Motor Racing - Formula One World Championship - Hungarian Grand Prix - Race Day - Budapest, Hungary

7 ostatnich wyścigów z Williamsem – Kubica odejdzie z zespołu

Robert Kubica ma dziś oficjalnie wypowiedzieć umowę na jazdę w Williamsie po sezonie 2019. Współpracę z ekipą z Grove zakończy również oczywiście PKN Orlen, jednak drogi koncernu i polskiego kierowcy nie rozchodzą się – wręcz przeciwnie.

Są to nieoficjalne informacje, jednak na ich potwierdzenie raczej nie będziemy musieli długo czekać. Robert Kubica będzie dziś gościem konferencji prasowej kierowców przed Grand Prix Singapuru (godz. 14:30 polskiego czasu). Być może właśnie wówczas ogłosi swoją decyzję.

Obecność Orlenu w Williamsie była ściśle związana z obecnością w zespole Roberta Kubicy, dlatego polski koncern nie będzie dalej partnerem zarządzanego przez Claire Williams zespołu. Kubica jednak ma pozostać w Orlen Teamie. Jak deklarował niedawno prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek, Robert jest trwale powiązany z największym polskim koncernem.

PKN Orlen jako sponsor Kubicy i Williamsa był bardzo zadowolony z efektów wizerunkowych i biznesowych związanych z obecnością w Formule 1, jednak prawdopodobnie zdecydowano, że dalsza współpraca z Williamsem nie pozwala na realną poprawę wyniku sportowego w przyszłym sezonie. Taki ruch i wyprzedzenie decyzji Williamsa – biorąc pod uwagę obecną sytuację i szanse związane ze zdobyciem fotela wyścigowego na przyszły rok w tej ekipie – należy uznać za słuszny. Oczywistym kandydatem do jazdy w ekipie z Grove staje się teraz Nicholas Latifi.

Jak wiemy, Robert Kubica i PKN Orlen poszukują najlepszego rozwiązania na przyszły sezon, ale można podejrzewać, że koncern zostanie w F1 w przyszłym sezonie, a to może oznaczać, że w jakiejś roli będzie w niej obecny również Robert.

Biorąc pod uwagę poranne potwierdzenie składu Haasa na sezon 2020 (Grosjean – Magnussen) wydaje się już mało prawdopodobne aby Robert Kubica był kierowcą wyścigowym w sezonie 2020. Nie wiemy czy to już koniec jego kariery na tej pozycji w F1, trzeba poczekać na oświadczenie samego kierowcy. On sam również mógł mieć dość „nabijania numerków” w Williamsie. Jeszcze przed powrotem deklarował, że chce czegoś więcej, a Williams nie tylko mu tego nie umożliwiał, ale nie stwarzał również warunków do rywalizacji z kolegą z zespołu.

Wiemy, że Kubica i Orlen toczą rozmowy z kilkoma zespołami, m.in. Haasem czy Racing Point. To właśnie tam – jeżeli zajdzie taka konieczność – Robert ma największe szanse bycia kierowcą rezerwowym. Odbyło się również spotkanie z przedstawicielami McLarena.

Niezależnie od tego – mamy dopiero 2/3 sezonu 2019. Sezonu, w którym Robert Kubica po traumatycznych przeżyciach i 8 latach oczekiwania, wrócił do F1. Chcę nacieszyć się jego jazdą w F1 w pełni i przeżywać wyścigi tak, jak dotychczas. Wam radzę to samo. Nie po to czekaliśmy tyle, aby teraz odbierać sobie 1/3 przyjemności. Williams zepsuł ten powrót, ale my nie psujmy go sobie bardziej. Bardzo proszę o kulturę w komentarzach i dwukrotne przemyślenie komentarza przed wstawieniem.

Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

Archiwum

Tego dnia w F1 - 22 maja

Pierwsze zwycięstwo w F1 odnosi Maurice Trintignant, wygrywając GP Monako. Pierwszy raz na podium stają Cesare Perdisa i Eugenio Castellotti. Po raz ostatni w F1 jedzie Alberto Ascari. Pierwsze i jedyne podium w Formule 1 zgarnęła w tym wyścigu Lancia.

Wolfgang von Trips odnosi pierwsze zwycięstwo w F1, wygrywając GP Holandii.

Drugie zwycięstwo w F1 odnosi Jackie Stewart, triumfując w GP Monako. Po raz pierwszy best lapa wyścigu uzyskuje Lorenzo Bandini, a John Surtees zalicza 50. start w F1.

Urodził się Pedro Diniz (98 startów).

Jody Scheckter odnosi 6. triumf w F1, wygrywając GP Monako. Pierwszy raz z pole position startował John Watson, a w F1 zadebiutował Riccardo Patrese.

Alain Prost wygrywa po raz 7. w F1, triumfując w GP Belgii. Jedyne najszybsze kółko wyścigu w karierze wykręca Andrea De Cesaris. W F1 debiutuje Thierry Boutsen.

Kimi Raikkonen triumfuje w GP Monako, odnosząc 4. zwycięstwo w karierze. Pierwszy raz na podium staje Mark Webber.

Sebastian Vettel wygrywa GP Hiszpanii, odnosząc 14. zwycięstwo w karierze.

Na torze Monza odbywają się testy zespołu SMP Racing, startującego w kategorii LMP2 w WEC. Nie może brać w nich udziału Sergey Sirotkin, dlatego zastępuje go… Robert Kubica. Władze ekipy są bardzo zadowolone z jazdy Kubicy Dallarą P217 Gibson. „To będzie dla mnie przyjemność pomagać SMP Racing do tak wymagającego wyścigu jak 24H Le Mans. Mamy wiele pracy podczas tych dwóch dni testów, ale jestem przekonany, że wspólnie z Maurizio i Viktorem zbierzemy przydatne informacje aby optymalnie ustawić samochód” – komentuje test Kubica.

„Uwielbiam ich. Są nadzwyczajni. Pojawili się na testach, gdy było jasne, że mamy poważne problemy. Ich widok wraz z wielką flagą wspierającą Roberta był wzruszający. To samo działo się w Australii. Wokół naszego zaplecza było mnóstwo zagorzałych polskich fanów dopingujących Roberta i cały zespół. Myślę, że to nieocenione wsparcie, zwłaszcza gdy nie idzie zbyt dobrze. Jesteśmy bardzo wdzięczni polskim fanom w tej chwili i mamy nadzieję, że zdołamy nieco odwrócić sytuację, by Robert mógł pokazać trochę swojego talentu, który bez wątpienia ma. To dla nas główny cel – wynagrodzić wsparcie i wiarę polskich kibiców nie tylko w Roberta, ale i cały zespół” – mówi Claire Williams o polskich kibicach dla Autosportu.

Najnowsze wpisy