Kajto wygrywa Rajd Turcji w WRC2! Gdyby nie awaria, byłby punkt WRC

Z dużą przewagą Kajetan Kajetanowicz zwyciężył w klasyfikacji WRC2 w Rajdzie Turcji. Z racji awarii Polak nie był w stanie sięgnąć po pierwszy w karierze punkt WRC. Jest za to pierwsza wygrana w WRC2.

Od czwartku kierowcy rywalizowali na trasie liczącej 309,56 km OS-owych. Kajto świetnie rozpoczął rywalizację, wygrywając 4 pierwsze OS-y. Rywale natomiast mieli sporo problemów. Kapcia złapał Marco Bulacia, a dwa razy przebitą oponę miał Fabio Andolfi. W WRC2 Pro Jan Kopecki przebił oponę 2 razy, a Kalle Rovanpeva 3 razy, przez co musiał wycofać się z pierwszego dnia. Drugą pętlę piątku Kajto również kończył w czołówce i tak wyglądały łączne wyniki klasyfikacji WRC2 i WRC2 Pro po piątku:

W sobotę Kajto wygrał łącznie 3 OS-y, a na pozostałych trzech nie wychodził z pierwszej trójki. Dzięki temu jego przewaga nad rywalami wzrosła:

W niedzielę Polak zaczął od 3. i 4. miejsca w WRC2. Na trzecim niedzielnym OS-ie Polak był dopiero 6, tracąc prawie minutę. Na kilka sekund w klasyfikacji generalnej zbliżył się do niego Gus Greensmith, który jednak… rolował po minięciu linii mety.

Ostatni OS Kajto jechał z uszkodzonym wałem napędowym i stracił na nim ponad pół minuty do najszybszych aut WRC2. Mimo to i tak dowiózł do mety ponad minutową przewagę nad drugim zawodnikiem tej kategorii, Marci Bulacią. W klasyfikacji generalnej Kajto został na ostatnim OS-ie wyprzedzony przez Gusa Greensmitha oraz Jana Kopecky (o 0,2 sekundy) i zajął ostatecznie 12. miejsce.

Oto klasyfikacja WRC2 tego rajdu:

Był to 5 występ Kajto w tym sezonie. Dotychczas zajmował raz drugie i dwa razy trzecie miejsce, a w Argentynie nie dojechał do mety. Do klasyfikacji generalnej liczy się 6 najlepszych wyników danego kierowcy. Kajto ma jeszcze zatem szanse walki o tytuł. Klasyfikację WRC2 zobaczycie tutaj.

W WRC rywalizacja była bardzo zacięta i dramatyczna. W piątek opony przebijali Sordo, Latvala, Tanak i Ogier, przy czym ten ostatni stracił na tym tylko 10 sekund i pozostał w walce o zwycięstwo.

Sobota zaczęła się źle dla Thierry Neuville`a, który wypadł z trasy i stracił prawie 5 minut. Ott Tanak doświadczył niestety usterki elektrycznej i musiał wycofać się z rywalizacji.

Drobne przygody zaliczali Kris Meeke i Esapekka Lappi. W przypadku tego ostatniego było to o tyle kosztowne, że stracił prowadzenie w rajdzie. Wyprzedził go – o 0,2 sekundy – Sebastien Ogier.

Na trzech pierwszych niedzielnych OS-ach Ogier minimalnie powiększył przewagę, mimo że nie znajdował się w ścisłej czołówce. Lappi na przedostatniej próbie obrócił się, co kosztowało go 15 sekund. Na Power Stage Ogier zajął 3. miejsce, a Lappi złapał kapcia i ostatecznie stracił do Francuza 35 sekund. Na trzecim miejscu rajd ukończył Andreas Mikkelsen. 5 punktów za Power Stage zgarnął Ott Tanak, cztery Thierry Neuville, trzy Sebastien Ogier, dwa Jari Matti Latvala a jeden Teemu Suninen.

Oto klasyfikacja rajdu:

Dzięki temu zwycięstwu Ogier awansował na 2. miejsce w klasyfikacji generalnej WRC. Mikkelsen awansował na 4. pozycję. Tutaj zobaczycie klasyfikację WRC na 3 rajdy przed końcem rywalizacji (Wielka Brytania, Hiszpania, Australia).

W WRC2 Pro triumfował w Turcji Gus Greensmith przed Janem Kopeckym oraz Kalle Rovanperą.

Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

Tego dnia w F1 - 16 października

Urodził się Kimi Raikkonen, mistrz świata z 2007 roku, drugi zawodnik sezonów 2003 i 2005 oraz trzeci w latach 2008, 2012 i 2018 (309 startów, 21 wygranych, 18 pole positions, 46 najszybszych okrążeń i 103 podia).

Alan Jones wygrywa GP Las Vegas. Było to jego 12. i ostatnie zwycięstwo w karierze oraz 24. i ostatnie podium. Ostatni raz z pole position startuje Carlos Reutemann, a jedyny raz na podium gości Bruno Giacomelli. Mistrzostwo świata zapewnia sobie w tym wyścigu Nelson Piquet – to jego pierwszy z trzech tytułów.

Eddie Irvine triumfuje w GP Malezji. To jego 4. i ostatnie zwycięstwo w F1.

Robert Kubica testuje na torze Hungaroring bolid Williamsa z 2014 roku.

Archiwum