KONTAKT     Promocja Mubi – zwrot 150 zł!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP Węgier

logo-powrot-roberta

MENU:

Przegląd newsów Formuły E – sierpień/wrzesień 2019

Czas szybko upływa! Do startu nowego sezonu elektrycznej serii wyścigowej pozostały niespełna dwa miesiące. Co działo się w świecie Formuły E w ciągu ostatnich tygodni?

Zapełnia się stawka

 

Po przenosinach André Lotterera do Porsche, mistrz minionego sezonu został sam w Techeetah, ale nie na długo. Do zespołu dołączy, jak oczekiwano, Antonio Felix Da Costa. Jego zastępcą w teamie BMW i Andretti jest natomiast Maximilian Günther. Głośne debiuty w Formule E zaliczą Nyck de Vries i Nico Müller. Ten pierwszy był łączony z Formułą 1, ponieważ w Formule 2 od zdobycia mistrzowskiego tytułu dzieli go już bardzo niewiele. Wiemy już, że będzie partnerem Stoffela Vandoorne’a w Mercedesie. Natomiast szwajcarski kierowca w ostatnich latach bardziej specjalizował się w jazdach samochodami typu GT oraz w serii DTM. On trafi do GEOX Dragon wraz z Brendonem Hartleyem. Nissan e.dams w nadchodzącym sezonie postawi na tę samą dwójkę co poprzednio, czyli na Olivera Rowlanda i Sebastiena Buemiego.

blank

Barwy wyścigowe przybrane

 

Wraz z nadejściem nowego sezonu uwagę przykuwają też prezentacje samochodów. W ostatnim czasie swoje malowania zaprezentowały takie zespoły jak Audi, Mercedes czy Porsche. Pierwszy z wymienionych kontynuuje ograniczanie koloru zielonego, eksponując bardziej czarny i czerwony. Mercedes pokazał swoją Srebrną Strzałę wraz z kierowcami zespołu na International Motor Show we Frankfurcie. Porsche zaś podeszło do sprawy nieco inaczej, mianowicie poprzez grę interaktywną na żywo, w której widzowie rozwiązywali zagadki i prowadzili kierowców przez siedzibę zespołu, aby dotarli do samochodu.

Szczegóły testów w Walencji

 

Testy przedsezonowe odbędą się po raz trzeci na hiszpańskim torze Ricardo Tormo. W przeciwieństwie do lat poprzednich, wstępu w żadnym dniu testowym nie będzie miała publiczność – wybrać się mogą jedynie akredytowane media. Jazdy odbywać się będą 15, 16 i 18 października. Każdy z trzech dni będzie podzielony na dwie części: poranną od 9:00 do 12:00 i popołudniową od 14:00 do 17:00. Są to jedyne oficjalne testy przed startem sezonu w Ad-Diriyah 22 listopada.

Nowy dyrektor generalny Formuły E

 

Od inauguracji serii, Alejandro Agag był jej dyrektorem generalnym. W grudniu zeszłego roku ogłoszono zmianę jego pozycji na prezesa, natomiast dopiero kilka dni temu znalazło się zastępstwo na stanowisko CEO. Tą osobą jest Jamie Reigle, były członek zarządu klubu Manchester United, a poprzednio wiceprezes ds. działalności gospodarczej w Los Angeles Rams.

Dżakarta oficjalnie w kalendarzu

 

Kalendarz Formuły E na sezon 2019-20 prawie skompletowany. Potwierdzono dołączenie nowej lokalizacji, którą jest stolica Indonezji. Wyścig w Dżakarcie odbędzie się 6 czerwca i będzie dwunastą rundą sezonu, tydzień po Berlinie i dwa tygodnie przed Nowym Jorkiem. Jest to trzeci nowy tor w nadchodzącym sezonie, wraz z trasą w Seulu i Londynie. Niewiadomymi pozostają chiński wyścig zaplanowany na 21 marca, gdzie nieznane jest miasto, w którym się on odbędzie, a także runda trzecia wpisana na 14 grudnia. Z grudniowego wyścigu Formuła E może się całkiem wycofać, co spowoduje 8-tygodniową przerwę między wyścigiem w Arabii Saudyjskiej a wyścigiem w Chile.

Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Archiwum

Najbliższe Grand Prix F1

GP Japonii

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Najbliższy start Kubicy

4h Barcelony - ELMS

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Piątek, 5 kwietnia
godz. 04:30 FP1
godz. 08:00 FP2

Sobota, 6 kwietnia
godz. 04:30 FP3
godz. 08:00 –  Kwalifikacje

Niedziela, 7 kwietnia
godz. 07:00 – Wyścig

Popularne tagi