„Monaco. Kulisy najwspanialszego wyścigu F1 na świecie” – Malcolm Folley

Monako. Miejsce, które błyszczy niczym posypane brokatem. Raj podatkowy, synonim luksusu, marina pełna najdroższych jachtów świata i… miejsce najsłynniejszego wyścigu Formuły 1 na świecie. Nie ma kierowcy, który nie marzyłby o triumfie na ulicach tego uroczego księstwa…

Malcolm Folley postanowił przybliżyć czytelnikom urok królowej motorsportu właśnie poprzez nakreślenie, jak kształtowały się na przestrzeni lat wyniki GP Monako. Skrupulatnie przeprowadził wywiady z licznymi kierowcami i szefami zespołów, przyjrzał się statystykom, wysłuchał niezliczonej ilości anegdot związanych ze ściganiem się na tych ciasnych ulicach, otoczonych barierami energochłonnymi, a następnie zebrał wszystko w całość, stanowiącą kopalnię wiedzy o wyścigu, który od kilkudziesięciu lat przyciąga uwagę całego świata.

Nie brak w tej książce szczegółów dokonań Stirlinga Mossa, Jackiego Stewarta czy Nikiego Laudy. Nie brak skupienia się na rodzinnych sukcesach zarówno Grahama i Damona Hillów, jak i Keke i Nico Rosbergów. Wreszcie – znajdziemy tu także barwny opis walk tego ostatniego z Lewisem Hamiltonem, fenomen Michaela Schumachera czy Ayrtona Senny, a wszystko to między innymi w oparciu o rozmowy z Rossem Brawnem czy Charliem Whitingiem.

Całość stanowi naprawdę porywającą opowieść o wyścigu, na który kierowcy czekają co roku najbardziej (poza Australią i startem sezonu, rzecz jasna). Moim zdaniem – dla fanów Formuły 1 jest to lektura obowiązkowa, która albo przypomni im poszczególne sukcesy i porażki zawodników, albo… uświadomi wiele ciekawostek – jak choćby te dotyczące roku 1996.

Gorąco polecam!

Przemysław Garczyński

Gdzie kupić?

Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

Tego dnia w F1 - 18 września

Urodził się Marc Surer (90 startów, 1 najszybsze okrążenie).

„Oczywiście wolałbym być tam [w F1 – przyp. MC], ale takie jest życie i trzeba się z tym pogodzić. Nadal muszę pokonać wiele ograniczeń aby móc komfortowo usiąść w samochodzie na torze i nie mam tu na myśli tylko samochodu F1. Potrzeba trochę szczęścia i nie wszystko zależy ode mnie. Może to zabrzmieć źle, ale nadzieja umiera ostatnia. Wiara nic nie kosztuje. Nadal wierzę, ale nie bujam w obłokach, twardo stąpam po ziemi. To nie tak, że będę czuł się nikim jeżeli nie wrócę do F1. Nie o nią tu chodzi, ale o mnie” – odpowiada Robert na pytanie o powrót do F1.

Nico Rosberg w swoim 200. starcie w F1 odnosi 22 zwycięstwo. Było to też 200. GP dla zespołu Toro Rosso.

Przedstawiciel zespołu Racing Point, Stephen Curnow gości w siedzibie PKN Orlen. Tematem rozmów oczywiście przyszłość Roberta Kubicy.

Archiwum

Najbliższe Grand Prix F1

Grand Prix Rosji

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Najbliższy wyścig DTM

Zolder

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

25-27 września:

godz. 10:00 – Pierwszy trening
godz. 14:00 – Drugi trening
godz. 11:00 – Trzeci trening
godz. 14:00 – Kwalifikacje
godz. 13:10 – Wyścig

godz. 13:00 – 1. trening
godz. 16:30 – 2. trening

godz. 10:40 – 1. Kwalifikacje
godz. 13:33 – 1. wyścig

godz. 10:30 – 2. kwalifikacje
godz. 13:33 – 2. wyścig

Popularne tagi