Jak Kubica ruszał do wyścigów w środkowej części sezonu?

Po pięciu kolejnych wyścigach sezonu 2019, czas uaktualnić zestawienie startów do wyścigów Roberta Kubicy. Pierwszy mokry start, drugi z alei serwisowej i kolejne świetne reakcje na światła. Tak można przedstawić je w skrócie. A szczegółowo?

W Grand Prix Wielkiej Brytanii Robert startował z ostatniego miejsca. Na pierwszym okrążeniu wyprzedził kierowców Haasa, którzy zderzyli się ze sobą. Skończył je zatem pozycje wyżej niż zaczął, podobnie jak George Russell.

Do GP Węgier Robert Kubica startował przed mającym karę Danielem Ricciardo. Polak szybko stracił swoje miejsce po tym jak doszło do kontaktu z Antonio Giovinazzim i na mecie okrążenia był 0,9 sekundy za Australijczykiem – na ostatnim miejscu.

GP Niemiec to fatalne warunki na torze – bardzo dużo wody i mała widoczność. Na pierwszym okrążeniu Robert trzymał się z dala od kłopotów, a jeszcze na prostej startowej został wyprzedzony przez dwóch startujących za nim kierowców – Lando Norrisa i Sebastiana Vettela.

W GP Belgii Robert startował z alei serwisowej po awarii silnika Mercedesa w kwalifikacjach. Nie mógł zatem zyskać pozycji w czystej walce – bo nikt przed nim z alei nie startował – i nie mógł też siłą rzeczy stracić miejsca. Robertowi udało się awansować po problemach innych kierowców – Maxa Verstappena, Carlosa Sainza i Kimiego Raikkonena. Z tym ostatnim Robert ładnie powalczy, nawet biorąc pod uwagę to, że Kimi jechał z uszkodzoną podłogą. Przed końcem 1. okrążenia do boksów zjedzie jeszcze Ricciardo, a zatem Kubica znajdzie się na 16. miejscu, tuż za Russellem, który swój start bardzo zepsuł. Anglik startował z 14. miejsca i dał się wyprzedzić Strollowi, Albonowi, Giovinazziemu i Kvyatowi. Dzięki problemom innych ukończył pierwsze kółko na 5. miejscu.

Włochy: Robert startuje z rekordowo wysokiego miejsca w tym sezonie – 15. Wydawałoby się zatem, że nie ma dużych możliwości zyskania pozycji. Mimo to jednak awansuje o 2 miejsca, wyprzedzając błyskawicznie George Russella, a potem jeszcze jednego z zawodników, który przejechał 1. zakręt na wprost. Tę pozycję Robert utrzymuje do końca 1. okrążenia.

W tych 5 wyścigach Robert zyskał w porównaniu z pozycją startową 8 miejsc, a stracił 3. Jego bilans zatem to +5, przy czym w ostatnich 2 wyścigach +6.

Cały sezon

 

Pozycje zyskane w 1. zakręcie: 1 + 2 + 0 + 0 + 0 + 2 + 3 + 1 + 1 + 0 + (-2) + (-1) + 1 + 2 = 10
Pozycje zyskane na koniec 1. kółka: 1 + 3 + 3 + 0 + 0 + 2 + 3 + 1 + 1 + 2 + (-2) + (-1) + 4 + 1 = 18
Pojedynki z Russellem (pod uwagę biorę jedynie sytuacje, gdy dany kierowca mimo że startował za drugim, wyprzedził go na pierwszym okrążeniu):
RK: 4 (9 startów za Russellem – nie liczę startów z pit-lane)
GR: 0 (2 starty za Kubicą – nie liczę startów z pit-lane)

Bilans Russella

 

Oto przedstawienie pozycji George Russella na końcu 1 okrążenia oraz (w nawiasie) pozycji startowej. Łączny bilans Anglika to 9.

Australia: 17 (19) +2
Bahrajn: 18 (19) +1
Chiny: 15 (18) +3
Azerbejdżan: 18 (16) -2
Hiszpania: 19 (19) 0
Monako: 20 (20) 0
Kanada: 15 (19) +4
Francja: 19 (20) +1
Austria: 20 (20) 0
Wielka Brytania 17 (19) +2
Niemcy 18 (17) -1
Węgry 14 (15) +1
Belgia 15 (14) -1
Włochy 15 (14) -1

Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

Archiwum

Tego dnia w F1 - 27 maja

Urodził się Piers Courage (27 startów, 2 podia).

Juan Manuel Fangio wygrywa GP Szwajcarii, odnosząc 4. zwycięstwo w karierze. Po raz pierwszy na podium staje Piero Taruffi, a debiut w F1 zalicza Stirling Moss.

Jody Scheckter triumfuje w GP Monako, odnosząc 9. zwycięstwo w karierze. Po raz 3. i ostatni ruszał z pole position. Było to 92. i ostatnie GP dla Jamesa Hunta.

Ayrton Senna wygrywa GP Monako, odnosząc 22. zwycięstwo w karierze.

Michael Schumacher triumfuje w GP Monako, odnosząc 48. zwycięstwo w karierze. Po raz 12. i ostatni z pole position ruszał David Coulthard. Pierwsze miejsce na podium zaliczyła ekipa Jaguara.

Robert Kubica zajmuje 5. miejsce w Grand Prix Monako. Triumfuje, po raz 17. w F1, Fernando Alonso.

Mark Webber wygrywa po raz 8. w F1, triumfując w GP Monako. Pierwsze najszybsze okrążenie wyścigu wykręcił Sergio Perez.

„Teraz mój zespół jest pół na pół z M-Sportem. Moi mechanicy jadą do fabryki M-Sportu żeby pracować nad samochodem i to dobrze bo zbierają ważne doświadczenie i wiedzę i pomagają rozwijać nasz zespół. Może byłoby możliwe zrobienie tego wszystkiego samodzielnie, ale jestem zadowolony z tego, jak wszystko przebiega. Byłem w złej sytuacji jeszcze kilka tygodni temu, ale włożyliśmy dużo pracy i długim okresie zmierzamy w dobrym kierunku. Rajd Portugalii był udanym testem dla RK World Rally Team. To nie była wymarzona sytuacja aby pojechać nowym autem po 11 tygodniach bez jazdy. Oczywiście, auto nie różni się bardzo, ale to zawsze okres bez testów. Chcę przejechać więcej rajdów. W Polsce jest impreza tuż przed Rajdem Polski na podobnych drogach, będziemy chcieli też pojechać coś przed rajdem Niemiec, ale trudno jest coś znaleźć” – mówi Robert Kubica.

Daniel Ricciardo zwycięża w GP Monako, odnosząc 7. zwycięstwo w karierze.

Najnowsze wpisy