„Monaco. Kulisy najwspanialszego wyścigu F1 na świecie” – Malcolm Folley

Monako. Miejsce, które błyszczy niczym posypane brokatem. Raj podatkowy, synonim luksusu, marina pełna najdroższych jachtów świata i… miejsce najsłynniejszego wyścigu Formuły 1 na świecie. Nie ma kierowcy, który nie marzyłby o triumfie na ulicach tego uroczego księstwa…

Malcolm Folley postanowił przybliżyć czytelnikom urok królowej motorsportu właśnie poprzez nakreślenie, jak kształtowały się na przestrzeni lat wyniki GP Monako. Skrupulatnie przeprowadził wywiady z licznymi kierowcami i szefami zespołów, przyjrzał się statystykom, wysłuchał niezliczonej ilości anegdot związanych ze ściganiem się na tych ciasnych ulicach, otoczonych barierami energochłonnymi, a następnie zebrał wszystko w całość, stanowiącą kopalnię wiedzy o wyścigu, który od kilkudziesięciu lat przyciąga uwagę całego świata.

Nie brak w tej książce szczegółów dokonań Stirlinga Mossa, Jackiego Stewarta czy Nikiego Laudy. Nie brak skupienia się na rodzinnych sukcesach zarówno Grahama i Damona Hillów, jak i Keke i Nico Rosbergów. Wreszcie – znajdziemy tu także barwny opis walk tego ostatniego z Lewisem Hamiltonem, fenomen Michaela Schumachera czy Ayrtona Senny, a wszystko to między innymi w oparciu o rozmowy z Rossem Brawnem czy Charliem Whitingiem.

Całość stanowi naprawdę porywającą opowieść o wyścigu, na który kierowcy czekają co roku najbardziej (poza Australią i startem sezonu, rzecz jasna). Moim zdaniem – dla fanów Formuły 1 jest to lektura obowiązkowa, która albo przypomni im poszczególne sukcesy i porażki zawodników, albo… uświadomi wiele ciekawostek – jak choćby te dotyczące roku 1996.

Gorąco polecam!

Przemysław Garczyński

Gdzie kupić?

Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

Tego dnia w F1 - 14 lutego

Urodził się Ronnie Peterson, wicemistrz świata z sezonów 1971 i 1978 (123 starty, 10 zwycięstw, 14 pole positions, 26 podiów).

Archiwum