KONTAKT     Promocja Mubi – zwrot 150 zł!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP Węgier

logo-powrot-roberta

MENU:

Robert Kubica wyścig życia

Robert Kubica Wyścig Życia – recenzja

Co muszą wiedzieć “Młodzi mistrzowie” o sportach motorowych oraz karierze Roberta Kubicy odpowiada najnowsza książka o karierze Polaka – Robert Kubica Wyścig Życia, wydawnictwa Zielona Sowa. I jest to pozycja godna polecenia.

Książka podzielona jest bardzo ciekawie, bo na “Wyścigi” zamiast rozdziałów. Zmiana niby nieduża, a wprowadza fajny motorsportowy klimat. Każdemu rozdziałowi przypisany jest tor Formuły 1 z kalendarza na 2019, a zatem zapewne odgadliście już, ile jest rozdziałów.

Zaczyna się standardowo – poznajemy małego Roberta, jego szkołę i zainteresowania. Fajnie, że twórcy książki – Agnieszka Skórzewska – Skowron oraz Marcin Słoński dotarli do trenerów piłkarskich Roberta i jego kolegów, opowiadając o jego pierwszej sportowej pasji. Przypominamy sobie o słynnym elektrycznym autku Roberta, a Artur Kubica porównuje swojego syna do… wirtuoza.

Po krótkim wstępie dotyczącym kartingu, w którym oczywiście dowiadujemy się o ściganiu z pociągiem, następuje kilka stron, które bardzo mi się spodobały. Mamy na nich bowiem przedstawione różne rodzaje motorsportu i różnice między nimi. Jest zatem karting, sport motocyklowy, żużel, rajdy, drift itp. Szkoda, że takiej książki nie było wcześniej, może mniej redaktorów myliłoby rajdy z wyścigami? Za ten dział na pewno plus.

Karting w tej książce poznajemy z mocno polskiej perspektywy, którą mamy okazję rzadziej dostrzec w innych publikacjach. Tu również udało się dotrzeć autorom do ciekawych osób, jak Pawła Fórmaniaka, który malował jeden z pierwszych kasków Roberta. Nie bójcie się jednak, jest również dokładny opis zagranicznych startów Roberta w kartingu.

Następnie standardowo przechodzimy do startów w seriach juniorskich, ale nie ma tu typowego stenogramu z kolejnych startów – jest wiele cytatów Roberta i osób, które wówczas były blisko niego.


Druga połowa książki to Formuła 1 i przedstawienie najważniejszych wydarzeń związanych ze startami Kubicy.

Bardzo cieszę się, że w tej książce sporo stron poświęca się karierze rajdowej Roberta. Teraz, gdy ponownie jeździ w F1, możemy dość łatwo zapomnieć o tym trwającym 4 lata epizodzie, a przecież w Rajdach Robert Kubica osiągnął bardzo wiele, kto wie czy nawet nie najwięcej z Polaków. Warto mieć to na uwadze i podkreślać, że okres od 2011 do 2017 roku nie był tylko oczekiwaniem na powrót, ale też czasem aktywnych startów w nieznanej sobie kategorii.

Ostatni rozdział, czyli 21, dotyczy oczywiście samego powrotu do F1 i stanowi fajne zakończenie tej podróży z Robertem.

Tym wszystkim chronologicznym wydarzeniom towarzyszą często wstawki czy cytaty z przyszłości, oczywiście związane z opisywanym wydarzeniem, co tworzy ciekawy efekt.

Co bardzo ważne, bardzo często na stronach “Wyścigu Życia” pojawia się ramka ze słowniczkiem, dzięki której można poznać absolutne podstawy. Dowiadujemy się, czym różni się karting halowy od wyczynowego, czym jest superlicencja czy jak celebruje się zwycięstwo w F1.

Język

 

Książka napisana jest naprawdę prostym i przyjemnym językiem – wydaje mi się, że naprawdę idealnym, biorąc pod uwagę grono jej odbiorców. Dzięki temu tak naprawdę już ogarnięty 8-9 latek może brać się za jej czytanie.

Technicznie

 

Książka liczy sobie 185 stron i jest wydana bardzo bogato z wieloma zdjęciami, czasem tylko poglądowymi, ale nawet one bardzo ją ubarwiają. Oprawa jest miękka aczkolwiek sztywna w poręcznym formacie.

Z pewnością jest to książka, którą trzeba polecić tym, którzy od postaw chcą się dowiedzieć czegoś o motorsporcie – nie tylko Formule 1. Takie poznawanie tej dyscypliny wspólnie z Robertem Kubicą jest bardzo przyjemne, szczególnie w formie podanej przez Agnieszkę Skórzewską – Skowron oraz Marcina Słońskiego.

Książkę można zakupić w Empikach tutaj.

Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

Najnowsze wpisy

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Najbliższe Grand Prix F1

GP Hiszpanii

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Najbliższy start Kubicy

6h Sao Paulo

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Piątek, 21 czerwca
godz. 13:30 – FP1
godz. 17:00 – FP2

Sobota, 22 czerwca
godz. 12:30 – FP3
godz. 16:00 –  Kwalifikacje

Niedziela, 23 czerwca
godz. 15:00 – Wyścig

Popularne tagi

Archiwum