnie z 68. podiów. Jedyne najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Adrian Sutil. Pierwsze najszybsze okrążenie wyścigu zalicza Force India, a 8. i ostatnie zwycięstwo zespół Brawn GP.

Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

Tego dnia w F1 - 21 stycznia

Urodził się Yuji Ide. Japończyk zaliczył 4 starty w Formule 1 w sezonie 2006 zanim FIA odebrała mu superlicencję z powodu zbyt niebezpiecznej jazdy.

Jacques Laffite wygrywa GP Argentyny, odnosząc 2. zwycięstwo w karierze. W F1 debiutuje Elio De Angelis.

Robert Kubica po raz ostatni bierze udział w Rajdzie Monte Carlo. Polak tym razem występuje współpracując z BRC. Pierwszego dnia Robert zajął dwa ósme miejsca. Niestety, już na 6. kilometrze trzeciego OS-u Robert ześlizgnął się z drogi. Auto Roberta, szczególnie po uderzeniu Elfyna Evansa, było zbyt uszkodzone i Kubica musiał wycofać się z rajdu. Był to przedostatni start rajdowy Kubicy.

„Musieliśmy dać Robertowi Kubicy więcej czasu za kółkiem. W jego przypadku sytuacja była szczególna. Konieczna była ocena jego możliwości prowadzenia bolidu Formuły 1 po wypadku, jakiego doznał w 2011 roku. Dlatego zorganizowaliśmy poważny program testowy, podczas którego powiedziałbym, że obie strony poznawały możliwości drugiej. Będziemy kontynuować ten proces nauki. Robert został naszym kierowcą rezerwowym i będzie uczestniczył w niektórych testach. Zobaczymy, gdzie nas to zaprowadzi. Kubica może stać się kandydatem do walki o miejsce w Williamsie w 2019 roku. Robert jest w podróży do pełnego powrotu do F1 z traumy, którą doświadczyło jego ramię po wypadku rajdowym. Należą mu się za to słowa uznania, bo wymagało to olbrzymiego poświęcenia, odwagi i mnóstwo pracy. Tę podróż kontynuuje w tym roku z nami jako kierowca rozwojowy i rezerwowy. Nie zawsze ostatecznie chodzi o brak czegoś. To bardzo konkurencyjny rynek, a rywalizacja o miejsce wyścigowe jest bardzo duża. Jest bardzo bardzo wielu utalentowanych kierowców, a mniej miejsc w zespołach. Dla Roberta nie będzie tu wyjątku. Musi wywalczyć sobie prawo do fotela pierwszego kierowcy, gdziekolwiek będzie on dostępny w 2019 roku” – mówi Paddy Lowe.

Archiwum