KONTAKT     Promocja Mubi – zwrot 150 zł!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP Węgier

logo-powrot-roberta

MENU:

Patroni (dołącz tutaj!):
Mariusz Kupczyński, Tomasz Bartoszek, Adam Gach, Izabela Ch, Maciej Wiśniak, Przemyslaw Lowkiewicz, Maciej Dziubiński, Piotr Bijakowski, Lukas Hewner, Stalowy Jaro, RkamilC, Grzejnik, Mateusz Pabiańczyk, Tomasz Jakubiec, Tomasz Ignaczak, Marcin Starczewski, Jędrzej Otręba, Piotr czyli Czopas Dziewulski, Wojtek Zwolak, Robert Piórkowski, Sławek Kret, Rafal Lesny, Pawel Licznerski, Maciek Kowalczyk, Ilona Bykowska, Ba Ru, Tomasz Waszkiewicz, Maciej Stankiewicz, Grzegorz Pliś, szymon034, Marcin Rentflejsz, Marcin Bogutyn, Norbert Sz, Szczepan Jędrusik, Adrian Karwan, Maks Szmytkowski
Wsparli w ostatnich 7 dniach: Wesprzyj tutaj!
piobob, tomek_z_lasu, Tomek81, krzysiek, ThrudCK, DeaconFrost, Kardynał, Dastan, Piotrek

Harmonogramy

blank
blank

Lepsze tempo, gorszy pit-stop i idealna (szczęśliwa) strategia – analiza GP Wielkiej Brytanii

Jak przebiegało prawie najlepsze dla Williamsa Grand Prix w tym sezonie? Zapraszam na pełne podsumowanie liczbowe ze wszystkimi czasami okrążeń Kubicy i Russella, czasami sektorów, prędkościami, pit-stopami, strategiami i nie tylko!

W tym wpisie będę nieco porównywał, a najlepiej na porównaniach zna się Mubi – porównywarka ubezpieczeń OC/AC, którą jest partnerem bloga.

blank

14. i 15. miejsca, na których George Russell i Robert Kubica ukończyli Grand Prix Wielkiej Brytanii to ich najlepsze pozycje w sezonie 2019. Z wyścigu odpadło 3 kierowców, a Sebastian Vettel i Sergio Perez, którzy zajęli 16. i 17. pozycje, mieli problemy w końcówce wyścigu i musieli wykonać dodatkowe postoje.

Oto klasyfikacja tego wyścigu:

blank

Best lapy

 

Jeżeli chodzi o najlepszy czas okrążenia, to tym razem możemy je porównywać bowiem George Russell i Robert Kubica swoje najlepsze czasy uzyskali na tym samym okrążeniu i tych samych oponach w takim samym stopniu zużycia. Russell wykręcił 1:31.013, a Kubica 1:31.509. Jest to zatem różnica niemal identyczna jak w kwalifikacjach, w których mieliśmy 468 tysięcznych między kierowcami Williamsa. W wyścigu było to 496 tysięcznych.

Najlepszym czasem okrążenia było 1:27.369 Lewisa Hamiltona uzyskane na twardych oponach na 52. okrążeniu. Hamilton chciał uzyskać najlepszy czas okrążenia i udało mu się to. Strata Williamsa wyniosła zatem 3,6 sekundy w wyścigu do najlepszego czasu.

blank

 

Sektory

 

Gdyby jednak składać czasy poszczególnych sektorów kierowców Williamsa, Robert Kubica byłby znacznie bliżej George Russella. Wirtualny czas Anglika jest identyczny z jego best lapem z wyścigu a zatem 1:31.013. W przypadku Kubicy poskładany czas to 1:31.353, a zatem różnica między nimi wynosiła 340 tysięcznych.

W każdym z sektorów Robert Kubica miał 17. czas sektora. George Russell może pochwalić się 16-mi czasami w 1. i 3. sektorze oraz 15. w drugim. To właśnie tam zyskiwał on nad Robertem Kubicą najwięcej, bo 263 tysięczne. W pierwszej części toru były to 74 tysięczne, a w trzeciej zaledwie 5 tysięcznych.

blank

Prędkości

 

Rozbieżność w nich w tym wyścigu była bardzo duża i spośród kierowców, którzy dojechali do mety wyniosła ponad 21 km/h. Jeżeli chodzi o maksymalną prędkość, to Russell był zaledwie 1,9 km/h szybszy od Kubicy. W pierwszym sektorze ich prędkość różniła się o zaledwie 0,1 km/h na korzyść Russella. W trzecim to Kubica był szybszy o 0,2 km/h.

