Nie będzie tankowania i dwóch obowiązkowych postojów

Po ostatnim spotkaniu Grupy Strategicznej ds. Sportu odrzucono propozycje przywrócenia tankowania i zmuszenia kierowców F1 do dwukrotnego, przymusowego odbycia „pit stopów” w każdym wyścigu.

Jednak źródło wiadomości, poinformowało portal racefans.net, że spotkanie było owocne i że przybliżono się do zastosowania koncepcji nowego pakietu przepisów sportowych na rok 2021.
Niektóre potencjalne zmiany w strategii wyścigowej na 2021 r. zostały usunięte z przyszłego regulaminu. Miało to miejsce w związku z krytyką. Dotyczyło to m. in. przywrócenia tankowania, które ostatni raz miało miejsce w sezonie 2009 r.

Prezydent FIA Jean Todt zasugerował to jako sposób na zmniejszenie wagi samochodów. Jest to problem, na który zwróciło uwagę kilku kierowców. Jednak niektóre zespoły ostrzegały, że umożliwienie tankowania zwiększy koszty i sprawi, że wyścigi będą bardziej pzewidywalne.

Kolejnym punktem zmian w przepisach na 2021 r. był zapis, że kierowcy musieliby stosować trzy różne mieszanki opon na wyścig i w związku z tym odbyć dwa obowiązkowe pit-stopy. Plan ten nie zyskał również przychylności.

Wśród zaakceptowanych przepisów, nie uzgodniono jednak żadnych sposobów zmniejszenia masy samochodów ze względu na związane z tym koszty. Pomimo skarg ze strony Lewisa Hamiltona i innych kierowców dotyczących rosnącej wagi samochodów F1, problem ten prawdopodobnie nie zostanie rozwiązany w przepisach na sezon 2021.

Podczas gdy w tym tygodniu Pirelli kontynuowało przygotowania do przestawienia się na opony 18-calowe po kolejnym sezonie, proponowany zakaz stosowania koców grzewczych jest nadal przedmiotem dyskusji. Zespoły podchodzą bardzo sceptycznie do niektórych zmian w przepisach na 2021 rok, które proponują FOM i FIA.

Kolejne spotkanie Grupy Strategicznej odbędzie się na początku przyszłego miesiąca. Po nim ma się odbyć elektroniczne głosowanie Światowej Rady Sportu Samochodowego w celu zatwierdzenia przepisów z 2021 r. Regulamin musi być przyjęty przed terminem 31 października. FIA i FOM obawiają się jednak weta Ferrari. W trakcie minionego spotkania odnotowano obawy zespołu dotyczące proponowanej standaryzacji niektórych części w 2021 roku.

Podczas gdy większość spotkania koncentrowała się na 2021 roku, dyskutowano również o planach na przyszłoroczne opony. Po serii emocjonujących wyścigów, apetyt na zmianę mieszanek opon w przyszłym roku zmalał.

Źródło: racefans.net

Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

Archiwum

Najnowsze wpisy

Tego dnia w F1 - 16 września

Urodził się Karl Kling (11 startów, 2 podia, 1 najszybsze okrążenie).

Alberto Ascari wygrywa swój drugi wyścig w F1. Po raz pierwszy na podium staje Felice Bonetto, a 5. i ostatni najszybszy czas okrążenia wykręca w F1 Giuseppe Farina.

Graham Hill triumfuje w GP Włoch.

Juan Pablo Montoya wygrywa swoje pierwsze GP w F1, triumfując w GP Włoch.

Robert Kubica zajmuje 9. miejsce w GP Belgii. Wyścig wygrywa Kimi Raikkonen, a drugie miejsce zajmuje Felipe Massa. To sprawia, że Ferrari zapewnia sobie tytuł mistrzowski w tym sezonie. 100. start w F1 zalicza Mark Webber, a 50. start ekipa Red Bulla.

Pojawia się pierwsze, nie robione z ukrycia zdjęcie Roberta Kubicy.

Lewis Hamilton wygrywa Grand Prix Singapuru. Pierwsze najszybsze okrążenie w wyścigu wykręca Kevin Magnussen (jednocześnie pierwsze dla Haasa), a 150. start w F1 zalicza Nico Hulkenberg.