Największa różnica między kierowcami wystąpiła w 2. sektorze. Russell osiągnął w nim 313,7 km/h, a Kubica 292,4 km/h a zatem 20,7 km/h mniej. Wynikało to prawdopodobnie z tego, że Robert nie miał okazji do użycia tam systemu DRS, w przeciwieństwie do Russella.

blank

Wszystkie czasy

 

Poniżej zestawienie wszystkich czasów okrążeń w wyścigu, przygotowane przez Drive.

Wynika z niego, że na tych okrążeniach, na których nie było zjazdów do boksów, samochodu bezpieczeństwa czy dublowania, 9 razy szybszy był Robert Kubica, a 33 George Russell. Najlepszy dla Polaka był okres między 28. a 39. okrążeniem (wówczas dostaje polecenia lift and coast). Na tym dystansie Kubica był szybszy od Russella o 53 tysięczne sekundy. Można zatem powiedzieć, że jechali tym samym tempem.

blank

Pit-stopy

 

Tym razem Robert nie zaliczył najszybszej zmiany opon w wyścigu. „Zajął” 3. miejsce, a rekordem wszech czasów oraz 3. wynikiem w historii popisali się mechanicy Red Bulla. 1,9 oraz 1,96 sekundy robią robotę.

blank

Robert nie brylował również jeżeli chodzi o najkrótszy czas w alei serwisowej. Szybciej z całą procedurą od niego uporało się 13 kierowców.

blank

Czas na strategię

 

Wygląda na to, że Williams od początku próbował strategii na 1 pit-stop. Russell i Kubica mieli dbać o opony, przedłużając stint na oponie pośredniej by potem w odpowiednim momencie zmienić na opony twarde. Trzeba przyznać, że timing wyjazdu samochodu bezpieczeństwa był dla Williamsa idealny, tuż po otwarciu okna zmiany opon. Kubica i Russell, podobnie jak Hamilton, Leclerc, Verstappen, Sainz, Ricciardo, Kvyat i Vettel zjechali podczas neutralizacji, tracąc na zmianie opon znacznie mniej niż zazwyczaj.

blank

Do tego okres neutralizacji, który trwał 3 okrążenia, znacznie spłaszczył stawkę i to w momencie, gdy obaj kierowcy Williamsa tracili już ponad minutę do lidera (Russell +1:04.684 a Kubica 1:10.750) i w perspektywie kilkunastu okrążeń mieli być dublowani. Po zakończeniu neutralizacji mieli około 7 sekund straty do Hamiltona.

Samochód bezpieczeństwa sprawił jednak, że w obu samochodów dochodziło potem do problemów z hamulcami i ścigania na jedną stronę. W przypadku Roberta Kubicy założono również, że może nie zostanie zdublowany (ostatecznie stało się to na 6 okrążeń przed końcem, brakło zatem około 25 sekund, co jest sporą różnicą. Williams założył, że różnica w tempie Kubicy i czołówki nie będzie tak duża i zdecydował się na oszczędzanie paliwa na wszelki wypadek, gdyby Polak musiał przejechać cały dystans wyścigowy.

Pod względem strategii był to zatem idealny wyścig dla Williamsa, choć owa idealność w dużej mierze wynikała za szczęścia.

blank

Opony

 

Najdłużej na oponie twardej pojechał w tym wyścigu Pierre Gasly – 40 okrążeń. Godny podziwu jest trwający aż 39 okrążeń stint Albona. 22 kółka na miękkiej mieszance pokonał Perez.

blank

Performance

 

Na koniec tradycyjnie wykresy performance. Piąty raz z rzędu wyższy wskaźnik (6.1) ma Robert Kubica (5.9 Russella). Polak miał niższe wskaźniki w kategoriach steering i agression.

blank

Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

baner-RK2020

Najnowsze wpisy

Archiwum

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Najbliższe Grand Prix F1

GP Miami

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Piątek, 3 maja
godz. 18:30 FP1
godz. 22:30 Kwalifikacje do Sprintu

Sobota, 4 maja
godz. 18:00 – Sprint
godz. 22:00 –  Kwalifikacje

Niedziela, 5 maja
godz. 22:00 – Wyścig

Najbliższy start Kubicy

4h Le Castellet (ELMS)

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Popularne tagi